2 november 2016

Tõhusa ajakasutuse koolitaja Guido Paomees: stress tekib kontrolli kaotusest aja üle

Foto: Veiko Tõkman

Sageli rabeleme me selleks, et näida hõivatud ja kellelegi midagi tõestada. Guido Paomehe sõnul tasub keskenduda vaid nendele tegevustele, mis viivad eesmärkideni.

Oma raamatus „Aeg. Aine millest koosneb elu“ kirjutab Stefan Klein: „... me ei ole stressis mitte sellepärast, et meil ei ole aega. Meil ei ole aega, kuna oleme stressis, ja stress tekib kontrolli kaotusest." Kaotades kontrolli oma ajakastuse üle, oma tegevuste ja tulemuste üle, laseme ennast juhtida teistel inimeste või nn tulekahjudel. Oleme muutumas ohvriks, kes ei tea, millal midagi toimub, ning meie ajakasutus sõltub kellestki teisest. Kas see aitab saavutada eesmärke, mille oleme endale seadnud või mille suunas meeskonnana peaksime liikuma? Vaevalt.

Keegi on öelnud, et iga "ei" tekitab meie ellu vaba ruumi "jah-idele". Teades, mida soovime saavutada, on lihtne teha oma tegevustes valikuid ning mitte kiirustada tegema meeldivaid ja lihtsaid tegevusi, mis tegelikult ei aita meil jõuda sinna, kuhu soovime. Õppides ja julgedes öelda "ei" oma ebaratsionaalsete mõtete elluviimisele või teiste poolt delegeeritavatele ülesannetele, saame juurde aega oma isiklike sihtide saavutamiseks.

Ilma eesmärgita ei saa liikuda

Jah, tavaliselt on meil eesmärgid ja ka vahendid selle eesmärgi saavutamiseks - oskused, raha ja AEG. Kui me aga ei tea, milline on meie eesmärk, siis liigume vales suunas ning kasutame olemasolevaid vahendeid valesti. Meie efektiivsus pole siis enam mitte 100%, sest liigume ju vales suunas, samas kasutades selleks olemasolevaid, ja sageli nappe, vahendeid. Muidugi, oskuseid saame tegutsedes juurde, raha pole maailmas otsa saanud, kuid kõige õiglasemat ressussi - aega, mida meil kõgil täpselt ühepalju, me enam tagasi ei saa. Sestap tasub enne eesmärgitut ja sihitut sibelemist mõelda, mis on see, mida ma tahan saavutada, kuhu liikuda ja milliseid vahendeid selleks kasutan.

Alan Lakeini küsimus "Milline on parim kasutusviis minu ajale just praegu?" peaks meie meelel tiksuma kogu ärkveloleku ajal. See ei tähenda, et 2/3 ööpäevast tuleb meeletult tööd rabada olles sellest sõltuv. Töötada töö pärast? Aega on vaja ka iseenda jaoks, oma pere ja lähedaste jaoks. Kõik saab alguse meie valikutest ja kuidas me oma teadmisi kasutame. Ärgem öelgem endale, et "Ah, ma tean seda", vaid küsigem "Kas ma seda teadmist ka kasutan?". 

Planeerimine ei ole ajaraisk

Tõhusa ajakasutuse tulemuslikkus saab alguse planeerimisest ja eesmärgi püstitamisest. Planeerimisel kulutatud ressursid ei ole raisatud vahendid, kuigi sellele tegevusele kulutatud aeg tundub aeg-ajalt mõttetu olevat. Et jõuda sinna, kuhu soovime, on meil vaja teada, kus me asume. Näiteks orienteerujal võib olla parim varustus ja väga täpne kaart. Kuid kui ta ei tea, kus ta asub, siis ta ei jõua sihtkohta. Sama siin – olukorra analüüs on see, kust startides hakkame tegutsema. Kuid stopp – enne seda pane paika ajakava, mis hakkab millal juhtuma. Ja siis, tuld – kasuta aega nagu planeerisid! Ole paindlik nii sisemistele muutustele kui välistele teguritele ja meeldivad tulemused ei lase ennast oodata. Istu aeg-ajalt maha ja analüüsi, mis toimus ja miks toimus - nii saad muutustega kaasa minna. Mõnikord ennast ja teisi kontrollides suudame protsesse luubi all hoida ja saavutada eesmärke, mis on meie omad  ja mille eest me vastutame.

Vähemaga rohkem? See on efektiivse inimese mõtteviis, mille põhimõte on imelihtne – vali vaid need tegevused, mis aitavad sul jõuda sinna, kuhu oled plaaninud jõuda. Muu on sageli mõttetu tegutsemine või sõltuvus hõivatusest, soovist kellelegi tõestada, et küll ma olen vajalik, sest olen ju nii koormatud, mul on nii palju teha. Tihti on see vaid valede valikute tagajärg ja tulemuseks on stress = kontrolli puudumine.

 

Guido Paomehe koolitus "Nutika ajakasutuse võtted" toimub 13. septembril 2017. Vaata lisainfot SIIT.

Autor: Guido Paomees, tõhusa ajakasutuse koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004