26 september 2017

Vähem tagasisidet, rohkem coaching’ut!

Ruti Einpalu, coach ja koolitaja,International Coach Federation Estonia   Foto: Kristiina Männik-Kivi

Juhtide üheks põhiliseks ülesandeks on aidata oma inimestel avastada ja realiseerida oma potentsiaali. Teisisõnu – oma töötajaid arendada. Enamasti on meil seda potentsiaali rohkem, kui me kasutame.

Tavaloogika ütleb, et kõigepealt tuleb leida probleemid ja nõrkused ning siis anda tagasisidet. Tagasisidet tuleb anda mineviku kohta nõnda, et sealt kasvaksid välja arenguvõimalused ja et see ei tunduks kriitika ja süüdistusena.

Kuigi juhid saavad head koolitust, juhtub ikka sageli nii, et keerulisi olukordi käsitledes tundub arenguvõimalusteni jõudmine sama raske kui kivist vee väljapressimine. Juhid räägivad sellest sageli nii: “Minu vastas istub kivinäoga inimene, kellel ei ole ühtegi uut ideed ja kes ei ütle suurt midagi. Ja et vestluse lõpus on kehv tunne – sai talle lahendusi pakutud, kuna ta ise midagi ei öelnud. Kas ta midagi teeb… ei tea.”

Kust tuleb meile ette kivinägu?

Kui toimub inimese tegevuse või tulemuse hindamine, eriti kui inimene tajub kriitikat või süüdistust, siis tõlgendab aju seda ohuna. See on küll sotsiaalne oht, aga aju käsitleb seda samamoodi kui füüsilist ohtu ja piltlikult öeldes lülitub aju ümber režiimile – võidelda või põgeneda. Seega, kuni ohu möödumiseni on raske keskenduda millelegi muule, sealhulgas ideede genereerimisele ning uute lahenduste leidmisele.

Kuna aju kontrollib meie käitumist ja füsioloogiat, siis sellega tuleb arvestada. Kui töötaja tajub juhi tagasisidet kriitikana (ja nii see kipub sageli olema), siis on dialoogi ja uute lahendusteni jõudmine raske. Selleks peab juht taastama mõistmise ja partnerluse aktiivse kuulamise abil. See võib osutuda üsna keerukaks ja sealt siis ka need kivinäod. On olemas aga hoopis tõhusam alternatiiv.

Juhtimislabor “Kuidas olla tõhus juht” esineb ettekandega “Juhi ja töötaja vestluste aastaring”, kus räägib sellest, mis muudab vestlused mittetõhusaks ja pelgalt formaalsuseks, ning jagab praktilisi nõuandeid, kuidas pidada vestlusi, mis oleksid päriselt tõhusad ja omaksid pikaajalist positiivset mõju töötaja tulemuslikkusele ja pühendumisele. Estraveli juht Anne Samlik, TÜ professor ja suhtlemispsühholoog Tõnu Lehtsaar, koolitaja Kaido Pajumaa jt.SIIN

22. novembril Tallinnas

Ruti Einpalu

Lisaks esinevad

Lisainfo ja registreerimine

Rohkem coaching’ut, vähem tagasisidet

Kui sa leiad, et töötaja vajab abi või on ummikus, siis jäta ära tagasiside ja keskendu kohe lahendustele – millised variandid on tulemuse saavutamiseks olemas. Pole vaja minna minevikku ning analüüsida töötaja nõrkusi ja kehva seisu. Tuleks keerata näoga tuleviku poole – mida kõike saab teha selleks, et tulemus oleks super. Vestlus näeb välja nii, et juht küsib ja lahendused tulevad töötajalt. Nõu anda ei tohi.

“Mis mõttes ei räägigi puudujääkidest, ei lähe minevikku ega tohi nõu ka anda?” võid sa öelda.

Coaching’u esimene põhimõte: puudujääkidest mitterääkimine ja minevikku minemata jätmine on võimalik ja põhjendatud kahel tingimusel: sa tahad, et vestluse lõpuks oleks inimene motiveeritud ja tal oleks idee edasiliikumiseks, teiseks – sa usaldad teda, et ta teab ka ise suurepäraselt, et asjad pole korras ja sa ei pea seda talle üle rääkima.

Teine coaching’u põhimõte: mitte anda nõu, vaid küsida ja kuulata ning toetada töötajat ise lahenduste väljatöötamisel.

Ruti Einpalu, coach ja koolitaja

 Kui sa leiad, et töötaja vajab abi või on ummikus, siis jäta ära tagasiside ja keskendu kohe lahendustele – millised variandid tulemuse saavutamiseks on olemas.

Miks nii?

– Tehnoloogiapõhises ja kiiresti arenevas maailmas on üha rohkem valdkondi, kus liider ei ole enam suurim asjatundja.

– Y-põlvkonda ei motiveeri juhtimisstiil, kus neile öeldakse, mida teha tuleb ja mis on õige lahendus

– Kui inimene lahendab probleemi ise (ükskõik, mis põlvkond ta on), vallandab aju virgatsainete tulva nagu adrenaliinilaviini. Kui sa ütled talle, mida ta tegema peab, siis võib juhtuda, et ta käitub nagu kaheaastane laps ja vaidleb automaatselt vastu.

Need viimased on ka põhjused, miks coaching’ust on saanud viimase 15 aasta jooksul oluline trend inimeste juhtimises. Minevikku vaatavad tagasiside vestlused ei lähe küll ajaloo prügikasti, kuid enamjaolt on tulevikku vaatavad ja ajusõbralikud coach’ivad vestlused palju tõhusamad. Oluline on teada, mida millal kasutada.

 

Ruti Eipanu räägib juhi ja töötaja vestluste aastaringist pikemalt 22. novembril toimuvas Juhtimislaboris "Kuidas olla tõhus juht".Vaata lisainfot ja registreeri SIIN.

Autor: Ruti Einpalu, coach ja koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004