Kas sul on tulevikuks vajalikud võtmeoskused?

Raamatupidaja.ee  • 25 veebruar 2016

Majandusekspert ja ettevõtja Ott Pärna rääkis Personalitöö aastakonverentsil sellest, millised on tulevikutöötaja peamised ootused ja võtmeoskused.

Pärna sõnutsi ei tea keegi täpselt, mida tulevik toob, ent samas saab ja tuleb tulevikuks natuke rohkem valmis olla. Ta tõi näite, et aastal 2004 ei eksisteerinud kümmet 2020. aastal enim nõutud ametikohta. “Praegu on oluline T-tüüpi haridus – oled ühel alal süvaspetsialist, ent sul on laiad teadmised ka muudest aladest,” selgitas Pärna.

„Tänapäeval ei ole vaja universaale, inimesi, kes on õppinud natuke kõike. Samas tasub vaadata ka väljapoole enda sektorit ja jälgida, mis seal on tehtud. Vaadake, kuidas juhitakse Odini sõdalasi või püramiidskeeme. Me ei pruugi austada nende põhimõtteid, ent samas võivad nende mudelid töötada,“ rääkis Pärna ja lisas, et mõnikord aitab vaimu värskena hoida ka see, kui palgata inimesi teistest valdkondadest.

Eesti probleem pole targad naised, vaid lollid mehed

Eesti probleemidest rääkides tõi Pärna välja, et Eesti probleem pole targad naised, vaid lollid mehed. „Samas ei saa tarku mehi juurde sellega, et latt lastakse alla. Noored poisid ei taha koolis käia selle pärast, et loovus drillitakse välja. Kool on liiga kandiline, et tulevased meestalendid sealt läbi läheks. Lati alla laskmine on pool rehkendust, muuta tuleks kogu õppeprotsessi,“ tõdes Pärna.

Vabakutselisus on tõusev trend

Y-generatsioon tahab olla oma aja ja koha peremees

Tulevikutöö 10 võtmeoskust

- Mõtestamine (fakti- vs järelduspõhisus);

- Sotsiaalne intelligentsus ehk oskus teiste isikuomadustega inimestega suhelda;

- Loov (sh kriitiline) mõtlemine ja kohanemine – universaalseid probleeme ei ole, peab kõik teadmised appi võtma lahenduse leidmiseks;

- Kultuuride ülene kompetents (globaalne kodanik);

- Programmeeriv mõtlemine  ehk oskus olukordi läbi mudeldada;

- Uue meedia kirjaoskus;

- Transdistsiplinaarsus;

- Disain-mõtlemine ja oskus kirjeldada/joonistada tulevikku, mida veel ei ole;

- Enesejuhtimine ja eestvedamine – erinevates tiimides võtavad inimesed erinevad rollid, ühes situatsioonis on üks liider, teises teine;

- Virtuaalne koostöö , mille klassikaline näide on Skype.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004