10 juuli 2017

Tõmbamine: uue põlvkonna motivatsiooniallikas

Risto Sulu, ettevõtja ja koolitaja, ICF Estonia liige ja koordinaator  

Uue põlvkonna ootused ja motivatsioon on muutunud. Y- ja Z-generatsioon otsivad enda teostamise võimalusi sooviga oma annete ja tugevuste kaudu suuremat väärtust luua.

Väärtustes on turvatunne ja stabiilsus asendunud põnevuse ja mitmekülgsusega. Kuna selle põlvkonna noored on juba sisenenud tööturule, on kasulik teada, mis neid motiveerib.

Valides karjääri asemel kogemusrikkuse, asub noores tööle sisemine kompassinõel, millel põhja suund osutab põnevusele. Teekonnal on kaks mõõdikut, mis annavad teada, et suund on õige: 1) sära silmades ehk õnn, 2) millegi olemasolu elus, mis hommikuti voodist üles ajab. Sellisel juhul ei ole vaja enam lükkamist inimese motiveerimiseks, vaid on vaja leida miski, mis tõmbab teda juba enda poole. Selleks on kirg. Kirg selles kontekstis tähistab tugevate positiivsete tunnete seostamist kindlate tegevustega. Kirg on kõrgeim motivatsioonivahend sellepärast, et see pole lõppeesmärk, vaid on täielik protsessi nautimine siin ja praegu. Selle kaasmõjul tõuseb individuaalne jõudlus ning paranevad mõõdetavad töötulemused.

Eneseteadlikkus: järjesta oma kired

Teooriast praktikasse. Kuidas leida tõmbamise motivatsioon kõigepealt iseendas? Kõik algab selgusest. Defineeri ja sõnasta, millised on sinu tõelised kired hetkel elus. Võta paber ja pliiats ning ära peatu enne, kui oled kirja saanud vähemalt kümme kirge. Kõigil on need olemas, kaevu vajadusel sügavale. Küsimus on: “Mida ma tõeliselt naudin siin elus?”, “Mis teeb mind õnnelikuks?”. Kui oled need kirja saanud, järjesta kired ja vali välja kolm kõige meeldivamat kirge. Edasi saad mõelda, kuidas neid oma elus rohkem kogeda. Sul on võimalus muuta töökeskkonda ja väliskeskkonda oma kirgedele vastavaks. Pärast seda veeda võimalikult palju aega end nende tegevustega ümbritsedes. Nii tõuseb tajutav elukvaliteet igas eluvaldkonnas. Lisaks, mis ühendab neid kõiki kolme omavahel? Siit võib välja kasvada uus äriidee või mõte, mis aitab ettevõttel kasvada.

Vooseisundi kasulikkusest

Kirg on otsetee kõrgemasse seisundisse, milleks on vooseisund (ingl keeles flow). Kõigepealt defineerime vooseisundi. See on seisund, kus inimene kaotab ajataju ja tajutava mina, efektiivne käitumine muutub automaatseks, õiged sõnad tulevad loomulikult, õppimine toimub suurema pingutuseta, tähelepanu kontsentreerub, teiste inimeste mõistmine ja empaatia suurenevad. Sinna sisenemiseks on erinevaid viise, kuid peamine on oma aja võimalikult sisukas täitmine erinevate kirgedega. Tegeledes kirega, pääsed kiiremini vooseisundisse.

Miks on kasulik olla tihedamini vooseisundis? Tihenevas konkurentsikeskkonnas tuleb võtta vastutus mitme paralleelselt jooksva protsessi eest, kus ühes lühikeses ajaühikus tuleb vastu võtta erinevaid otsuseid.

Pidev ümberlülitamine on üks peamisi läbipõlemise põhjuseid. Vooseisundis toimub ümberlülitumine kiirelt ja kergelt. Intuitsioon on selles seisundis tugevnenud, mistõttu sünnivad head otsused kiiremini.

Soovitused noortega tulemuslikuma kontakti loomiseksSelgita välja, mille nimel noor tööle tuleb. Mis teda enda poole tõmbab? Millised on tema kired?Kuidas mina ja minu organisatsioon saame soodustada kirega tegelemist?Milliste töölõikude juures kaotab keegi heas mõttes iseennast? Võimalik on tööd ümber organiseerida.Tõsta küsimustega noorte teadlikkust iseendast. Nad on sulle selle eest tänulikud ja ühtlasi tõuseb töö produktiivsus.

1.

2.

3.

4.

Autor: Risto Sulu, ettevõtja ja koolitaja, ICF Estonia liige ja koordinaator

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004