Keit Ausner • 30 juuni 2020

Iga liige peaks meeskonda rikastama

Margus Alviste  Foto: Erik Prozes

Meeskonna tähendus on paljude jaoks erinev, aga see ei ole lihtsalt mistahes inimeste grupp. Juhtimisteoorias on selle olulisimaks märksõnaks sünergia.

Meeskonna eesmärk on hakata üksikute inimeste puudusi kompenseerima ja tugevusi võimendama. Iga liige võiks ideaalis olla autonoomne isiksus, kes rikastab mingisuguse originaalse panusega seda meeskonda. Paraku ei ole kõik inimesed autonoomsed. Meeskond tuleks koostada õigetest isiksustest, kelle koostööst tekib sünergia. Juht peab looma eeldused, mille ilmnemisel meeskonnatöö hakkab toimima. Suurim väljakutse juhtidele on leida, mis need eeldused on.

Juhtimise juures kiputakse arvama, et kõik inimesed on ratsionaalsed ja alati koostöövalmis. Tegelikkuses on inimestes hästi palju ebaratsionaalset käitumist, mis ei allu loogikale. Meeskondades, kus on liikmeid üle viie, tekivad tihti erinevate omaduste põhjal väiksemad grupeeringud ja paraku jääb keegi sealt välja. Selleks, et meeskonnas oleks sünergia, on oluline mõista, et inimestel tekib soov teha koostööd, kui neil on ühine väljakutse. See peab olema nende enda väljakutse, mitte kuskilt ülevalt antud eesmärk. Koolitaja Margus Alviste sõnul on üks eriti hea retsept ühise „vaenlase“ leidmine. Inimestel tekib formaalne tahe sellele vaenlasele vastu astuda. Kõige lihtsam näide on konkurendid, aga neid käivitajaid on veel – tuleb leida enda meeskonna oma.

Tihti eksitakse sellega, et meeskonna liikmeid valitakse sarnasuste põhjal, sest siis on neil hea klapp. Selline meeskond, mille kõik liikmed on ühetaolised inimesed, veedab imeliselt aega kohvipausidel või jõulupeol. Kui on tarvis lahendada ülesandeid, kus on vaja teistlaadi mõtteviise, kipuvad nad ebaõnnestuma. Mängu tuleb vastandite ühtsuse põhimõte. Tuleks vaadata, millised inimesed on praegu meeskonnas ja mis on nende puudused. Nendele punktidele toetudes on mõistlik otsustada, kes võiks praegust koosseisu täiendada ehk lähtuda tuleks komplementaarsuse printsiibist.

Meeskonnatöö õnnestumine algab ja lõppeb juhist. Kui koostöö ei toimi, on üldiselt tegemist juhtimisveaga, mis avaldub meeskonnatöö häirena. Üldlevinud viga on see, et juht ei usalda oma töötajaid ning tahab ise kõik ära teha, kulutades seejuures aega ja tähelepanu valedele asjadele. Väga sageli ei usalda juhid ka iseennast ja enda väljatöötatud mehhanisme ja lahenduskäike. Oma koolitustel julgustab Margus Alviste enda ette kerkivas unikaalses olukorras välja töötama unikaalse lahenduse. Juhtimises ei saa kopeerida mitte kedagi teist, sest iga situatsioon meie ees on unikaalne ja kunagi varem ei ole olnud täpselt sama olukorda. See, kuidas Jack Welch lahendas analoogset olukorda, ei ole lahendus teistele sarnases situatsioonis olijatele. Pidage meeles - universaalsete võtete kasutamine unikaalsete olukordade lahendamiseks ei toimi. Tuleb usaldada iseennast ja meeskonnaliikmeid.

Meeskonnatöö varjatud tahud

Tutvu programmiga SIIN

Kuula Margus Alviste saadet „Kuidas meeskond tulemust tegema panna?“

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004