Mõte

Nädala juhtimismõte: kui intelligentne inimene enam aru ei saa

KRISTJAN PORT, SPORDIBIOLOOG

06. veebruar 2017, 10:42
Spordibioloog Kristjan Port

Intelligentset inimest on raske juhtida. Teda peetakse ju nutikaks ja kasulikuks just seetõttu, et ta saab ise hakkama. Vaja on sobivaid väljakutseid. Ja keskkonda. Sest kui ta on suuteline midagi head korda saatma, siis miks seda olustikuga takistada?

Juhtimine peaks olema töö tegemise viiside ja töökeskkonna uuendamise oskus ning harjumus, et maailmas toimuvad muutused ei takistaks, vaid võimalusel parandaksid töötajate tegevust. Oluline on ka hoolitseda õppimisvõime eest, et see ületaks muutuste tempot ega lohiseks formaalse ja tusasena ajaloo vankri taga. 

Viimasega seoses on aeg saabumas arenemisjärku, milles töökeskkonnana ei käsitleta vaid võimalustelt rikast, töösooritusi sünnitavat füüsilist kambrit. Intelligentse töötaja olulisima laboratooriumi, ehk „töö katedraalina“ peaks käsitlema tema keha. Selles asuvad aju ja muude talitluste kandjad, mida ta vajab hüvede loomiseks välismaailma. 

Paraku, selle välise, tehnoloogiliseks muutunud maailma omaduseks on kurnata aju ja ignoreerida keha. Protsess kulgeb personaalselt, ilma meediakärata. Seetõttu pole sellega arvestamine ega tegelemine lihtne.

Inimesed pigistatakse tühjaks

Levinum on tegeleda töiste seadmetega, koormusarvestusega ja muu taolisega, et pigistada pudelikaelaks kujunenud inimesest välja veel sinna alles jäänud tööd. 

Suuremat pilti nägemata paistab taoline lahendus efektiivse ja kulutõhusana. Suurem pilt on aga kurb. Inimesed moodustavad süsteemi, milles kujunevad väärtused, mis juhtivad käitumisi. Pausi peetakse segavaks, tööd on sobilik kõikjal ja kogu aeg teha. Töö põhistab moraalseid valikuid ja annab õigustuse pere ja kogukonna arvel tehtud ohverdustele. Puhkust asendab ravi. See peaks olema eriline, kuna olukord paistab erilisena. Või vähemalt sellisena, millest isegi intelligentne inimene enam aru ei saa.

Toetajad:

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Privaatsustingimused

Iganädalane valik juhtimisartikleid Sinu postkastis!

Jälgi Konverentsid.ee-d sotsiaalmeedias: