22 detsember 2016

Kuidas naasta pärast jõule tööle parema juhina?

Foto: pixabay.com

Aastaringselt jagame soovitusi, kuidas olla efektiivsem, kuidas aega paremini planeerida, kuidas olla parem suhtleja jne. Jõulud on aga aeg, kui tasuks võtta rahulikumalt ja keskenduda kõige olulisemale. Küsisin Äripäeva Akadeemia koolitajatelt, millised on nende soovitused juhtidele, et nad naaseksid tööle puhanuna, värskena ja parema juhina.

Arno Baltin, läbirääkimiste psühholoogia koolitaja ja TLÜ lektor

Lihtsalt ole!

„Me teeme, teeme, teeme ..." kirjutas H. Runnel. Me teeme midagi kogu aeg ja nii palju, et olemiseks ei jää aega. Rõõmsat pühadeaegset olemist!

Guido Paomees, tõhusa ajakasutuse koolitaja

Sõida igapäeva askeldustest eemale!

Arutasin seda teemat koos oma 13-aastase tütrega ja meie mõtted olid vägagi sarnased. Ära sõltu hõivatusest, võta paariks päevaks aeg maha, lülita telefon välja ning unusta töö. Tee oma lähedastega koos midagi vahvat, sõitke kasvõi Riiga, et olla oma igapäeva-askeldustest eemal nii tegevuste kui ka mõtetega. Muide, kavatsen seda ka ise koos oma perega teha, ka aastavahetusel ;)

Jakob Saks, ettevõtja ja eksportöör

Keskendu perele!

Ole perega! Kõlab kulunud nõu, aga kui panna elus asjad tähtsuse järjekorda, siis on pere tähtsam kui töö. Võta ennast töölt vabaks, ära mõtle tööasju ja keskendu perele. Ole kohal! Pühenda iga hetk tõeliselt oma lähedastele. Ilma kompromisse tegemata. Tee seda innuga. Ja siis korda! 

Janek Mäggi, Powerhouse’i juhataja ja konsultant

Tee, mida väga tahad teha!

Kindel soovitus on, et tee ainult seda, mida sa väga tahad teha ja püüa mitte midagi sellist teha, mida sa justkui pead tegema, aga saad tavalisse tööaega edasi lükata. Juht, kellele on väga palju koosolekuid ja kelle aeg on täielikult ära planeeritud, vajab aega, kui ta saaks korraks mõelda, et „appi! mida ma nüüd teha võiks?“. Et ei olegi midagi, mida peab. Siis võid vaadata vanu pilte, lugeda mõnd ammu plaanitud raamatut või vaadata filmi. Mina plaanin teha oma perekonnaarhiivi pildid ja filmid korda ning koos lastega paremad palad üle vaadata. 

Kadri Kõiv, DevelopDesign® koolitaja, konsultant

Edasta oma jõulusoovid oma töötajatele!

Kirjuta üks ilus jõulutervitus oma töötajatele. Võimalusel anna see ka isiklikult üle.  Ära unusta selles mainida, et nad  leiaksid rohkem aega oma lähedastega koos olemiseks. Ja siis tee ise ka seda sama. 

Kaido Pajumaa, meeskonnakoolitaja ja Motivaator.ee juht

Ole inimene, mitte juht!

Lõpeta ego-põhine näitlemine ja hakka elama tões. Meie ühiskond soosib ideaalseid juhte ja inimesi. Jõulude ajal võiks iga juht haavatavamaks muutuda – olla lihtsalt inimene, mitte "täiuslik juht". Näidata oma töötajatele oma nõrgemaid külgi, vaadata üheskoos aastale tagasi ja lubada tunnistada tehtud vigu ja eksimusi. Haavatavus tähendab elamist tões. Mitte-haavatavus tähendab elamist egos. Ego on aga illusioon - fiktsioon meie peas, kes me enda arvates oleme või peaksime olema. Tegelikult oleme aga just need, kes oleme - ei grammigi enam. Ja just sellisena meie töötajaid meid kõige rohkem armastavad. Ja kui töötajad juba oma juhti armastavad, armastavad nad ka oma tööd. 

Kaupo Saue, International Supervision & Coaching Institute (ISCI) asutajaliige ja juht

Tee päris asju!

