Uudised

Valime taas aasta mõjukaima finantsjuhi

MARGE VÄIKENURM

29. märts 2016, 16:31
Eelmise aasta mõjukaimast finantsjuhiks valiti Eften Capitali finantsjuht Marilin Hein.

Tark juht kuulab finantsjuhti ja teeb temaga koostööd, leiavad aasta mõjukaimat finantsjuhti välja selgitava þürii liikmed. Aasta mõjukaim finantsjuht selgub juba 14. aprillil Pärnu Finantskonverentsil.

BIG4 audiitorbürood, Äripäev ja Pärnu Konverentsid valisid viiendat korda viis parimat ettevõtete finantsjuhti. Aprillis selgub Pärnu Finantskonverentsil, keda nominentidest þürii Eesti mõjukaimaks finantsjuhiks peab.

Þürii tööd juhib Äripäeva finantsdirektor Toomas Truuverk, kes võrdleb finantsjuhti jalgpallimeeskonna väravavahiga. „Kui peamine tähelepanu läheb mängijatele, kes löövad väravaid, siis väravavaht paistab silma, kui palli väravasse laseb,“ nentis ta. „Positiivseks silmapaistmiseks tuleb teha midagi erakordset. Samas on ilmselge, et ükski jalgpallitiim ei saa läbi väravavahita.”

Truuverk lisas, et finantsjuht peab tagama, et kogu firma juhttiimil oleks info äriotsuste vastuvõtmiseks. „Kui finantsjuht ei ole oma ülesannete kõrgusel, siis võivad otsused olla kehvemad, kui võiksid olla. Ja kui otsused jäävad keskmiselt kvaliteedilt nõrgaks, jätab soovida kogu firma sooritusvõime.”

Annab CV-le kaalu juurde

Þüriisse kuulub ka audiitorfirma Deloitte Eesti partner Veiko Hintsov, kelle sõnul jagub Eesti ettevõtetes väga häid finantsjuhte, aga keeruline on neid üles leida. Niisamuti on raske üles leida finantsjuhte, kes on ettevõtluskeskkonnas midagi eriti erakordset teinud. „Juba kandidaatide otsimine on omaette raske töö. Enamasti püsivad finantsjuhid varjus,“ selgitas Hintsov ja lisas, et ometi peab neid tunnustama. „Finantsjuhid on ettevõtte vereringes olulise kaaluga. On väga vähe tegevusi, mis ei läbi finantsjuhi lauda. Need on inimesed, kes taustal teevad ja aitavad teha väga palju otsuseid.“

Hintsovi hinnangul tõstab aasta mõjukaima finantsjuhi tiitli nominendiks ja võitjaks valimine ka nendesamade finantsjuhtide väärtust turul. „See on CVs äramärkimist vääriv.“

Küll aga vajaksid Hintsovi arvates peale finantsjuhtide mitmed firmade töötajad rohkem tunnustamist, näiteks nii personalijuhid, IT-juhid kui katootmisjuhid. „Alles siis, kui asjad lagunevad, märgatakse nende inimeste puudumist. Seni on nad iseenesestmõistetavad. Aga nii ei peaks olema – see on hea töö, kui midagi ei juhtu,“ ütles Hintsov.

Kahe jalaga maas

Finantsjuhtidest rääkides tõi Hintsov veel välja, et kui firmade juhid on visionäärid ja strateegid, siis finantsjuhid on väga pragmaatilised – teevad numbrite keeles selgeks, mis töötab ja mis mitte. Nad on kahe jalaga maas. „Tark juht kuulab finantsjuhti,“ usub Hintsov. „Ja mitte ainult ei kuula, vaid teeb ka koostööd.“

Samal ajal ei pruugi finantsjuhi soovitused alati parimad olla. „Visionääri tüüpi juht peab säilitama oma näo. Tal peab olema nägemus, kuhu minna, ja finantsjuht toetab teda sellel teel. Üks ei tohi saada teisele takistuseks,“ ütles Hintsov, märkides, et ideaalis peaks leidma balansi visiooni ja pragmaatilisuse vahel. Lahenduse, mis ei tapa visioonitunnetust. „Kui on tugevama karakteriga finantsjuht ja nõrgemaga firma juht, siis võivad mingid võimalused kasutamata jääda. Tehakse seda, mida on harjutud tegema. Midagi ei juhtu ka, kõik on okei, aga jääb järele proovimata, kas saanuks paremini või suuremalt.“

„Finantsjuhi roll on riskid välja tuua. Iga äri on riskidega seotud ja neid peab teadma, kuid riskid ei pruugi realiseeruda – ega äri seepärast tegemata jää. Finantsjuhi ülesanne on leida alternatiive, kui ühtemoodi ei ole võimalik,“ ütles läinud aastal parima finantsjuhi tiitli võitnud EfTEN Capitali finantsjuht Marilin Hein, kes praegu võtab seda kui tunnustust aastate jooksul tehtud töö eest.

Kuigi Hein teiste firmade siseelu eriti ei näe, leiab ta, et finantsjuhte osatakse hinnata. Küsimusele, kas pärast tunnustamist on ta saanud tööpakkumisi, tõdes Hein hetkelise pausi järel, et pakkumisi on talle tehtud. „Olen saanud, aga sagedus ei ole suurenenud. Vahel pakkumisi tuleb, aga teatakse, et neid pole mõtet teha. Ma olen püsiv inimene,” rääkis ta naerusel toonil.

Kes on þürii valitud 5 nominenti, saad lugeda Äripäevast.

Toetajad:

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Privaatsustingimused

Iganädalane valik juhtimisartikleid Sinu postkastis!

Jälgi Konverentsid.ee-d sotsiaalmeedias: