21 november 2017

8 märki heast juhtimisest

Foto: Pixabay.com

Sageli ollakse juhtide suhtes väga kriitilised. People Management Daily toob välja kaheksa hea juhtimise tunnust, mille põhjal saab hinnata, kas juhiga on vedanud.

Juhtidel on igas organisatsioonis oluline roll – nende käes on võti, milline on tööjõud tulevikus. Enam ei ole juhtimiseks piisav see, kui juht ütleb töötajatele ainult, mida teha, ning parandab nende tööd, kui nad seda ei tee.

Parimatele juhtidele on töötajate huvid olulised – nad soovivad aidata, et töötajad saaksid rakendada oma täielikku potentsiaali. Kuidas nad seda teevad?

1. Nad teenivad välja usalduse ja usaldavad ka ise

Ei ole suuremat väärtust meeskonnas kui usaldus. Mõnel inimesel on raske oma juhiga isiklikku informatsiooni jagada, ent kui inimene tunneb end selles olukorras turvaliselt, siis teeb juht midagi õigesti. Veel parem on aga tunne, et inimest ka usaldatakse. Üks suurimaid kingitusi, mida juht saab teha, on kinkida usaldus.

2. Nad juhendavad ja õpetavad eeskuju kaudu

Head juhid suunavad töötajaid ise vastu võtma otsuseid ja õpetavad neid mõistma, kuidas teha põhjendatud valikuid. Parimad juhid aga inspireerivad töötajaid oma käitumisega. Inimesed õpivad sageli sellest, kui jälgivad, kuidas parimad käituvad ja tulemusi saavutavad. Kui juht teeb midagi silmapaistvalt hästi, nii et see inspireerib temalt õppima, siis on see väärtuslik kogemus.

3. Nad ei lähe isiklikuks

On kunst võtta teemaks töö tulemused, ilma et minnakse isiklikuks ja demotiveerivaks. Juhid peaksid olema suutelised aitama meeskonnaliikmetel mõista, kuidas nad peaksid paremini tegutsema, ning vastavalt kaasa aitama nende arengule.

4. Nad aitavad meil oma tulevikku kujundada

Head juhid aitavad töötajatel näha oma eesmärke ja ambitsioone ning välja mõelda, kuidas neid saavutada. Nad aitavad ära tunda, mille poole töötajad püüdlevad, kuidas selleni jõuda, ja niiviisi võtta vastutuse oma tuleviku eest.

5. Nad ei tunne ennast ohustatuna

Tugev juht mõistab, et meeskonna edu on ka tema edu. Inspireerides meeskonda särama, kasvatavad nad igaühe arenguvõimalusi. Häid juhte ei hirmuta nende töötajate arengusoov.

6. Nad seavad selgeid eesmärke ja ootusi

Head juhid räägivad oma meeskonnaga projekti käigus regulaarselt, et kindlustada, et kõik on õigel rajal. Nad on avatud suhtlemisele ja on vajadusel olemas ning julgustavad töötajaid rääkima halbu uudiseid enne, kui neist kasvab tõeline probleem. Sel juhul töötajad teavad, kuhu nad liiguvad, sest teavad, mida ja millal peavad tegema ning milline on edukas tulemus.

7. Nad kiidavad

Head juhid kiidavad, kui see on õigustatud. Kiitus ja tänu on tõhusam, kui see on konkreetne – näiteks juht selgitab, miks konkreetne töö hästi on tehtud või miks mingid tegevused kedagi aitasid.

8. Nad teavad, mis töötajat motiveerib

Et oma meeskonnaga parimaid tulemusi saavutada, peab juht mõistma, mis motiveerib ja inspireerib iga meeskonnaliiget. Inimesed on selles suhtes erinevad.

Juhi roll täna on kasvatada usaldusväärseid professionaale, kes suudavad teha otsuseid. Juhid ise peavad seejuures tasakaalu leidma: inspireerima uute töötajate entusiasmi, andma inimestele võimaluse eksida, samas kindlustama, et kogemused neid kasvatavad ja organisatsioon ei saa kahju. See on juhtimise väljakutse meie tänases maailmas.

Allikas: Tööheaolu.ee

 

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004