Pühade aeg on parim võimalus laadida ennast positiivse energiaga polaarses rollis. Polaarses rollis jätame ära igapäevased vanad harjumuslikud tegevused ja teeme uusi, värskeid asju. Toon mõned näited:

- Pea netipaastu!

- Ole hooliv lähedaste suhtes

- Ole lähedaste jaoks teadlikult olemas

- Tee pikki jalutuskäike pere või lähedastega

- Rääkige päris asjadest

- Mängige koos

- Jagage unistusi 

Margo Loor, SpeakSmart® koolitaja-konsultant

Aeg?kellaaeg

Jõuluajal puhkamiseks on hea endale meenutada, et aeg ja kellaaeg on erinevad asjad. Oleme harjunud elama oma elu kellaaja järgi, unustades, et kellad mõõdavad üksnes teineteist, mitte aega. Enne 14. sajandit, kui kirikute külge tekkisid mehhaanilised kellad, ei olnud kellaaega olemas. Aja kogemiseks on ka palju teisi viise peale kellaja. Aeg ise, nagu Einstein märkas, on aga suhteline. 

Reidi Strandberg, finantsspetsialist, koolitaja ja ettevõtja

Mine koju!

Unusta ära kutsed kümnetele jõuluvastuvõttudele, mis tahavad röövida enamuse Su detsembriõhtutest ja kus kohtud peaaegu võõraste inimestega vestlemaks mitte millestki. Mine parem koju. Vaata, mida need päkapikud kodus teevad! 

Signe Vesso, koolitus- ja arendusettevõtte Dictum omanik

Kuula!

Minu jõulusoovitus on: puhka rääkimisest ja kuula. Kuula vaikust, kuula ennast, kuula lähedasi. 

Tauri Tallermaa, lugemise ja mõtlemise treener

Ole kohal!

Naudi 100% jõuluaega koos pere ja lähedastega. Ära palun mõtle kordagi tööst ja töötajatest. Lase neil olla. Las nemad ka naudivad jõulutunnet. Ja kui pärast jõule olete tagasi, siis esimesena jagage omavahel oma parimaid emotsioone jõuludest, jõuluvanast ja -kinkidest, jõulusöökidest ja -jookidest. 

Tiit Valm, konsultant ja täiskasvanute koolitaja

Märka asju, mille üle õnnelik olla!

Soovitan sul korraks peatuda ja vaadata enda ümber. Juba täna on nii palju, mille üle õnnelik olla. Õpi seda märkama ja selles tundes olema. 

Tõnis Elling, Leinonen OÜ maksunõustamisüksuse juht, Sisekaitseakadeemia Finantskolledži Maksunduse ja tolli õppetooli juhataja

Ole värske õhu käes!

Mina ise näiteks liigun palju värskes õhus. Kui on lumi, siis suusatan või jooksen. Söön mõõdukas koguses kapsast ja liha ning naudin seda teadmist, et tervis on korras. Igal inimesel on omad nipid, mis ta tuju heaks teevad ja meeleolu parandavad. Mind aitab igatahes sport ja kodus toimetamine. 

Tõnu Lehtsaar, religiooni- ja suhtlemispsühholoog

Leia rahu iseendaga!

Jõulud on rahupühad, millega tähistame Jumala rahuplaani inimesega. Rahu inimeste vahel algab rahust iseendaga. Iseendaga rahu leiavad need, kes suudavad vastata elu põhiküsimustele. Jõulud on parim aeg küsimiseks ja vastuse leidmiseks. 

Arvo Saat, Tallinna Arvutikooli, Eesti esimese arvutikooli asutaja, tegevjuht, koolitaja-konsultant

Veeda nutikad jõulud

Premeeri ennast ja oma peret uue nutiseadmega! Jõuluajal mõtle, kuidas seda kasutada oma pere huvides:

- tee loodusmatk, õpeta lastele nutiseadme kasutamist looduses! 

- tee perega õppekäik muuseumi, kuidas info ja teadmiste hankimisel on nutiseadmest kasu? 

- jäädvusta jõuluturul ja jõuluõhtul saadud emotsioone perealbumi jaoks! 

- külasta oma vanemaid ja sugulasi-sõpru!

Eks juhi pea on ka nagu arvuti: kui seal on muremõtted ja midagi sassis, siis tuleb väljas käia (restart teha).

Autor: Liis Lehtmets, Äripäeva Akadeemia

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004