Looming hoiab tööõnne õue peal

Olulisim, mis inimesi töö juures õnnelikuks teeb, on võimalus töötades midagi luua.

Karl-Eric Schneider  

Inimesed tunnetavad, et luues saavad nad toetada ettevõtte arengut. “Minu looming on tähtis ja mina olen oluline”. Kui hakata loomingut pidurdama, võib see anda väga halbu tulemusi. Igal ettevõttel on tooteid, mis “lendavad”. Lastagu neil edasi lennata, sest inimesed on sellesse palju tööd pannud. Kui toodet valmistatakse ette müügiks ja arenduse asemel tehakse vaid minimaalseid muudatusi, kaob loomingulisus ära. Töötajad tunnetavad kasumi tagaajamist. Ning mõnikord jooksevad meeskonnad laiali, kuna neile ei anta võimalust midagi luua ja tunnustuse võimalused vähenevad seeläbi.

Kui kaks inimest tulevad kokku, kumbki oma ideega ja lõpuks tekib kolmas, veelgi parem idee, on tegu ülimalt tõhusa loominguga. Looming on ka vana asja ümber tegemine, täna kutsume seda innovatsiooniks.

Kontor toetab loomingut

Olen seda meelt, et loomingu voolama panekuks peavad juhid looma töökeskkonna, kus saab loominguliselt otsustada ja tehtud otsuse tulemuste eest vastutada.

Kuigi füüsilist kontorit tähtsustatakse tööõnne juures vähem, peab kontor loomingut toetama, töö juures peavad olema head töötingimused, et ei tuleks muretseda elementaarsete asjade pärast. Kontor peab olema puhas ja meeldiv koht, pakkuma võimalikult kodust tunnet. Mõne ettevõtte kontorites on meelelahutuselemendid, mis lasevad töö juurest mingiks ajaks “välja minna”. Mõistagi ei tohi kontor olla nii mugav, et keegi siin laiskleks ja puhkaks.

Kontor peab soodustama suhtlemist, parim võimalus selleks on avatud kontor. Seal peavad olema ka eraldumist võimaldavad ruumid – näiteks telefonikõnedeks või ka kõnealuse loomingu segamatuks viljelemiseks.

Kaugtöötavad inimesed ei suhtle, “töö juures” tahetakse ikka üksteist näost näkku vaadata. Ka vanaaja filosoofid ei teinud kaugtööd, nad tulid kokku ja arutasid.

Lõbusad hetked lisavad vürtsi

Me oleme oma ettevõttes pannud paika aktiivsematest inimestest tuumiku, kes korraldab üritusi. Tööõnne majas hoidmiseks on vaja lõbusaid hetki, mis annavad kohati rutiinseks kippuvale kontorielule vürtsi. Tuumiku ülesanne on meeskonda siduda ja igapäevasele tööle vaheldust leida. Korraldame kontori ühisüritusi, kord teeme pargis orienteerumisvõistlust, teine kord kontori virgutusvõimlemist. Jõulupeo, kliendiürituse ja suvepäevade korraldamist kureerib sama tuumik. Neile on selleks antud eelarve ja nad võtavad koos initsiatiiviga ka vastutuse. Juht omalt poolt jälgib, et tegevused käiksid ja toetab neid oma kohalolekuga.

Vana tõde on, et kollektiivis peitub jõud. Vahel tuleb mobiliseeruda, et lahendada kiiresti ja võimalikult efektiivselt kiireloomulisi tööülesandeid. Nendele võib plaanitust hulga rohkem aega kuluda. Meil oli üks selliseid töid serverite migreerimine, mille käigus terve osakond tegi nädalavahetusel tööd. Kõik olid kohal, nad olid väga pühendunud, serverite kolimine oli ülioluline ja inimesed tundsid, et see tuleb ära teha.

Kuidas tööõnne mõõta?

Aga seda ma täpselt ei tea. Sest kuidas näiteks kodus mõõta, et sa oled õnnelik? Saab korraldada rahuloluküsitlusi, kust tuleb näiteks välja, et meil võiksid olla puuviljad ja veeautomaat. Hästi, teeme! Aga kui meie kontori kliimaseade läks rivist välja ja detaili hankimine võttis rendile andjal kaua aega, tekkis suur rahulolematus. Küllap kannatas ka tööõnn.

Me ei mõõda tööõnne, kuid korraldame igal aastal 20 küsimusega kaasatuse küsitlusi. Tahame teada, kui kaasatud on meie inimesed ettevõtte arengusse ja kas inimesi kõnetab see, kuhu ettevõte läheb. Tulime mulluse kaasatuse 63% pealt ja aasta hiljem tõdeme, et 72% töötajaist tunneb täna enda kaasatust ettevõtte igapäevasesse arengusse. Kas see on piisav? Võrreldes teiste ettevõtetega meil võrdlus puudub.

Hea näide kaasatusest on klassikaline USA president Kennedy NASAsse käik 1961. aastal. President küsis koristajalt, mida see teeb, sai ta vastuseks, et “aitab inimestel Kuule lennata.”

Tööõnne mõjutajad

· Tähtis on võimalus töö juures midagi luua

· Loomingu pidurdamine võib inimestest ilma jätta

· Juhi ja töötaja vaheline usaldus kasvatab tööõnne

· Töötajad peaksid olema tööandjaga võrdsed partnerid

· Ettevõttes peab olema tööväliseid koos tegemise asju

· Kaasatus ettevõte arengusse on väga oluline

· Inimesed peavad tahtma igal hommikul tööle tulla

Jaga lugu:
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004