6 meeskonnatöö õppetundi matkajuhilt, mida peaksid juhina rakendama

Matkajuht ja spordiürituste korraldaja Kunnar Karu  Foto: Veiko Tõkman

Mägedes matkamine on paljudele viis enese avastamiseks ja enda piiride kompamiseks, samavõrd pakub matkaseltskonnaga tippude vallutamine aga ka kasulikke oskuseid, kuidas töises elus oma kollektiiviga edukalt eesmärkideni jõuda.

Matkajuht ja spordiürituste korraldaja Kunnar Karu tunnistas 7. juunil Tallinnas toimunud Pärnu Konverentside Juhtimislaboris “Kuidas meeskonnana õnnestuda”, et inimestel on nii mägedes tippe vallutades kui kontoris tööd tehes vaja väljakutseid. Et need meeskonnaga edukalt ületada, pakkus ta välja kuus olulist õppetundi, mida ta mägimatkadel õppinud on.

1. Kõik on võrdsed 

Meeskonnad, mis matkadeks kokku pannakse, on märksa erinevamad nendest, mis tööintervjuude käigus kokku pannakse. Sinna valitakse tavaliselt 100 CV hulgast välja parimad. Kui matkale satute, siis võite aga kindel olla, et saate paar inimest, keda te usaldate ja paar inimest, kellest te ei tea midagi. Nad tulevad teie jaoks n-ö valge A4-na kaasa. Kui nende kõigiga tööd tegema hakata, et tippu välja jõuda, siis ega see lihtne ei ole, aga on kindlasti võimalik.

Matkagrupi toimimise aluseks on alati see, et kõik on võrdsed. Ei ole seda, et on grupi-juht, siis tulevad pangadirektorid ja lõpus koristajatädi oma kotiga. Kes sa töises elus oled või millise autoga sõidad, ei lähe seal kahjuks kellelegi korda. Matkal hinnatakse pigem seda, kui palju sa gruppi panustad, kui palju teisi aitad, õpetad, kuidas oma teadmisi meeskonnaga jagad. See on see, mille alusel inimesi grupis liigitatakse. Seega on oluline, et kõiki vaadataks võrdsena. Ei mingeid eeliseid kellelegi!

2. Igaühe panus loeb

Matkal loeb igaühe panus. Meeskond on valmis alles siis, kui kõik on valmis ja laagrisse jõudnud. Me ei saa jätta kahte matkajat näiteks poolele teele ja ise magama minna suhtumisega „ahh, küll nad kunagi jõuavad“. Sama kehtib iga projekti ja ettevõtmise puhul. See on valmis siis, kui see on kaante vahel, esitatud, müüdud, ostetud, heaks kiidetud.

Matkal on oluline tarkus see, et kui sa oled oma asjadega valmis ja sul on vaba aega, siis leia alati veel midagi, mida teha, et teistel oleks lihtsam. Sest alati on keegi, kellel on rohkem aega ja keegi, kellel on ülesannete kuhi üle pea kasvanud. Alati on võimalik üksteist aidata ilma, et kõik kätt tõstaksid ja abi paluksid. Seega ära vaata ainult, mis toimub sinu telgis, kas sinul on telk püsti ja soe söök söödud, vaata laiemat pilti. Keegi pusib kindlasti kuskil alles oma seljakotti või saapapaelu lahti.

3. Igaühele talle meelepärane mitteametlik roll

Matkal on palju rolle - on grupijuht, arst, peakokk, giid. Lisaks nendele on matkal veel palju mitteametlikke rolle. Kui keegi on milleski hea, ta tahab midagi teha ja tal seda tehes nägu särama läheb, siis lase tal teha. Igau?hel on oma anne, mille kasutamine talle ro?o?mu ja motivatsiooni pakub!

Üks tähtsamaid rolle matkal on ehk grupitola roll - see on keegi, kes teeb ka kõige ras-kemal hetkel nalja ja hoiab meeskonnavaimu üleval. Alati sattub gruppi ka heas mõttes paar alfat. Need on n-ö laiema seljaga meesterahvad. Nad pole väga palju mat-kal käinud või on suisa esimest korda, aga neil on ilus ja klants varustus ostetud ja nad tahavad loomulikult kõige ees minna ja asju teha. Neile tuleb see võimalus anda.

