27 märts 2017

Ära jäta uut juhti liiga vara üksinda

Koollitaja Mihkel Reinsalu  Foto: Veiko Tõkman

Olenemata ettevõttest, on meil alati hea meel, kui oma töötajate hulgast sirgub juhtidele järelkasv. Ühelt poolt on see kasulik rahaliselt, sest siis ei kulu aega ja raha värbamisele ning teiselt poolt, mis on ka ehk olulisem, uus juht teab ja tunneb ettevõtet ning selle toimimist.

Viimane võib osutuda aga ka uue juhi jaoks probleemiks, sest eeldatakse, et tal kulub uude rolli sisseelamiseks oluliselt vähem aega. Julgen väita, et alustavale juhile on tema uus roll alati uus väljakutse, tuleb ta siis ettevõtte seest või väljaspoolt seda, ning see nõuab uue juhi juhendamist, õpetamist, julgustamist ja peale esimesi komistamisi talle piisava varuaja andmist uuesti püsti tõusmiseks.

Headel ettevõtetel kestab sisseelamisprogramm tavaliselt kaks nädalat. On ka ettevõtteid, kus terve esimene kuu on uue juhi jaoks aeg, mil tal on alati käepärast mentor ning vajadusel saab ta täiendkoolitusi oma teadmiste/oskuste arendamiseks, mis seni ei olnud tema töös olulised. Kuid siis jääb ta suure tõenäosusega oma uue rolliga üksinda ning pilgud pöörduvad juba ootuses tema esimeste tulemuste suunas. Usun, et nii on võimalik uuel juhil hakkama saada küll, kuid ainult tingimusel, et tal on eelnev inimeste juhtimise kogemus.

Kui aga uuele juhile tuleb õpetada ka inimeste juhtimise algteadmisi, siis nii lihtsalt enam ei saa. Seetõttu on uue juhi arenguks väga oluline tema esimene aasta juhina, mis määrab, kuidas alustav juht oma rolliga edaspidi hakkama saab. Juhiks kujunemise ajal ei tohi jätta uut juhti üksinda, sest sel ajal on esmatähtis tema areng juhina, mitte tulemused.

Seetõttu usun uute juhtide puhul sisseelamisprogrammi, mis kestab kauem ja sisaldab endas rohkemat, kui esmaabi. Uue juhi pikemaajaline toetusprogramm võiks koosneda neljast etapist: 

Juhendamise etapp.- Alguses vajab uus juht oma otsese juhi poolt eelkõige otsest juhtimist. Kuna tema jaoks on juhi amet uus väljakutse, siis reeglina on uue juhi pühendumus suur, kuid oskused veel mitte ning oluline on jagada uuele juhile juhtnööre ja vajadusel aidata leida ka õigemaid teeotsi inimeste ja meeskonna juhtimisel.

Nõustamise etapp.- Uus juht on juba omandanud esimesed oskused inimeste juhtimisel, samas uuel kohal alustamise eufooria on lahtunud ning innukus hakkab kahanema. Otsese juhi ülesanne on selles etapis uut juhti innustada ja aidata kasvada ning olla mentor, kes esitab suunavaid küsimusi, millele uuel juhil juba iseseisvalt tuleb vastuseid otsida.

Toetamise etapp.- Uuel juhil  kasvanud juhtimisoskused ning ta saab iseseisvalt hakkama. Selles etapis on uus juht sageli jõudnud teelahkmele, kus üks võimalik suund on kasvav soov olla juht ning uus roll sobib ja meeldib talle. Teine suund on aga äratundmine, et see amet ei ole temale ning tahe seda tööd teha on oluliselt kahanenud ja peas liiguvad mõtted lahkuda. Selles etapis on otsesel juhil oluline esimese valiku puhul anda uuele juhile suurem iseseisvus ning tegeleda tunnustamisega. Teise suuna puhul on vaja olla toeks ja aidata jõuda uuel juhil selgusele, et ta saaks oma kõhklustest üle. Alternatiiv on leida koos uue juhiga võimalusi, et tema kui hea spetsialist jääks siiski tööle ettevõttesse täitma talle sobivat ametit.  

Kaasamise etapp.- Uus juht on selles etapis oma tööülesanne täitmisel ja inimeste juhtimisel igakülgselt pädev. Tahe juht olla on suur. Otsene juht peab selles etapis usaldama uuele juhile erinevaid ülesandeid, võimalusel kaasama uutesse projektidesse. Uue juhi juhtimine käib läbi loodud usaldussuhete.

Ajaliselt võivad need etapid olla uute juhtide puhul erinevad, kuid pigem on kogu protsess mõõdetav aastaga kui kahe kolme kuuga. Uutesse juhtidesse panustamine ja sinna minev ajakulu tasub end kuhjaga ära juba järgneval aastal ning on üks parimatest investeeringutest, mida ettevõte üldse teha saab. 

Mihkel Reinsalu koolitus "Ühe minuti juht" ehk kuidas uue juhina juhtida inimesi ja luua häid töösuhteid toimub 20. aprillil ja 8. juunil 2017. Vaata lisainfot SIIT.

Mihkel Reinsalu uue juhi koolitus – „Ühe minuti juht20. aprillil ja 8. juunil 2017. SIIT.

Toimub

Vaata lisainfot 

Autor: Mihkel Reinsalu, koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004