7 november 2016

Kuidas uue juhina edukas olla?

Foto: Veiko Tõkman

Võistlusspordist on tuttav termin, et sai stardist hästi minema. Usun, et uue juhi jaoks on samuti oluline, kuidas ta stardib ehk millised on tema esimesed sammud juhiametis.

Pakun siinkohal välja kolm olulist asja, mida uus juht võiks järgida, et alustada kiirelt ja edukalt oma uues ametis.

Lepi oma otsese juhi, nõukogu või omanikuga kokku eesmärgid ja mängureeglid.

Raske on jõuda sihini, kui see pole kokku lepitud või seda hakatakse ühepoolselt muutma. Kannatajaks jääb enamasti ikka uus juht, sest temalt oodatakse tulemuste täitmist ka siis, kui need on ainult omaniku peas. Teine oluline aspekt on mängureeglid. Uus juht peab endale nõudma tulemuste saavutamiseks vajaliku otsustusvabaduse ja saama mängus olla ilma kõrvalt tulevate juhtnöörideta. Ükski omanik ei süüdista hiljem iseennast, kui sa uue juhina täitsid tema korraldust ja see osutus valeks.

Ole juht, mitte spetsialist.

Pane endale eesmärgiks mitte sekkuda ka siis, kui tead, kuidas on õigem asju teha, ning veelgi enam, sa oskad ise paremini teha. Uue juhina on meil kõige raskem jääda kõrvale tegemistest, milles me seni oleme ise olnud töötajatena head ja kogenud. Tundub, et on ju mõistlik käed külge panna seal, kus teised hätta jäävad. Paraku on juhi roll inimeste ja protsesside juhtimine, mitte nende töö ära tegemine. Kui soovime olla tugeva meeskonna juht, siis tuleb inimesi arendada ja üks osa sellest on vastutuse ja otsustusõiguse andmine igale meeskonna liikmele.

Oma meeskond.

Kõik endise juhi head meeskonnaliikmed ei ole sinu meeskonna head liikmed, kuid alati ei saa uus juht oma meeskonda ka nullist moodustada. Nii uue kui vana meeskonna puhul on hea mõelda kirjandusest tuntud reeglile, et esmalt õiged inimesed bussi ja alles siis hakkan sõitma oma sihtkoha poole. Uue juhi nägemus sihtkohast muutub kindlasti mingis osas võrreldes eelmise juhiga. Siinkohal on esimesed 100 päeva uues ametis olulise tähtsusega, sest sellel ajal ollakse organisatsioonis muutustele rohkem avatud kui hiljem. 

Uue juhi edukus laiemalt sõltub paljudest erinevatest komponentidest ja nende koosmõjust, kuid hea start on eeliseks, et jõuda oma ametis kiiremini esimeste võitudeni.

Mihkel Reinsalu uue juhi koolitus – „Ühe minuti juht“ toimub 13. detsembril 2016.SIIT.

Vaata lisainfot

Autor: Mihkel Reinsalu, koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004