Raha toob sisse õige ärimudel

KONVERENTSID.EE

08. veebruar 2016, 13:59

Pärnu Konverentsid küsisid finantsvaldkonna asjatundjatelt, miks on ärimudelid nende töös olulised ja mida tänavu Pärnu Finantskonverentsil leida loodetakse. Tänavune Pärnu Finantskonverentsi peateema on ärimudelid. Ettevõtted liiguvad üha enam suunas, kus fookusesse on võetud tulemuste prognoosimine ja uute ärivõimaluste analüüs, selle asemel, et uurida minevikuandmeid.

Andres Kukke
Infovara ärianalüüsi juhtivkonsultant

Minu jaoks on ajalooliselt muudatuste juhtimisel olulised olnud (koolis õpetatule lisaks) kaks teemat – sisemine võimekus ehk strateegia, mis omakorda sisaldab selliste aspekte nagu äriprotsessid, inimesed, organisatsioonistruktuur ja tehnoloogia, ning väliskeskkond. Sisemise võimekuse 4 komponendi kõrvale tõstaksin ettevõtte arhitektuuri (võib öelda ka ettevõtte disaini), see tähendab teemat, mis seob need aspektid kokku. Ehk mina soovin kuulda, kuidas ajaloolised mudelid, mis küll loetlevad ettevõtte arengu ja kasvatamise erinevaid aspekte – protsessid, struktuur, kulutuur, inimesed jne - siduda omavahel seostatult tervikuks läbi ettevõtte arhitektuuri. Ehk teisisõnu – majas on kõik oluline – põrand, lagi, vee/kanalisatsiooni süsteem, elektrisüsteem, aknad jne, ent neil on oma järjestus. Ettevõtetes kohtan sama – kõik tegelevad korraga inimeste, protsesside, tehnoloogiaga, klientidega, turunduskanalitega, kultuuriga jne. Nagu majaehitusel, peaks ka protsessidel olema oma järjestus, mis teeks tegelemise lihtsamaks (aeg-ajalt tuleb põrand vahetada, aeg-ajalt piisab lihtsast remondist). Business canvas ehk ärimudelid on minu meelest üks selliseid mõtteskeeme, mis need teemad ära seostab (=püüdleb terviku poole).

Ene Rammo
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja finantsdirektor
 
Ärimudel kirjeldab pea enamuse ettevõttes kasutatavaid formaalseid ja mitteformaalseid mudeleid, nii tööprotsesse, organisatsioonikultuure aga ka finantsprognoose. Finantsinimeste põhimure on päeva lõpuks ikkagi raha. Jah, me teame mudeleid oma ettevõttes, ent me ei hakka ärimudelit arendama ja/või ka muutma väga kergesti. Igapäevaülesanded pressivad peale ja hea põhjendus endale on, et ei ole aega, tihti ka jaksu tulla tavaülesannetest välja. Ellen on pannud selleaastaseks Finantskonverentsiks kokku kaasakiskuva programmi, et kõiki finantsjuhte igapäeva rutiinist välja tuua ja võtta see aeg, et kaks päeva mõelda ärimudelitele ning meie olulisele rollile ja miks ka mitte, äkki leiame sealt enda tegevustesse uue väljakutse.

Katrin Rasmann
Rahandusministeeriumi riigikassa osakonna juhataja
 
Finantsfunktsiooni eesmärkide ja sisu muutumine tänases dünaamilises ärikeskkonnas on üks teema, mille üle olen viimasel ajal mõelnud küll. Tulles suurest rahvusvahelisest kontsernist, kus kogu finantsfunktsiooni tegevus keskendub ettevõtte tulevikuväljavaadetele (nii-lühiajalises kui pikaajalise vaates), on mõnevõrra harjumatu Eesti ettevõtetes tegelda jälle finantsjuhtimisega, mis keskendub ajaloolist infot kandvatele raamatupidamisaruannetele. Ja ma tunnengi ennast täiesti abituna, kui pean Eesti tausta ja kogemusega finantsjuhtidele selgitama, miks eelmise kuu kasumiaruandest (mis valmib 2-3 nädalat pärast kuu lõppu, kui kõik ostudokumendid on ära oodatud) ei piisa ettevõtte äritegevuse edukuse hindamiseks. Tänane ärikeskkond ja uued ärimudelid eeldaksid minu arusaamise järgi finantsiliselt jätkusuutlikule äritegevusele, kapitali kaasamise võimekusele ja kaasatud kapitalile lubatud tootluse kindlustamisele keskendunud finantsfunktsiooni – s.t peamise fookuse suunamist  tulemuste prognoosimisele, riskide hindamisele ja uute ärivõimaluste analüüsile.

Hele Hammer
Telema tegevjuht
 
Ärimudeli vaates oma äri “lahtiharutamine” on üks viimaste aastate kasulikumaid mõtteharjutusi. Oleme oma kõigis ärides ärimudeli lõuendi tööriistana kasutusele võtnud, kuna see aitab väga kiiresti näha tegelikke seoseid. Veelgi enam, ärimudeli analüüs aitab näha alternatiive ja võimalusi teha teisiti ja paremini. Tööriist, mis peaks kindlasti olema iga kaasaegse finantsjuhi “arsenalis"! 

Pärnu Finantskonverents "Ajujaht ärimudelitele" toimub 14.-15. aprillil Pärnu Kontserdimajas. Loe lähemalt programmist ja registreeri SIIN.

Toetajad:

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Privaatsustingimused

Iganädalane valik juhtimisartikleid Sinu postkastis!

Jälgi Konverentsid.ee-d sotsiaalmeedias: