Kirg ja meelerahu on õpitavad

Mare Pork  Foto: Meeli Küttim
Mari Kõlli • 27 märts 2016

Mare Pork ütleb, et kirg ja meelerahu - inimkonna kaks unistuste seisundit on saavutamatud, kui ei suuda keskenduda või ärevust on liiga palju. Aga kinnitab, et kui omandad tehnikad - oskad korralikult keskenduda ja korralikult lõdvestuda, saad kätte ka kire ja meelerahu seisundid.

Tippjuhtide koolitajat, psühhoterapeuti, emeriitprofessorit, kliinilist psühholoogi, kes õppinud Tartus, Moskvas, mitmelpool Inglismaal ja Ameerika Ühendriikides - Mare Porki kutsutakse Äripäeva Akadeemias legendaarseks tippkoolitajaks.

Ajakirjanik ja psühholoog Tiina Jõgeda on öelnud, et psühhoterapeut ja juhtide koolitaja Mare Porgi konsultatsioonil käimine on sama prestiižne, kui öelda, et laps õpib Inglise Kolledžis. Sa saad kliente valida, kellele sa ära ütled, kellega sa koostööd ei tee?

Küsid patuküsimuse, mul on peaaegu võimatu vastata, toomata välja oma halvemaid külgi. (Naerab ja mõtleb pikalt.) Mul on vaja palju vaba aega. Olen õppinud võtma endale vabadust lugeda ja mõtelda ja oma kallite inimestega koos olla. Koolitustest armastan energiaküllaseid nii Eesti juhtkondade kui PanBaltic programme. Kvaliteetaeg on ka erapraksise kliendiga koosolemise aeg. Ja olen võtnud endale rahvusvahelisi suurettevõtteid püsiklientideks, et vajadusel tegeleda nende ägedate kriisijuhtumitega. Kriisi puhul pean ma vajadusel kohe olemas olema. Ma võtan vähe pikaajalise teraapia kliente. Olen otsustanud, et pigem tegelen ägedate kriisidega, sest saan nendega hästi hakkama, aga selleks vajan, et mul oleks vaba aega käepärast võtta. Sagedamini väldin uusi kliente, teen esmase kohtumise või suunan kohe usaldusväärsete kolleegide juurde.

Oled Eesti tuntuim terapeut, konsultant ja koolitaja, kuidas sa ennast tipus ja vormis hoiad?

Harjutan oma elus täiega kohalolekut, mis on viimase kümne aasta enim naudingutpakkuv avastus, loen palju, mõtlen palju ja käin palju noorte ja andekate koolitajate ja terapeutide koolitustel. Näiteks Margo Loori argumenteerimise koolitus oli väga hea. Samuti on olnud suurepärased Anni Kuusiku jt. mindfulnessi (teadvelolek - toim) tehnikate kursus, Margus Lauriku depressiooni koolitus, Joost Hutsebauti (Holland) isiksushäirete seminar. Kõik head ja arendavad koolitused. Töötamine teadvelolekus hoiab hästi vormis. Pidevat uuendamist vajab Äripäeva Tipptegijate Kool, kuna seal on kõrge intensiivsus ning väga nõudlik ja hästi valitud õpilaskond, kes on teadlik ja see nõuab palju paindlikku ja korralikku materjali läbi töötamist ja tunnetamist. Mul on palju energiat ja ka selle tagavarad. Oskan järjest paremini puhata – tööga samaaegselt. See just ei tähenda, et ajaliselt rohkem, vaid puhkus nö intensiivsemalt ja süvitsi. Räägin klientidele, et poolärev seisund on halb ja et täielikult pühenduda ja panustada, peab vahepeal ka täiesti lõdvestunud olema. Seda saab ühildada - igahetkelise pingutuseta seisundi seire kaudu. Selle olen ma ära õppinud.

Oled moesuundade näitaja juhtimiskoolituste turul: emotsionaalne intelligentsus, 360° tagasiside, teadvelolek (mindfulness). Mis on Sinu jaoks olulised teemad praegu ja edaspidi?

