Kati Orav: visualiseerimine aitab näha tervikpilti

Kati Orav võtab Pärnu Juhtimiskonverentsi piltidena kokku  

Kes on tänavuse Pärnu Juhtimiskonverentsi lõbusaid reklaame ja visuaale näinud, siis need on joonistanud Kati Orav, kes on ka üks Pärnu Juhtimiskonverentsi esinejatest. Erinevalt teistest on temal aga keeruline ülesanne olla pidevalt laval ning kõikide esinejatega kaasa mõelda, sest Kati võtab kogu Pärnu Juhtimiskonverentsi piltidena kokku.

Millal alustasid joonistamisega?

Joonistanud olen ikka nii kaua, kui ennast mäletan. Lapsena meeldis mulle joonistada näiteks siis, kui väljas vihma sadas. Eriline lemmik oli lugemispäeviku täitmine, kus raamatu kokkuvõtte juurde pidi ka ühe pildi joonistama. Mingi hetk tuli majaplaanide joonistamine ja kuulsate inimeste joonistamine Meie Meele plakatite järgi. Kunstiringis püüdsin ka ühe aasta käia, aga arvati, et olen staadionil joostes edukam ja nii sai valitud noorsportlase karjäär. Olen töötanud huvijuhi ja noorsootöötajana ajal kui paljundusmasinad ning printerid alles Eestis levima hakkasid ning seetõttu sain ka täiskasvanuna palju kuulutusi ning teateid joonistada-kleepida. Eks mingi selline käelise tegevuse pisik natuke sees on, sest kaasava juhtimisega tegeledes sain aru, et mulle meeldib aruteludesse tuua sisse mängulisust ning mõtete üleskritseldamist ebatraditsioonilisel moel. Tegelikult arvan, et mul oli varem joonistamisega umbes samasugune suhe nagu enamikel täiskasvanutel- niisama enda huvist ikka kritseldasin ja arvasin, et ega ma seda väga ei oska.

Kati Orav on loovuskoolitaja ja protsessijuht.

Kati on lugudega töö ja visuaalse juhtimise edendaja Eestis.

Tema suurimaks kireks on positiivsete muutuste loomine, inimeste innustamine ning oluliste vestluste algatamine.

Oma töös on ta ühendanud kaks lapsepõlvearmastust - lood ning joonistamise.

Kati Orav visualiseerib 19.-20. mail kõiki Pärnu Juhtimiskonverentsi ettekandeid. Lisainfot konverentsi kohta leiad siit.

Kuidas õppisid joonistama ja visualiseerima nii, nagu teed seda praegu?

Joonistama ma ei olegi õppinud, küll aga graafiliselt visualiseerima, visuaalselt protsesse lihtsustama. Õppisin seda 2013. aasta kevadel Viljandis kahe Taani naise – Anne Madseni ning Christina Hemmingseni juhendamisel. Läksin koolitusele huvist, et kuidas nad mu ikkagi joonistama panevad. Ja panidki. Nüüd näen enda koolitustel inimesi, kes saavad sama vau-efekti osaliseks ja see on nii inspireeriv. Sellist plaani, et hakkan visualiseerimisega nii palju tegelema, mul üldse ei olnud. Hakkasin seda lihtsalt natuke noorsootöös ja kaasava juhtimise koolitajana kasutama. Aga ju siis tegin midagi, mis teiste tähelepanu köitis ning nüüd on graafiline visualiseerimine ja lihtsustamine minu põhitöö.

Miks on visualiseerimise oskus oluline? 

Mind on aidanud see mõtete koondamisel ja tervikpildi nägemisel. Kui ma ikka protsessi või teemat üles visualiseerida ei oska, siis ei saa ma sellest ka täielikult aru. Hakkan asju paberile panema, proovima ning seoseid looma ja visualiseerimise käigus tulebki selgus. Noorsootöötaja ja õpetajana nägin, kuidas pildiline keel noori kõnetab ja neid tõeliselt kaasab. Koolitajana lihtustas see nii minu enda ettevalmistuprotsessi kui kogu koolituse kulgu, tuues protsessi selget struktuuri ning muutes õppimise nähtavamaks. 

Juhtimiskontekstis arvan, et graafiline visualiseerimine on üks võimsamaid kaasamise vorme. Kui me paneme protsessi ühele suurele paberile, siis inimesed näevad seda ja tekivad seosed, küsimused. Kui nad näevad, siis nad saavad ka paremini aru ja sealt on ainult pisike samm selleni, et soovitakse protsessis ka päriselt kaasa lüüa.  

Kui rääkida visuaalsest salvestamisest ehk sellest, mida Pärnu Juhtimiskonverentsile tegema tulen, siis ka see on üks protsessi lihtsustamise vorme. See on mingis mõttes nagu sekretäri töö, ainult et teen märkmeid koos sümbolite ja värvidega ning väga suurelt. Seda saab igaüks kasutada ka oma koosolekutel erinevate ideede ja arvamuste noppimiseks, seosete loomiseks, mõtete koondamiseks.

Anna palun paar nõuannet, kuidas alustada visualiseerimisega? Eriti neile, kes kardavad proovida ja arvavad, et nad üldse joonistada ei oska. 

Arvan, et eks see tahabki eelkõige pealehakkamist ja julgust katsetada. Esiteks unusta ära, et visualiseerimiseks on vaja osata joonistada. Kirjutada oskame me kõik, samuti oskame tõmmata tekstide ümber jooni või ringe, teha mõttemulle või nooli, luua mõttekaarte. Visualiseerimine on minu meelest mäng sõnumitega ja kõige olulisem on hakata mõtestama, mida ning kuidas sa paberile paned – kuulamise ja struktureerimise oskus. Kui sinna juurde veel mõned sümbolid oskad teha, siis väga tore. Alustada võib kodus õhtuseid uudiseid kuulates või mõnel seminaril teadmisi hankides. Pane näiteks pealkiri keset lehte ja hakka sinna ümber mõtteid koguma, mängides teksti suuruse, värvide, joonimise ning raamimisega, seoste loomisega. Ja kindlasti hangi endale valge paberiga märkmik, sest see annab suurema vabaduse kritseldamiseks. Samuti on oluline must tindipliiats või marker, sest see annab sinu visuaalile selge välimuse ning võimaluse tuua märkmetesse juurde ka värve.

 

Kati Oravat saab näha tegutsemas juba 19.-20. mail Pärnu Juhtimiskonverentsil! Vaata lisainfot siit.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004