Arvamus

Excel - vaenlasest sõbraks

MARIS VIIRES, SA NOORED KOOLI VÄRBAMIS- JA TURUNDUSJUHT

14. september 2017, 14:15
Maris Viires, SA Noored Kooli värbamis- ja turundusjuht

Kunagi ei tasu alahinnata oma esimest kogemust. Kui esimene kogemus on positiivne, siis on see kindlasti pehmeks hüppelauaks järgmisele kogemusele. Kui kogemus on negatiivne, siis võib see jäätada kõik tegevused, mis oleksid võinud sellele järgneda ning mis ideaalis oleksid võinud luua positiivset muutust või arengut.

Kui ma vaatan otsa tegevustele, mis on minu jaoks olnud selgelt ebameeldivad, leiab nende hulgast näiteks kõrguse kartuse, avaliku esinemise, kuid muuseas palju kasutatud töövahendi, Exceli.

Oma esimesel töökohal müügivaldkonnas olin vastutav eeskujuliku müügitöö eest ning minu igapäevaseks tööriistaks andmete haldamisel oli just Excel. Mis selles armsas ruudulises tabelis ikka nii hirmuäratavat olla saab? Ütleme nii, et mul õnnestus paari vale klikiga kolme aasta andmed segi ajada ja süsteemsus ära kaotada nii, et kellelgi neid enam taastada ei õnnestunud. Täna teame, et sedalaadi andmete hoidmine ilma varundatud versioonita pole mõeldav, kuid tol ajal oli see nii ja sealt saigi alguse minu hirm tabelite ees.

Viis aastat hiljem pidin selle „kurjamiga“ uuesti kokku puutuma, seekord olin ennevaatlikum ja püüdsin tabeliga koostööd teha nii vähe, kui võimalik, ja jätsin tabelid meeskonnakaaslastele, kes  neid rõõmuga kasutasid.

Kuidas olla juht, kes ei armasta Excelit?

Oma varju eest peitu ei poe ja nii pidin „vana sõbraga“ uuesti 10 aastat hiljem tõtt vaatama. Minu kolmandaks suureks väljakutseks Exceliga oli hetk, kui liitusin Noored Kooli programmi meeskonnaga. Oma esimesel sisse elamise päeval anti mulle üle hunnik Exceli tabeleid, mis olid kurguni valemeid täis.

Hirm, et teen midagi valesti, vallutas minu pea ning külm higi kattis minu keha. Olin paanikas, kuid ei saanud seda välja näidata. Kuidas saab juhina töötada inimene, kes ei armasta Excelit? Püüdsin meeleheitlikult säilitada rahu ning lisada tabeli lahtritesse täpselt selle info, mis oli asjakohane. Ma ei julgenud midagi uut ise luua, sest kehamälus oli veel mälestus sellest esimesest prohmakast, millele järgnes meeletu süütunne.

Nii suutsin tegelikult vastu pidada kaks aastat ja avastada selle sees olles, et olen juba üsna enesekindel. Siiski uusi analüüse tehes olin pigem konservatiivne ja tegin asju vanamoeliselt, otsesõnu kilplaslikult. Kuna puudus võrdlus efektiivse ja „minu stiili“ tegevuse vahel, siis uskusin, et olen juba päris hea.

Õnneks on loomariigis parimaks õppemeetodiks matkimine ja olles ka ise üks selle liigi esindajatest, märkasin, et minu kolleeg on märksa osavam ning see ei andnud mulle rahu. Teadmine, et saab teisiti oli pidevalt minu kuklas ning siis saabus suur pööre, mida olin edasi lükanud mitmed aastad – Exceli koolituse läbimine.

Excel polegi koletis

Olin üsna ärev sellel päeval, kui läksin Äripäeva Exceli koolitustele. Mäletan, kui istusin maha koolitusruumis, olin kindel, et pean kõike mitu korda üle küsima. Ühtäkki koolituse keskel avastasin, et haaran kõike linnulennult ja see ette kujutatud „koletis“ on tegelikult illusioon minevikust, millel puudub igasugune tõenduspõhisus. Ilmnes, et Excel on hoopis väga loogiline, kindlate seaduspärasustega karakter, mis päriselt ka on loodud selleks, et minu elu paremaks teha. Mind haaras lapsik rõõm, mis tõenäoliselt kandus mitmetele inimestele koolitusruumis.

Loomulikult võiksin tuua praegu välja mitmeid tehnilisi oskusi, mida omandasin, kuid ennekõike sain sealt julguse. Julguse küsida, proovida, põruda ja õppida uuesti. Liialdamata olen hakanud samu tegevusi tegema 2-3 korda kiiremini, võib-olla isegi rohkem. Ajavõit peitub lihtsates tegevustes, mida ei osanud enne automatiseerida. Ajavõit peitub soovis leida oma tegevustele kõige efektiivsem tee.

Oma koletistega tasub silmitsi seista

Praeguseks olen avastanud, et ootan põnevusega kokkuvõtete ja aastalõpuaruannete tegemist.  Ka minu veendumus kooliajast, et matemaatika pole minu ala, on tegelikult vale. Armastan numbreid ja seoste loomist nende ümber. Usun, et Excel on peagi eilne päev, kuid sellegipoolest on see piisavalt hea ja lihtne abivahend töös ning võimalus kasutada ja arendada oma loogilist/süsteemset mõtlemist.

Eks igal inimesel on kuskil oma „Excel“, millega ei julge või ei taha silmitsi seista. Exceli hirm minu puhul oli kindlasti akadeemiline pärand, sest kaardikeppi vibutav ja pidevalt õpilasi hirmutav matemaatikaõpetaja mõjutas kindlasti mu hoiakuid reaalainete suhtes.

Täna tean, et inimene suudab teha kõike, millesse usub. Vaja on vaid piisavas koguses motivatsiooni ja julgust ning loomulikult oskust teha vahet sellel, mis on oluline ja mis ebaoluline. 

Toetajad:

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Privaatsustingimused

Iganädalane valik juhtimisartikleid Sinu postkastis!

Jälgi Konverentsid.ee-d sotsiaalmeedias: