3 jaanuar 2017

Eesti juhtide lugemiselamus 2016

Milline oli Aavo Koka 2016. aasta lugemiselamus?  Foto: Raul Mee

Loe, millised raamatud pakkusid kolmele Eesti ettevõtjale möödunud aastal suurima lugemiselamuse.

Andrei Korobeinik, ettevõtja ja poliitik - Charles Duhigg “Harjumuse jõud”

Selle aasta alguses jõudsin raamatuni, mis seisis minu to-do-list’is juba paar aastat: Charles Duhiggi “Harjumuse jõud”.

Enamik meist usuvad lapsepõlvest saadik, et meie halvad või head harjumused on vaid distsipliini küsimus. Kui näed vaeva, siis suudad ennast muuta puhta tahtejõuga. Duhigg näitab, et päris nii see ei käi – harjumuse kujundamine on keeruline protsess, vana harjumuse ümberkujundamine on veelgi keerulisem. Ta väidab, et valest harjumusest lahti ei saagi – seda saab vaid uue (eeldatavasti siis parema) harjumusega asendada. Selleks peab ennast sisuliselt petma. Autor näitabki, millised enesepetmise meetodid võiksid pikas perspektiivis parema tulemuse anda.

Raamatu eripära on selles, et tegemist ei ole tavalise juhtimisraamatuga, mis annab edasi autori isiklikku arvamust ja mille sisu saaks soovi korral ka ühe leheküljega edasi anda (mõistame kõik, miks autoritel seda soovi üldjuhul ei ole). Duhiggi teooriad põhinevad teaduslikel eksperimentidel (jah, ka neisse võib muidugi erinevalt suhtuda); autor ei õpeta lugejat, vaid annab talle konkreetset infot. Selle tõttu võib raamatu keel tunduda liiga akadeemiline, samas juba viie minuti pärast unustad selle väikese ebamugavuse, kuna tegemist on väga põneva materjaliga.

Reet Roos, ettevõtja ja investor - Joe Navarro “Ohtlikud inimtüübid”

Endine FBI kurjategijate profiilianalüüsi spetsialist kirjeldab nelja kõige levinuma isiksusetüübi tunnuseid.

Need on nartsissist, kiskja, paranoiline ja emotsionaalset ebastabiilne tüüp, kes tegelikus elus kombineeruvad ning arenevad ja alati mitte selle sõna paremas tähenduses.

Tänavapildis on need tavalised inimesed, kelle spekter algab armsast emotsionaalsest kurnajast kuni psühho- ja sotsiopaadini, kes võib olla sinu plahvatusohtlik ülemus. Inimese olemust ei saa vaadelda turvalises laborikeskkonnas testides ja see teeb raamatu väga haaravaks. Inimesed on tähtis osa meie elust ja iga tüüp võib olla lahja segu natuke ühest ja teisest. See ongi normaalne.

Ajapikku võib kombinatsioon ka muutuda. Sest inimesed reageerivad elule ja elu reageerib vastu, see ongi areng. Aga areng võib toimuda ka kokteili tummisemaks muutumise teel ning veidi rohkem kriitikameelt kasutavast mehest võib saada uskumatu Toomas ja hiljem stressorite lisandudes tugevalt paranoiline isiksus, kes ainsana maailmas näeb läbi kõiki sepitsusi, näiteks ravimifirmade eesmärki viia inimkond tulnukate orjusesse.

Eriti ohtlikud, n-ö kiskjatüübid, elavad enne uudistesse sattumist aga täiesti tavaliste toredate sarmikate inimestena meie keskel. Liiga sageli on nad huvitavad ja külgetõmbavad. Nii et nende kohta saab uudistereporterile öelda, et Ants oli väga tore naaber, kui neid laipu keldris mitte arvestada. Seega peab meeles pidama tõde: inimene näeb seda, mida ta tahab näha, ja enamik inimesi varjab vähem või rohkem oma tegelikku mina.

Joe Navarro raamat ongi heas mõttes käsiraamat eri tüüpide tundmiseks ja nende n-ö ohtlikkuse nivoo hindamiseks. Pärast lugemist on silmad rohkem avatud nägema eri käitumistüüpe, mille segu on küll lahja, aga mis on olemas meis kõigis ning mõjutab meie elu. Ning on olemas ka teadmine, et elu mõjul võib mõnel inimesel lahja segu keema minnes tummisemaks saada, ja kui pole pidurit, mis sotsiaalseid päitseid kindlalt hoiaks, on kahju kindel. Juhtimisõpikuks hea neile, kes huvituvad sügavamalt inimtüüpidest ning oma töös sellega arvestama peavad. Oluline on, et lugeja enda paranoianivoo oleks stabiilselt madal, muidu võib hakata nägema igas kaaslases diagnoosi väärivat kahtlast tüüpi.

Aavo Kokk, ettevõtja - “A Tactical Decision Games Workbook”

Olen viimastel aastatel mõelnud palju otsustamise teemale. Juhtimine on ju eelkõige otsustamine ja otsustest teada andmine. Üllataval kombel on paljud juhtimisest kirjutajad seda põhivaldkonda ignoreerinud.

Küll on otsustamine üsna viimasel ajal keskne teema militaarjuhtimisel. Mis on ilmselgelt seotud asjaoluga, et kõik NATO liikmesriigid on kusagil maailma eri punktides sõjalisel missioonil ja seal on tarvis igapäevaselt ja mõnikord ka igatunniselt langetada selgelt otsuseid.

Seda suunda jälgides on mind inspireerinud raamat “A Tactical Decision Games Workbook” (“Taktikaliste otsustamismängude töövihik”), mille on välja andnud USA merejalavägi ja mis on ka osa Eesti Kaitseväe ohvitseride väljaõppest.

See on raamat, kus arutletakse, kuidas õppida otsustamist ja kuidas õppida teiste kogemusest.

 

Autor: Signe Rummo, Äripäeva raamatuklubi toimetaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004