2 mai 2017

Parimad lahendused sünnivad arutelus

Foto: Veiko Tõkman

Tulemuslikuks toimimiseks meeskonnana on määrav suhtlemisoskus – oskus ennast selgelt ja argumenteeritult väljendada ning võrdselt tähtsana oskus struktuurselt ja empaatiliselt kuulata.

Tegutsesin kunagi organisatsiooni juures, kus ühe valdkonnajuhi töölaual oli teleseriaali peategelase dr House’i raamitud foto. Konkreetse inimese puhul oli küllap tegemist paraja annuse musta huumoriga.

Samas on hulk inimesi, kelle täiesti siiras inimideaal ongi misantroopne kangelane. Oma valdkonna geniaalne ekspert, kellega kolleegidel on võimatu läbi saada ning kes sellest vähimatki ei hooli, kuna tema enda peas sünnivad alati parimad lahendused. Teistega läbisaamine on nende jaoks põhi- ülesannet häiriv lipitsemine.

Tööelu tegelikkus erineb sellest ettekujutusest diametraalselt. Järjest rohkem inimesi töötab tiimides. Järjest rohkem väärtust loovad võrgustikud, mitte üksikud superjuhid või vaevatud geeniused. Järjest olulisem on oskus luua väärtust koos teistega, mitte teistest olenemata. Seejuures on tiimide kestus ajas piiratud pigem kuude kui aastatega ehk efektiivne koostöö tuleb luua kiiresti ning üha uutes meeskondades. Kõikidest nendest trendidest saab palju põhjalikumalt lugeda väga huvitavast Deloitte Human Capital Trends 2016 uuringust.

Parimad meeskonnad ei ole ei need, kus kõik kogu aeg kõigiga nõustuvad ega ka need, kus kõik omavahel pidevalt tülitsevad. Tiimile loovad väärtust liikmed, kes suudavad nii lahendusi luua kui ka nende lahenduste tugevuste ja nõrkuste üle argumenteeritult arutleda.

Tean kogenud Eesti finantsvaldkonna juhti, kes paar aastat pärast Rootsi suurettevõtte juhatusse siirdumist ja sealse väga argumenteeritud juhtimiskultuuri kogemist sõnas: "Rootsis olles sain esimest korda päriselt aru, et parimad lahendused ei sünnigi minu peas, et see alguses liigsena näiv läbiarutamine loobki reaalselt väärtust."

Mida tähendab argumenteeritud arutelu?

Seda, et püsitakse teemas, öeldakse olulisi asju struktureeritult ja koos selgituste ning vajadusel tõestustega. Samuti seda, et teineteisele antakse rääkimisruumi, kuulatakse täpselt ning emotsionaalsete reaktsioonide asemel antakse sisulist tagasisidet. Sellistes meeskondades lähevad inimesed koosolekult ära ja saadavad pärast sõnumi: "Aitäh sisuka koosoleku eest! Tundsin, et mu aeg oli väga hästi kasutatud." Millal sa viimati sellise sõnumi said või saatsid?

Margo Loori koolitus "Argumenteerimine juhtimises" - kuidas teha selgeid otsuseid ja põhjendused mõjusalt töötajateni viia?22. august 2017 ja 12. detsember 2017SIIT.

Toimub:

Vaata lisainfot

Autor: Margo Loor, koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004