Koolitus

Kiire keeleõppe saladus

KEIT AUSNER

26. aprill 2018, 09:00
Ott Ojamets

Kas te olete kunagi mõelnud, miks lapsepõlves jäi multikaid vaadates soome või inglise keel nii kergelt külge, aga koolis võisid õppida 6 aastat nii, et ei oska praegu ikka ennast väljendada?

Ometi ei tõlkinud lapsena keegi endale kuuldud teksti. Piisas liikuva pildi vaatamisest ning ühel hetkel muutus tegelaste jutt mõistetavaks. Keeleõppe koolitajat, Ott Ojametsa, hakkas see huvitama ning ta on pühendanud suure osa oma elust selle uurimisele.

Naljatades toob Ott näite, et tõenäoliselt ei seisnud kellegi ema hälli ääres käänete tabeliga, kuid ometi oskasime juba enne kooliaega õige käände valida. Kuidas on võimalik lapsel õppida korrektselt rääkima keelereegleid tuupimata? Seal peab olema fundamentaalne erinevus - kuidas me üritame keelt õppida ja kuidas on päriselt loomulik. 

Iga mälu on erinev ja jätab asju erinevalt meelde, lisaks on meil kõigil erinev õpistiil. Mõelge, kas on mõistlik arendada oma nõrkuseid või tugevusi? Vastus on ilmselge, arendama peab tugevusi. Sedasama lähenemist tuleb hakata kasutama keeleõppes. Tuleb kaardistada õppija tugevused ja võtta neid arvesse, et kiiremini edasi liikuda. Mõnele sobib kuulamine, teisele hoopis visuaalsed lahendused ja kolmandale midagi muud. Iga õppijat ei saa sama puuga lüüa nagu seda tehakse traditsioonilises keeleõppes. 

Sõnu on mõistlik õppida nende statistilise olulisuse järjekorras ehk nende kasutamise sagedust silmas pidades. Kõigepealt tuleks teha selgeks olulisemad sõnad – need, mis on reaalselt igapäevases kasutuses. Seejärel liikuda edasi pisut vähem kasutatavate sõnade juurde ja nii edasi. Sellise viisiga ehitatakse suhtluseks korralik vundament. Traditsioonilise meetodiga õpitakse sõnu üsna suvaliselt, pigem teemade kaupa nagu eluruumid, kool, puhkus ja nii edasi. Igatahes on kasulikum oskus väljendada end igapäevastes olukordades, kui oskus paluda abi rannapalli täis puhumisel.

Suhtlustasandil kasutavad inimesed igapäevaselt umbes 4000 sõna. Need on täiesti piisavad enda väljendamiseks tavalistes olukordades, erandiks on muidugi juhus, kui Raekoja platsil peaks ringi jooksma ükssarv. Selline sõnade hulk on võimalik endale selgeks teha 4 kuuga, kui oma päevast 35 minutit keeleõppele pühendada. 
Ott ütleb, et õppijal on üksi raske võtta arvesse kõiki innovatiivse keeleõppe aspekte. Abiks on sellised keeleõppe programmid nagu Speakly või keeleõpet toetav koolitus.

Kuula intervjuud „Kuidas uus keel ruttu selgeks saada?“ SIIN

Toetajad:

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Privaatsustingimused

Iganädalane valik juhtimisartikleid Sinu postkastis!

Jälgi Konverentsid.ee-d sotsiaalmeedias: