Ostke aktsiaid nagu lihalõike … soodushinnaga

Pikas perspektiivis annab just väärtusinvesteerimise põhimõtete rakendamine turu keskmisest parema tootluse.  Foto: Unsplash

Christopher H. Browne on veendunud, et investeerimisega tegelemiseks ei pea sugugi geenius olema, vaja on vaid arusaamist mõningatest põhimõtetest. „Väärtusinvestori taskuraamatus“ jagab ta väärtusinvesteerimise põhitõdesid, mida on isegi edukalt kasutanud.

Ehkki aktsiaomanike arv maailmas aina tõuseb, on vähesed võtnud endale vaevaks investeerimise põhitõed selgeks teha. Väärtusinvesteerimine ei ole mitte nimekiri kindlatest reeglitest, vaid pigem rida põhimõtteid, mis moodustavad investeerimise filosoofia.

Need juhtnöörid suunavad heade aktsiate poole, hoides samas halbadest eemale.

Turu keskmisest parem tootlus

Väärtusinvesteerimine on end tõestanud alates ajast, mil tootlust mõõtma hakati. Ei pea just pikalt otsima uuringuid, mis kinnitavad, et pikas perspektiivis annab just väärtusinvesteerimise põhimõtete rakendamine turu keskmisest parema tootluse. Ometi jääb õhku küsimus, miks nii vähesed väärtusinvesteerimist praktiseerivad, kui see nii lihtne ja tootlik on.

Raamat: „Väärtusinvestori taskuraamat“

Autor: Christopher H. Browne

Lehekülgi: 216

Kirjastus: Äripäev

Loe näidislehekülgi siit.

Browne võrdleb mitmes peatükis aktsiate ostmist poeskäiguga. Seistes lihaleti ees, märkate, et teie lemmiklõigud on 3,5 korda alla hinnatud. Mida teete? Ilmselt laote ostukäru delikatessi täis, sest see on ju odav. Järgmisel nädalal selgub poes, et veiselõikude kilohind on tõusnud 40%. Peatute, et oma järgmist sammu kaaluda. Sama käib ka aktsiate kohta. Aktsiaid on õige aeg osta siis, kui neid pakutakse soodsalt.

Raamatu esimesed peatükid hõlmavadki väärtusinvesteerimise põhiprintsiipe ning seda, miks on aktsiate „soodushinnaga“ ostmine oluline. Kolmandas ja neljandas peatükis räägib autor juba täpsemalt, kuidas investeerimisel raha mitte kaotada ning ettevõtete kasumit võimalikult odavalt osta.

Väärtusinvesteerimise vääramatu loogika

Browne mainib korduvalt kuulsa väärtusinvestori Benjamin Grahami põhimõtteid, tõdedes, et enne teda koosnes investeerimismaailm peamiselt vaid spekulantidest ja börsimanipulaatoritest. Ta leiab, et kui oleks Grahami põhimõtteid järgitud, oleks ilmselt suudetud hoiduda ka 1929. aasta finantskriisi tagajärgedest.

Browne kirjeldab oma raamatus väärtusinvestorile sobilike aktsiate põhilisi ühisomadusi ning teeb alustavale investorile lihtsal viisil selgeks, kuidas neid leida, kasutades selleks näiteks ettevõtte kasumi- ja bilansiaruannet ning kontrollnimekirja, et ettevõtte konkurentsieelist hinnata. Tegemist on suurepärase lugemisega investeerimismaailma sisenejale, kellel puudub varasem kokkupuude detailsema aktsiaanalüüsiga. Edasijõudnud investori rõõmuks jääb aga võimalus tuletada taas meelde investeerimise põhiprintsiipe.

Raamatu väljaandmist toetasid LHV ja Admiral Markets.

Jaga lugu:
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004