13 oktoober 2016

Tarmo Tamm: rumalus võib olla õnnistus

"Müügiinimesi värvates, juhtides ja arendades olen märganud seoseid kaasasündinud võimete, omandatud oskuste, enesekriitika ning enesekindluse vahel," kirjutab müügiagentuuri Sellit juht Tarmo Tamm oma blogis.

Need müügiinimesed, kes on kõige edukamad, hindavad ennast tavaliselt kõige rangemalt ning on kõige rohkem valmis ennast arendama ja teistelt õppima.

Samas leidub hulgaliselt kehval tasemel isikuid, kes paistavad silma viletsa müügi, aga äärmiselt positiivse enesehinnangu ja nõrga enesekriitikaga.

„Ma juba tean seda kõike …“

Just kehvad müügiinimesed vajaksid õpetussõnu ja abi kõige rohkem, kuid iroonilisel kombel on nad sellele äärmiselt vähe avatud. Lisaks iseloomustab neid sageli veel kaks asjaolu.

Esiteks on koolitus sellise inimese arvates mõttetu, kui seal räägitakse mõnest asjast, mida ta varem kasvõi poole kõrvaga on kuulnud. Koolituste vältimise asemel peaks ta aga keskenduma hoopis sellele, kuidas kõige tulusamaid baastehnikaid esialgu üldse kasutada ja seejärel üha paremini sooritada. Lisaks sellele tuleks arvestada, et teadmisel ja tegemisel on suur vahe, nagu ka tegemisel ja tegemisel.

Teiseks rõhub kehval tasemel müügiinimene tihti ülipalju staažile, rääkides näiteks sellest, kuidas ta on müügitööga tegelenud juba 17 aastat. Üldjuhul tal midagi muud erilist ette näidata polegi.

Loomulikult ei taha ma kõiki staažikaid inimesi halvustada, pigem ikka vastupidi. Samas on minu kogemus näidanud seda, et sageli peitub 17-aastase staaži taga üks aasta kehva sooritust, mida on lihtsalt järgmised 16 aastat korratud.

Kokkuvõttes võiks seda nähtust tõlgendada niimoodi:

- tark on piisavalt tark, et näha oma arenguruumi;

- rumal on liiga rumal, et oma rumalust märgata.

Kui rumalusest saab õnnistus

On siiski palju olukordi, kus rumalusest või lihtsameelsusest saab suur konkurentsieelis. Olen näinud intelligentseid inimesi, kes satuvad pideva ülemõtlemise lõksu ja ei jõua viljakate tegudeni. Seda nimetatakse analüüsihalvatuseks ja see tapab paljud edulood juba eos.

Analüüsist saab sageli alguse negatiivne inerts ja edasilükkamine, mis lõpuks areneb negatiivseks eelduseks. Eeldusel on aga komme muutuda isetäituvaks ennustuseks. Pole vahet, kas usud asja võimalikkusesse või võimatusse. Mõlemal juhul on sul ilmselt õigus.

Müügitöös ja ettevõtluses olen näinud aga hulgaliselt neid, kes ei hiilga analüüsivõimega ning on kohati liiga nõrga enesekriitikaga. Nad ei mõtle realistlikult, kuid tänu positiivsetele eeldustele katsetavad ja tegutsevad nad teistest rohkem. Müük on kindlasti üks nendest valdkondadest, kus julge tegutsemine on pool võitu ja kus sageli piisabki sellest, kui olla õigel ajal õiges kohas. Paljud edulood on saanud alguse sellest, et tegijal polnud piisavalt teadmisi või intelligentsi, et mõelda realistlikult.

Mis on aga täiuslik kombinatsioon? 

Minu arvates on ideaalne kombinatsioon segu enesekriitikast ja enesekindlusest. Kui vaatan eri valdkondade tipptegijaid, siis nad enamasti teavad oma väärtust, on enesekindlad ja terve egoga. Samas teavad nad seda, et ükskõik kui tugev sa parajasti ka ei oleks, alati on olemas mingi järgmine tasand. Tänu sellele on neil treeningfaasis õpilase mentaliteet, avatud suhtumine ja tugev enesekriitika. Elluviimise faasis on nad aga enesekindlad ja veendunud professionaalid, kes võtavad olukorrast, mida võtta annab.

Allikas: Bestsales.ee

Autor: Tarmo Tamm, Sell It OÜ tegevjuht

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004