Kokkulepeteni jõudmine on oskus, mida kõik ei valda

Ilona Nurmela, läbirääkimiste konsultant ja koolitaja  Foto: Urmas Kamdron

Ilona Nurmela on kogenud ärilepitaja, läbirääkimiste konsultant ning koolitaja, kelleni selline roll ja amet tuli täiesti loomulikul teel, nimelt tal lihtsalt tuli inimeste maha rahustamine ja kokkulepeteni jõudmine hästi välja.

Kuidas avastasid, et just läbirääkimised ja ärilepitus on sinu kirg?

Aastaid tagasi istusime Sloveenia sõpradega öösel kell 3 ühel Kreeka saarel hotelli rõdul, kui äkitselt puhkes peretüli. Leidsin end mehelikku mõtlemist oma sõbrannale “tõlkimas” ja sõbranna väljaütlemata taustmõtteid ta kihlatule selgitamas. Teemaks oli “miks ta pulma kuupäeva ei taha määrata”. Kõik lõppes hästi, pulmad toimusid, mina aga sain tagasisidet, et meeste ja naiste teineteisele tõlkimine, maha rahustamine ja kokkulepeteni jõudmine on oskus, mida kõik ei valda.

Praktiline vajadus paindliku suhtumise ja väga erinevate inimestega suhtlemisoskuse järele tekkis tegelikult juba lapsepõlves – eri kultuuritaustast vanemate hübriidina oli vaja end erinevates taustsüsteemides arusaadavaks teha. Praktilistele oskustele ehitasin ülikoolis juurde teoreetilise baasi, neelasin hulgi ingliskeelset kirjandust alates Ury piiblist “Getting to Yes” kuni kehakeelt tõlgendavate raamatuteni.

Lepituses enda koolitamise ja atesteerimiseni jõudsin alles viis aastat tagasi – selgus, et kõik mu senised kogemused, oskused ja “idiootlike” küsimuste küsimise sundus on hea baas erapooletuks loovaks mõtlemisabiks.

Millised on sagedasemad vead, mida läbirääkimistel kiputakse tegema?

Mitte ette valmistama või valmistama ette vaid oma poole soovid-huvid-riskid-alternatiivid. Teis(t)est pool(t)est lähtumise soovitus tuleb reeglina koolitustel uudisena. Õnneks kasutavad paljud juristid, advokaadid ja äriinimesed töövahenditena vähemalt Google’i otsingut ja krediidiinfo taustkontrolli, mis on absoluutne miinimum.

Facebooki ja inimeste sõnavõttude või artiklite pinnalt annab ju tegelikult koostada häid profiile – kellega tegemist ja kuidas talle kõige paremini läheneda.

Palun jaga mõnda oma kõige eredamat läbirääkimiste kogemust, kus pidi tulemuseni jõudmiseks kõvasti vaeva nägema.

Läbikukkumisi on olnud, eriti näiteks potentsiaalsele kliendile külma kontaktiga lähenemisel, vigu on aga vaja teha, ilma nendeta ei õpi ega kasva. Kõige eredam frustreeriv kogemus on praegu alles käsil – teismeliste kodutöödesse kaasamine ja just kaasamine, mitte autokraatselt kamandamine.

Mugavustsoonist väljumise kartus või laiskus ja juurdunud ekslikud arusaamad, kes mida peab tegema, kummitavad tegelikult meid ka läbi täiskasvanuelu, eriti näiteks töökonfliktides.

Kõige huvitavam kogemus on ehk olnud see, kuidas jõuda paberini, mille sõnastus on ühele poolele sobivalt lubadusterohke, teisele poolele aga sobivalt mittemidagilubav – dokumendi formaadi ja sõnastuse lihvimisega kahes eri keeles oli paar kuud edasi-tagasi poolte vahel põnev pendeldada ning lisaks semantikale, tõlkeõigsusele ja juura haldamisele ka emotsioone maandada.

1. Valmista ette. Ka üllatusteks ja võimalikeks konfliktideks, mõeldes konstruktiivseid lahendusi juba ette. Isegi konflikti puhul, sest ka konflikt on koostöövõimalus, kui küsid ja kuulad. Kui närv ikkagi üles ütleb, siis selle asemel, et olla emotsionaalne reageerimismasin, hinga vähemalt 2 minuti jooksul nii, et välja hingad kauem kui sisse (vahepeal hoia korraks hinge kinni ka) – see rahustab maha parasümpaatilise närvisüsteemi, võimaldab lõdvestuda ning teha paremaid otsuseid. Ideaalis võiks pikema elu soovijad nii kogu aeg hingata.

2. Mine hea tujuga.

3. Rahusta end hingamisharjutusega.

Kuulsin, et sul on praegu töös üks uus ja põnev projekt seoses naiselike kavalustega läbirääkimistes? Räägi sellest natuke lähemalt. Millal kuuleme sellest veelgi rohkem?

Viimase poole aasta jooksul on koolitustel naised küsinud, mida teha siis, kui neid koheldakse läbirääkimistel ebavõrdselt ja kuidas end kehtestada just meeste, eriti vanemate meeste suhtes.

Esiteks selgitan alati, et me olemegi erinevad ja seda tuleb enda kasuks pöörata, sest kaudset juhtimist, mõjutamist, asjalike küsimuste küsimist ja mõnikord ka jämedalt käituvas inimeses teiste ees piinlikkuse tekitamist ei ole keegi keelanud ega ära jätnud.

Teiseks soovitan alati muuta mitte teist inimest, vaid oma suhtumist ja mõtlemist, kuivõrd solvumine, frustreerumine ja muu emotsioon on tegelikult otsus.

Kuna läbirääkimiste kontekstis näpunäidete andmisel mehi ja naisi reeglina ei eristata, siis tekkis idee jagada mängulises formaadis praktilisi harjutusi just naistele (postitusi loevad ka mehed), mida nn kavalustena saaks kasutada mitte ainult läbirääkimistel, vaid elus üldse.

30 lubatud postitusest on praeguseks tehtud 14, jagatud on 44 praktilist harjutust, kuidas mida teha, et midagi läbirääkimistes/suhetes meesterahvastega/elus üldse muutuks.

Siis, kui saan ehedad edulood kokku korjatud, kirjutan selle mängu pinnalt ilmselt kokku praktiliste näpunäidetega raamatu oma erinevate emotsioonide, energia ja seisundite paremast haldamisest. Minu Facebookist ja Instagramist leiab postitused #naiselikudkavalused viite alt.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004