Blogi

Tippjuhtide konservatiivsus hävitab innovatsiooni

Süüdi on värbamisprotsess, kus fookus on riskide vältimisel, mitte nende võtmisel. Ka Steve Jobs kutsuti Apple’sse tagasi alles peale seda, kui kaks tema järglast polnud tööga hakkama saanud.

Kasvustrateegia suurendab ettevõtte väärtust kõige rohkem. Miks siis ikkagi valitakse tippjuhtideks alalhoidlikke konservatiive, kes ei suuda uusi tooteid välja töödata ning turge vallutada?

Põhjuseks on ressurside ja füüsilise kapitali loogikal põhinev värbamisprotsess. Ka tänapäeval on kõige kasumlikum äri nafta pumpamine ning jätkuvalt on paljud tööstusharud kapitali- ja investeeringute-, mitte teadmusmahukad.

Füüsiline kapital on käega katsutav ja rahaliselt väljendatav ning sunnib peale konservatiivsuse. Kuidas hinnata Steve Jobsi aju? Tööintervjuul ehmatab loov inimene värbaja suure tõenäosusega surmani ära. Kas näiteks mõni personalijuht on nõus tunnistama, et nende ettevõttes on kõige olulisem kriteerium töötaja värbamisel loovus? Kahjuks on juhtide valiku põhimõtted jätkuvalt füüsilise maailma poole kaldu.

Juhtimises on väga olulised kriteeriumid analüütiline võimekus, stabiilsus, süsteemsus ja struktureeritus. Juht kes igal hommikul Uue Suure Ideega uksest sisse tormab võib olla päris hirmutav. Ning seepärast valitakse juhtideks vähem loovaid ja andekaid, kuid stabiilsemaid inimesi. Oluline on mitte eksida.

Tehas, asjad ja raha on tähtsamad inimestest ja nende ideedest. See tööstuslik mõtteviis ei pärine enam mitte ka 20dast, vaid lausa 19dast sajandist. Pole siis ime, et edukuse kriteeriumiks on maja ja auto.

Kõige edukamad ärimudelid ja ettevõtted (AGA: Amazon, Google, Apple) on keskendunud innovatsioonile ettevõtte ümberkujundamise asemel. See on ka kõige raskem strateegia, arvestades, et juhtimine ja iga inimkooslus on loomult konservatiivne. Teisalt on inimkapitali ja teadmiste tootlikkus järjest kasvanud. Innovatsioon ja loovus võimendavad disproportsionaalselt teadmispõhise ettevõtluse tulemuslikkust.

Järeldus on banaalselt lihtne, kuid selle juurutamine kordades keerukam. Kui ettevõtte või tööstusharu jaoks on innovatsioon kriitiline, tuleb tööle võtta innovatiivseid inimesi. Tehasedirektorit pole mõtet teadmusettevõttesse palgata.

http://www.forbes.com/sites/adamhartung/2011/02/18/why-steve-jobs-couldnt-find-a-job/

Pärnu Tarneahelakonverents 2016 “Transformatsioon” 10.-11. märts 2016

Vaata ja registreeri »

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Kokkuvõtted viimase aja huvitavamatest juhtimisartiklitest

2 korda kuus Juhtimisideede uudiskiri ja tulevaste konverentside info Sinu postkastis!

Kalender

Ürituste arhiivi koos materjalidega leiad siit

Teised meist

babdc9cc-5ae0-40ee-b405-8e7f99071b45

Katrin Vernik

A. Le Coq

Tutvun alati saadetavate konverentside sisupoolega, isegi siis kui ajaplaan ei võimalda kaaluda sel...

x
Mida teevad parimad juhid teisiti?

Kokkuvõtted viimase aja huvitavamatest juhtimisartiklitest

Kord nädalas Juhtimisideede uudiskiri ja tulevaste konverentside info Sinu postkastis!