No täna toimub minu jaoks positiivse psühholoogia võidukäik. Negatiivsustega toimetulek annab erilisi positiivseid kogemusi. Ja sellest kasu saaksid paljud. Põnev on ikka teadvelolek  - mida kõike saab keskendumise eri vorme kasutades teisiti teha! Paralleelprotsessid keskendumises on hetkel eriti paljulubav. Tegelen refleksiooni platseeboga (Mare Porgi termin: mõtete ja tunnete jälgimise, sisekõne ja tajutäpsuse suurendamise kaudu tekib tunnetatud kohaloleku lõbu ja lisaenergia, mis suurendab nii info kui energia käepärasust - toim). Samuti huvitab, mis on uute heade harjumuste tekitamise mehhanismi, kas ongi olemas “positiivne ühekordne imprinting(positiivne šokk - toim).

Mare Pork on psühholoog, psühhoterapeut ja koolitaja. Ta lõpetas 1968. aastal Tallinna 10. Keskkooli kuldmedaliga. Seejärel asus ta õppima Tartu Ülikooli psühholoogia erialale esimesse lendu, kust suunati neljandal kursusel Moskva Ülikooli. Lõpetas Moskva Ülikooli cum laude A. R. Luria juhendatavana. Hiljem on ennast täiendanud Inglismaal Nottinghami Ülikoolis ja Ameerika Ühendriikides, sh stažeerinud Middletowni Nõustamiskeskuses ja Yale'i Ülikoolis.  Aastast 1977. aastal omandas doktorikraadi kliinilises psühholoogias. Aastast 1993 Tallina Ülikooli kliinilise psühholoogia professor, 2011. aastast emeriitprofessor. Teinud koostööd personaliotsingu vallas Fontesega, koolitanud Invictas jt koolitusfirmades. Äripäeva Akadeemia koolitaja. Ta on pälvinud 2014. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Mis meil käivitab uusi häid harjumusi?

Kuidas kliendid õpetust vastu võtavad?

Kas suund on sinna, et vähema ajaga õpitakse intensiivsemalt rohkem? Ettevõtjad kulutavad töötajate koolitamisele vähem aega, aga saavad parema tulemuse?

Kuidas hindad Eesti koolitusmaastikku?

coaching

Mis on sinu missioon, kuidas sa ennast hindad?

Eelmise aasta toredamaid kogemusi oli Mare Porgil koos Heiti Pakuga Tartu Ülikooli rektoraadile tehtud koosolekute pidamise koolitus. Parim referents oli kui rektor Volli Kalm hindas koolituse huvitavaks ja kasulikuks.

Oled koolitanud mitukümmend aastat juhte, Tipptegijate Koolis Eesti juhtide koorekihti. Mis on juhile tema töös oluline?

Oled kohanud juhte, kes on sulle juhina muljet avaldanud?

Kuidas soovitad juhtidel reageerida, näiteks kui turg langeb, kui kassavoog on kehv ja majandus on languses?

Ütlesid, et oled õppinud paremini puhkama, mida juhtidele soovitad, et nad sama saaksid teha?

.

Äripäeva fotoarhiivi fotodel figureerid enamasti koos meestega. Kas sa teed meelsamini koostööd meestega?

Mare Porgi lugemissoovitused teadlikule juhile

(Ilmub eestikeelsena Äripäeva raamatuklubis juunis 2016)

Mare Porgi koolitused Äripäeva Akadeemias

Teadvelolek ja aeg

Äripäeva Tipptegijate Kool

Foto: Andres Haabu

Teised Mare Porgist

Hans H. Luik, 

talking cure

Mare Pork kui terapeut

Psühholoogia ja müügikonverentside korraldaja ning koolitaja Aira Tammemäe pilgu läbi:

Foto: Andres Haabu

Mare Pork kui koolitaja ja õpetaja

Tipptegijate Koolis osaleja Saku Õlletehase juhi Margus Kasteina pilgu läbi:

Foto: Andras Kralla

Mare Pork kui kaaskoolitaja

Koostööpartneri Tartu Ülikooli kantsleri ja koolitaja Andres Liinati pilgu läbi:

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004