Jana Jukina • 27 märts 2017

Kuidas teha oma tööd kirega?

Foto: erakogu

Maineka Londoni coachingu kooli lõpetanud kirgliku elu coach Sirli Sillasoo, kes tuleb 5. aprillil ka Eestisse, et esineda Juhtimislaboris, räägib, kuidas jõuda selleni, et olla oma töös ja elus kirglik ning anda endast parim.

Sul on väga põnev ametinimetus – kirgliku elu coach? Mida see täpsemalt tähendab? 

Kirg on miski, milleta mina oma elu ette ei kujuta ja ma räägin siinkohal kirega elamisest ja tegutsemisest! Ma usun, et me ei ole mõeldud oma elusid elama, tundes iga päev nüristumist, igavust või vastikust selle vastu, mida me teeme. Kui tegevus silmi särama ei pane, siis miks raisata enda ja teiste aega, energiat ning elu? Meile kõigile on antud vaid üks elu! Ma usun, et on meie kõigi kohustus võtta sellest elust siis maksimum ning elada kire ja naudinguga. Vähemalt üritada, andes endast parim. 

See ongi see, millega ma iga päev tegelen - aitan oma klientidel liikuda elust, mis pakub tavaliselt tööalaselt vähe või üldse mitte, ellu, mida elada kire, energia ning rõõmuga ja töö on vaid üks osa sellest kõigest. 

See, mida mina nimetan elukireks, on meis kõigis olemas. See vajab vaid valla päästmist.

Milliste muredega Sinu kui kirgliku elu coachi poole tavaliselt pöördutakse?  

Kõige tavalisemateks muredeks on ebakindlus ja hirm. Teiseks see, et inimene ei tea, mida ta tahab ning kolmandaks ehk enda tegevusse saamine ehk teisisõnu paigalseis. 

Tihti näitame me maailmale õnnelikku ja edukat fassaadi, kuid sisimas tunneme, et soovime elult midagi rohkemat. Tunnetame endas potentsiaali, mida ei kasuta ega rakenda ning see seisev energia tekitab stressi ja hirmu. Minu töö on suures osas aidata inimesel leida kõik vajalikud ressursid enda seest üles, et siis soovitu suunas liikuma hakata. 

Millist kasu juht coachingust saab? 

Olles ise tänaseks olnud coachinguga seotud seitse aastat ning sama kaua erinevate coachide käe all iseend arendanud, siis võin ma kindlusega öelda, et meil kõigil oleks aeg ajalt coachi tuge ning abi vaja. Seda sel lihtsal põhjusel, et coach aitab lahendusi leida seal, kus üksi kinni jookseme. 

Oma klientidele kirjeldan ma seda lihtsa näite abil, et kui mul on nina tahmane, siis ma ei ole sellest teadlik ilma peegli või kellegi teise kommentaarita. Sama on meie endiga. Me oleme nii harjunud oma mõtete ja käitumismustritega. Nad on meil niivõrd naha vahel ja see teeb esiteks raskeks selle märkamise, mille taga me kinni oleme, ja teiseks endale väljakutsete esitamise, et edasi liikuda. 

See ongi põhjus, miks näiteks uuelt töötajalt tulevat tagasisidet peaks väga tähelepanelikult kuulama, sest tema ei ole selle kõigega veel ära harjunud, mis firmas toimub. Ta näeb asju uuest ja värskest vaatenurgast ning oskab esitada küsimusi, millele need, kes firmas juba aastaid töötanud, vastaksid: “Aga nii on meil alati tehtud!”. Keegi pole aga paigale jäänud ja küsinud, et kas see on kõige efektiivsem viis? Mis oleks parem lahendus? Kuidas saavutada paremaid tulemusi? 

Sama teeb coach. Tema ei ole firmaga emotsionaalselt seotud. Coach oskab küsida küsimusi, mida juht ise ehk ei küsi ning aidata tal areneda seal, kus vaja, et saavutada seeläbi paremaid tulemusi nii enda elus ja karjääris kui aidata luua paremaid tulemusi firmale tervikuna. 

Coachi ülesanne ei ole nõu anda, vaid õigeid küsimusi küsida ja anda inimesele ruumi mõelda ja olla kuulatud. 

Me kõik oleme olnud olukorras, kus küsime kelleltki nõu ja siis läheme teeme asju ikka nii nagu ise heaks arvame. Seda sel lihtsal põhjusel, et me kõik oleme nii erinevad, et üks ja sama lahendus lihtsalt ei sobi kõigile. Hea coach aitab küsimuste abil aga selle õige ja sobiva inimesel ise endast üles leida. 

Coachi roll on samuti aidata inimesel üle astuda oma mugavustsooni piiridest. Nii nagu sporditreener paneb sind veel ühte kätekõverdust tegema ja siis veel ühte, nii on coachi roll aidata oma klientidel ületada mentaalseid tõkkeid ja blokeeringuid. 

See on kui tango, mida üksi tantsida ei saa.

