3 mai 2018

Mis on lühendid ACC, PCC ja MCC ja miks nad on olulised?

Priit Kuuskme  

Kas sa oled tähele pannud, et mõned kootsid kasutavad oma tutvustamisel lisaks nimele ka kolmetähelist lühendit ACC, PCC või MCC? Mis on nende lühendite taga ning miks nad on kootsingu-maailmas olulised?

Lühidalt on tegu kootsi kvaliteedinäitajaga, mis võtab arvesse koolitust ja täiendkoolitust, läbiviidud kootsingutunde ehk kogemust ning kirjalikku teadmiste kontrolli.

Sõltuvalt väljaõppest võib lisanduda “tähtede taotlemisel” täiendavaid nõudeid. Analoogia võib tuua koolisüsteemist – mõned on bakalaureuse õppe lõpetanud, teised magistri- või doktorikraadiga.

Kootsidelt nõutakse pidevat enesearengut

Süsteemi on välja töötamud rahvusvaheline kootsinguföderatsioon (International Coach Federation, ICF) peamiselt kahel põhjusel.

Esiteks, et kehtestada kootsingule kui ühele arendusmeetodile ühtne ülemaailmne standard, ja teiseks seepärast, et innustada kootse enesearengule kiires ja muutuvas maailmas ning oma oskuste pidevalt kõrgel tasemel hoidmisele. ICF on sõltumatu organisatsioon – nad on loonud kvalifikatsiooninõuded, kontrollivad nõuete täitmist ja väljastavad tunnistusi, kuid ise nad kootse ei koolita. ICF on maailma suurim kootse ühendav organisatsioon, millel oli 2018 veebruari seisuga 32 702 liiget 144 riigist, kusjuures nii liikmete kui ka uute riikide arv on viimasel ajal jõudsalt suurenenud.

Tähekombinatsioon aitab ­otsustada

2018. aasta veebruari seisuga oli maailmas 21 794 kootsi, kellel oli vähemalt üks eeltoodud tase. ACC taseme kootse oli nendest 58%, PCC nõuded täitis 38% ning MMC tasemel oli 4% kootsidest. Samuti on selliseid kootse Eestis – 2018 aprilli seisuga oli meil 9 ACC ja 4 PCC taseme kootsi.

Eeltoodud tähekombinatsioonid annavad veel ühe võimaluse, mille abil otsustamisel kootside vahel vahet teha. Samuti on kvalifikatsiooninäitajad olulised turu korrastamisel, et pakkuda teadlikule kliendile kvaliteetset kootsinguteenust.

Nõuded, mida esitatakse kolme tähekombinatsiooni taotlejatele

ACC (Associate Certified Coach) eeldab, et taotleja on:

- läbinud vähemalt 60tunnise ICFi akrediteeritud koolituse

- kogunud 100 kootsingutundi, millest 75 peavad olema tasulised

- läbinud kirjaliku teadmiste kontrolli ehk Coach Knowledge Assessment’i

- sõltuvalt väljaõppest võib kvalifikatsiooni taotlemiseks vaja minna veel ka 10 mentor--  - - kootsingutundi või kootsingu sessioonide lindistusi.

PCC (Professional Certified Coach) eeldused on sarnased ACC kvalifikatsiooni taotlemisega, ainult mõned nõuded on sellest mõnevõrra kõrgemad:

- koolitustundide nõue vähemalt 125 tundi

- kogunud vähemalt 500 kootsingutundi, millest 450 tasulised ning tööd on tehtud sealjuures vähemalt 25 kliendiga

MCC (Master Certified Coach) taotlemise eeldused on eelmisest veelgi tõsisemad. Taseme taotlemiseks peab taotleja olema:

- läbinud 200 tundi kootsingu spetsiifilist koolitust

- osalenud 10 tundi mentor-kootsingul

- kogunud 2500 kootsingutundi, millest 2250 peavad olema tasulised tunnid ning tööd peab koots olema teinud vähemalt 35 kliendiga

- esitanud kaks kootsingusessiooni audiosalvestust

- läbinud kirjaliku teadmiste kontrolli ehk Coach Knowledge Assessment’i.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004