Püüdke aru saada, mida inimesele teha meeldib ja mida ta on ülimotiveeritud tegema. Ei ole mõtet panna vägisi inimest tegema midagi, mida ta teha ei taha. Üht-teist kohustuslikku tuleb meil kõigil küll teha, aga on veel palju asju, mida on vaja teha. Läbi mitteametlike rollide on hea suunata inimesi neid asju tegema.

Kunnar Karu, matkajuht

Matkal on oluline tarkus see, et kui sa oled oma asjadega valmis ja sul on vaba aega, siis leia alati veel midagi, mida teha, et teistel oleks lihtsam. Sest alati on keegi, kellel on rohkem aega ja keegi, kellel on ülesannete kuhi üle pea kasvanud. Alati on võimalik üksteist aidata ilma, et kõik kätt tõstaksid ja abi paluksid.

4. Eesmärk olgu motiveeriv

Tahtsime Mehhiko kõige kõrgemasse tippu jõudu. Vaatama sellele, et olime mäel algajate grupiga ning päikselise ilma asemel sadas rahet ja lund, siis me sinna ka jõudsime. Seega eesmärk peab olema reaalne. Me üritame neid matkajatele võimalikult reaalseid seada. Ei ole mõtet hakata algajale rääkima, et teeme nüüd Munamäe ja siis paned oma 60 000 eurot lauale ja sõidame Everesti vallutama. See ei kipu juhtuma. Lihtsam on võtta eesmärgid, matkasihid, mis on reaalselt saavutatavad. Ja kui läheb paremini, mis saab selle vastu olla.

Lisaks võime me matkadel suhteliselt avalikult rääkida, et meil võibki vahepeal halb olla - ilm võib kehv olla, seljakott raske, päev pikk, vett vähe, süüa vähe ja seda peab veel ise õhtul külmas tegema hakkama. Kui alustate kontoris sarnase jutuga, siis ehk väga kaugele sellega ei jõua. Samas, kui suudate selle eesmärgini jõudmise valu ja vaeva ikkagi inimestele teatavaks teha ja asjad lõpuks ka juhtuma hakkavad, siis neid võetakse vastu ja aktsepteeritakse palju lihtsamalt. Kui raskused üllatusena tulevad, siis teinekord murdub inimeste vaim palju lihtsamalt. Kui raskused on ette teada, siis inimesed oskavad arvestada, et täna ongi raske, aga homme on jälle ilus päev.

5. Teekond peab olema nauditav

Mitte alati ei ole teekond eesmärgini nauditav. Ent kui inimene eesmärgini jõudmist üldse ei naudi, siis uskuge mind, ta ei taha sinnapoole ka liikuda. Seega tuleks eesmärgini jõudmine võimalikult nauditavaks muuta. Üks võimalus on jagada see väikesteks tükkideks ja püüda need väiksed tükid teha saavutatavaks. Need väiksed saavutused omakorda on need, mis hakkavad motiveerima. Näiteks, pakime laagri kokku pooleteise tunni asemel tunniga või teeme tänase teekonna viie tunni asemel neljaga. Inimesed pingutavad nende nimel ja on rõõmsad. Kui tekib positiivne emotsioon, et me saimegi hakkama, siis see võimendub ja järgmine samm tuleb lihtsamalt.

Kunnar Karu, matkajuht

 Mitte alati ei ole teekond eesmärgini nauditav. Ent kui inimene eesmärgini jõudmist üldse ei naudi, siis uskuge mind, ta ei taha sinnapoole ka liikuda. Seega tuleks eesmärgini jõudmine võimalikult nauditavaks muuta.

6. Ärge elage kastis! Ei matkal ega tööjuures

Kui kogu aeg teete ja kogete ühtesid ja samu asju, ei suuda te häid ideid pakkuda ja enda tavapärasest elust kaugemale näha. Püüdke kasvõi kord päevas vaadata asju natukene teise pilguga. Värsked mõtted ja värsked ideed, olgu matkal või kontoris, annavad alati uut hingamist, uusi mõtteid, uut energiat.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004