Pärnu Konverentside Juhtimislabor "Kuidas saada, mida tahad"esineb ettekandega „7 sammu, kuidas teeselda soovitu reaalsuseks"l Mihkel Raud, Jakob Saks, Ilona Nurmela, Ingrid Veidenberg, Birgit Linnamäe ja Anna Levandi. SIIN.

Sirli Sillasoo 

Lisaks lava

Registreerimine ja lisainfo

Kuidas ära tunda endale sobiv coach?  

Ma arvan, et siin ei ole ühest valemit, kuid minu enda jaoks on olulised järgmised punktid, mida ma ise silmas pean, kui enda coache valin. 

Me haakume inimestena kergelt ja lihtsalt. Tegemist on sügava ja usaldusliku suhtega, kus ma pean usaldama oma coachi 100%, et jagada temaga oma elu ja äri sügavamaid saladusi või tagamaid. 

Nagu ma ei tahaks, et mind opereeriks keegi, kes ei ole oma alal spetsialist korraliku hariduse ning praktikaga, siis ei taha ma ka seda, et minu mõttemaailma satuks keegi, kellel puudub vastav coachi haridus ning kogemused. 

Coach, kes kasutab oma töös 100% coachingu tööriistu, ei pea olema ise teinud seda, mida sina teha tahad, et aidata tulemusi saavutada, kuid mulle endale meeldib alati, et minu coachid on teinud ja saavutanud enda äris seda, mida mina soovin saavutada. Nad oskavad mind vajadusel ka suunata või olla n-ö mentori rollis. Seega hea oleks leida endale coach, kes spetsialiseerub just selles vallas, milles abi vaja on, olgu tegemist siis äri, raha, tervise või armastusega. 

Miks kardavad mõned inimesed oma soove ja eesmärke ellu viia?  

Väga hea küsimus! Kindlasti on põhjuseid erinevaid, kuid minu kogemus ütleb, et peamised põhjused on see, et inimesed ei ole endale aega võtnud, et välja mõelda, mida nad siis tegelikult tahavad. Kui nad selle ongi välja mõelnud, siis teine suur probleem on hirm tegutseda ja läbi kukkuda või naerualuseks saada ning kolmandaks limiteerivad mõtted ja uskumused ehk mõtteviis: “Ma ei saa sellega hakkama!” või “Kes mina selline olen, et seda saavutada?”

Kui lihtne või keeruline on inimest iseendasse uskuma panna?  

Just nii lihtne või keeruline, kui “valmis” klient on. 

Mitte keegi teine ei saa panna meid tegema miskit, mida me ise ei ole valmis tegema. Minu klient võib mulle maksta suuri summasid ja mina võin samal ajal pea peal seista, kuid kui inimene ise ei ole valmis edasi liikuma, siis ei oma see mitte mingit mõju, mida mina räägin või teen. 

Seega coachingut ei saa kellelegi teha, coachingus saab osaleda. Klient peab ise tahtma ja soovima muutust, ise tegutsema ning võtma vastutuse oma elu ja saavutuste eest. Ainult siis on kõik võimalik! 

5. aprillil tuled Sa Eestisse, et rääkida Pärnu Konverentside Juhtimislaboris kohalolust. Mis "asi" see selline on ja kuidas seda oma töös kasutada saab? 

Minu jaoks seostub see sõna küsimusega: "Kas ma olen kohal iseenda elus?" ehk siis kas ma üritan oma elu elada nende mõne tunni sees, mis jäävad mulle endale enne tööle minekut ja peale töölt tulekut või ehitan ma oma elu teadlikult ja kirega ning töö on lihtsalt minu elu üks suur ja rahuldustpakkuv osa. Kõige lihtsam viis, kuidas oma töös kohalolu kasutada, on oma tööd armastada ning võtta seda kirega. Soov muuta oma töö abil maailma paremaks paigaks ja jätta endast maha positiivne jalajälg siin universumis, mitte teha oma tööd lihtsalt raha pärast, pangalaenu või kommunaalarvete tasumiseks. 

Oled lõpetanud maineka coachingu kooli Londonis ja töötad samuti Londonis coachina. Olles töötanud nii Eestis kui Londonis, milline on juhtide väljakutsete/murede erinevus Eestis ja Londonis?  

Mina keskendun enda töös rohkem inimesele kui indiviidile ja selles oleme me kõik universaalsed. Pole vahet, kus sa sündinud oled või mis tööd sa teed. Hirmude, ebakindluse või limiteerivate mõtete ja uskumustega puutume me kõik kokku. Samuti soovime me kõik paremini oma aega kasutada, planeerida ning tulemuslikumad olla. Ja olles töötanud klientidega erinevatest rahvustest ning erineva taustaga, on see kõik enam kui selgeks saanud, et kõik see, mis on individuaalne on samas ka universaalne, nagu minu enda coach ütleb.

Sirli Sillasoo, kirgliku elu 

Coachingut ei saa kellelegi teha, coachingus saab osaleda. Klient peab ise tahtma ja soovima muutust, ise tegutsema ning võtma vastutuse oma elu ja saavutuste eest. Ainult siis on kõik võimalik! 

coach

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004