26 juuni 2017

4 tippjuhti, kes on enda loodud ettevõttest vallandatud

Foto: pixabay.com

Uberi asutaja Travis Kalanick on seni viimane tippjuht, kes on oma enda ettevõttest vallandatud, kirjutab CNBC.

Möödunud nädal tõi uudise, et Uberi juht Travis Kalanick astub tagasi. Mehel ei jäänud muud üle, kuna investorite surve oli suur ning probleemid Uberis kestnud juba pikka aega.

Tranis Kalanick ning tema sõber Garrett Camp tulid Uberi ideele 2008. aastal Pariisis. Ideest teostuseni läks umbes aasta ning Kalanickist sai ettevõtte juht. Investoritelt on Uber kaasanud umbes 9 miljardit dollarit ning ettevõtte väärtuseks hinnatakse 50 miljardit dollarit. Uber tegutseb enam kui 600 linnas üle kogu maailma.

Kui numbrid aga kõrvale jätta, on Uberil probleeme jalaga segada. Kui nädala alguses Kalanick tagasi astus, tõi ta põhjusena üksnes investorite surve. Nüüd on aga teada, et Uberi sisekliima on juba pikalt halb olnud. Portaal Fortune kirjutab, et Kalanicki süüdistatakse selles, et ta ei reageerinud sellele, et ettevõttes esines seksuaalset ahistamist. Samuti olla Uberi töökeskkond negatiivne.

Selgub aga, et veel teisigi tippjuhte on oma enda ettevõttest lahti lastud. Tuntumad on Apple’i asutaja Steve Jobs, Twitteri juht Jack Dorsey ning Yahoo juht Jerry Yang.

Steve Jobs, Apple

Apple’i asutaja Steve Jobs vallandati ettevõttest 1985. aastal. Ettevõte oli hoogsalt kasvamas ning Apple'i ridadesse John Sculley lisandus, et aidata ettevõtet edasi arendada, läksid asjad esiti päris kenasti. Ent siis, nagu Jobs ise ütles, hakkasid tema ja Scullet visioon ettevõtte arengust lahku minema. Ettevõtte nõukogu jäi Sculley poolele ning Jobs lahkus Apple’ist.

Kui algul oli Jobs üsnagi suures segaduses, mida oma eluga peale hakata, oli ta aastaid hiljem veendunud, et Apple’ist kinga saamine oli üks paremaid asju, mis ta elus üldse juhtuda võis.

Jobs lausus, et ta tundis Apple’is esimest korda töötades tohutut survet edukas olla. Vahepealsel perioodi, mil ta tegeles NeXTi ning Pixariga, võis ta tunda aga end taas algajana ning see oli tema jaoks oluliselt kergem ja meeldivam tunne. Seejärel oli hea ka Apple'isse naasta. 

Jack Dorsey, Twitter

Twitter loodi 2006. aastal ning paar aastat hiljem vallandati Jack Dorsey ettevõtte juhi kohalt. Säutsukeskkond oli kasvanud paari aastaga ülikiiresti ning seetõttu tekkisid Twitteril ka erinevad tehnilised probleemid – serverid jooksid kokku pea iga päev.

“Ma sattusin veidrasse olukorda, kuna ma tundsin alati, et tegu on Evi ettevõttega. Tema rahastas seda. Tema juhtis seda. Mina olin üksnes programmeerija, kellel oli hea idee. Ma ei olnud enesekindel peamiselt seetõttu, et ta oli minust vanem ja targem,” rääkis Dorsey kuus aastat tagasi Vanity Fairile antud intervjuus Twitteri kaasasutaja Ev Williamsi kohta.

Dorsey tunnistas, et ettevõttest vallandamine oli tema jaoks suur hoop. Sarnaselt Jobsiga ei lasknud ka tema end lasta sellest eriti heidutada ning rajas õige pea mobiilimakseplatvormi Square, mille kaudu tehakse tehinguid miljardite dollarite väärtuses. 

Kuigi Dorsey naasis Twitteri eesotsa kaks aastat tagasi, juhib ta samal ajal ka Square’i.

Jerry Yang, Yahoo

Jerry Yang ning David Filo lõid Yahoo 1994. aastal. Ettevõtte aktsia tõusis dot comi mulli ajal valguskiirusel, ent kukkus seejärel suurelt. Ettevõte on teinud suuri ponnistusi, et Google’iga võistelda, enamasti pole sellest konkurentsist siiski asja saanud.  

Ettevõte on olnud küll raskustes ning kui Microsoft tegi Yahoole ostupakkumise, lükkas Yang selle tagasi. Ettevõte oleks maha müüdud 45 miljardi dollari eest. Yang leidis, et seda on siiski liiga vähe.

Investorite meelest oli tegu siiski hea pakkumisega, mille Yang oleks pidanud vastu võtma. “Ma arvan, et tal oli suurepärane võimalus midagi suurt ära teha ning ta loobus sellest,” ütles Yahoo aktsionär Eric Jackson 2008. aastal väljaandele New York Times. Yang taandas end Yahoo tegemistest täielikult viie aasta eest.

Samas pole mees aga käed rüpes istuma jäänud. Ta kuulub Alibaba nõukogusse ning tal on oma riskikapitaliettevõte AME Cloud Ventures. Aastal 2014 ütles ta Forbesile: “Ma usun, et on mõtet edasi, mitte tagasi vaadata.”

 

Allikas: Äripäev

Autor: Pille Ivask, Äripäeva kaasautor

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004