Blogi

Innovatsiooniportfelli juhtimine (portfolio management)

Portfelliteooria Ansoffi või Bostoni formaadis on üks kasulikeimatest juhtimismaatriksitest. Sama lähenemist saab laiendada ka innovatsioonile, mis võimaldab lihtsalt lahti mõtestada strateegilised valikud ja investeeringud skaalal tootearendusest läbimurdelise innovatsioonini.

Innovatsiooni kriitikud argumenteerivad, et innovatsiooni kasumlikkus väljaspool tehnoloogiasektorit on marginaalne. Tegelikkuses on näiteid palju ja kõigis tööstusharudes. Innovatsioon ja arendustegevus on jätkuvalt peamiseks võimaluseks tagada keskmisest parem tulemus. Probleemiks on innovatsiooniprotsessi juhtimine, mis võib luua või hävitada väärtust.

Innovatsiooni juhtimiseks tuleb esiteks defineerida skaala. Joonis jagab selle kolmeks. Esiteks tootearendus, teiseks uued tooted (adjacent) ning kolmandaks läbimurdeline innovatsioon. Kui skaala äärmused on loogilised, siis uue toote tüüpnäiteks on P&G Swifferi põrandamopp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maatriks aitab juhtida ressurse ning tüüpiliselt on see suhe 70% tootearendus, 20% uued tooted ning 10% läbimurre. Seda võib ka sõnastada teistmoodi. Tegemist on lühiajalise perspektiivi, kasvavate turgude ning pikaajalise panustamisega uutele turgudele. Oluline on ka investeeringute tootlikkus, mis on täpselt vastupidine. Suhe on 10/20/70% pikaajaliste panuste kasuks.

Loomulikult on need numbrid keskmised ning arvesse tuleb võtta tööstusharu spetsiifikat (vt lisatud joonis). Tarbekaupade puhul on lähenemine konservatiivsem ning tehnoloogiasektori puhul tuleb uutesse toodetesse ja läbimurretesse panustada keskmisest rohkem.

 

KOMMENTAARID

Selleks, et innovatsiooni juhtida, tuleb sellest aru saada ja tegevus süstematiseerida. Kas ettevõte soovib opereerida kogu skaala ulatuses, kus on fookus, jne.? Alles seejärel saab hakata protsessi juhtima, millest kirjutame edaspidi.

Oleme ka varem kirjutanud teemal, et innovatsioon pole tootearendus. Kirjeldatud lähenemine aitab investeeringuid juhtida ja hinnata. Siit ka vastus kriitikutele.

http://hbr.org/2012/05/managing-your-innovation-portfolio/ar/1

Palga Päev 2015 9. sept 2015

Vaata »

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Kokkuvõtted viimase aja huvitavamatest juhtimisartiklitest

2 korda kuus Juhtimisideede uudiskiri ja tulevaste konverentside info Sinu postkastis!

Kalender

 • Koolituskonverents 2016

  25. nov 2015 Vaata »

 • Pärnu Turunduskonverents 2015

  15.-16. okt 2015 Vaata »

 • Pärnu Raamatupidamiskonverents 2015: Aruanne – lugu arvude taga

  24.-25. sept 2015 Vaata ja registreeri »

 • Palga Päev 2015

  9. sept 2015 Vaata »

 • Toimunud

  Pärnu Juhtimiskonverents 2015 „20 aastat hiljem. Juhi töölaud.”

  14.-15. mai 2015 Vaata materjale »

Ürituste arhiivi koos materjalidega leiad siit

Teised meist

virtanen

Jyrki Virtanen

JESolutions OÜ juhataja

Soovitaksin kindlasti. Pärnus on alati oma "õhk" ja atmosfäär....

x
Mida teevad parimad juhid teisiti?

Kokkuvõtted viimase aja huvitavamatest juhtimisartiklitest

Kord nädalas Juhtimisideede uudiskiri ja tulevaste konverentside info Sinu postkastis!