27 juuni 2017

Meeskonnatöö varjatud tahud

Margus Alviste, koolitaja  

Sa kujundad meeskonda. Sul on juba mõnevõrra kogemust ja usud, et tuled toime. Ent enne, kui asud värbama, tasub mõelda mõne meeskonnatöö varjatud tahu peale.

Meeskonnatöö eesmärk on enamasti sünergia saavutamine meeskonnaliikmete vahel. Iga meeskonnaliige peaks teisi täiendama, et kompenseerida üksteise puudusi ja võimendada tugevusi. Igal liikmel peaks olema unikaalne panus, ent kõik inimesed pole selleks suutelised.

Sünergia asemel passiivsus

Suur osa inimestest kipub väljakutsetega kokku puutudes käituma hoopis “objektile” iseloomulikult – passiivselt. Püü­ takse säilitada oma mugavustsooni, ei soovita võtta vastutust, näidata üles initsiatiivi, puuduvad entusiasm ja huvi uute väljakutsete vastu. Sellised inimesed keskenduvad ohvrina ebamugavuse vältimisele ja neil ei jätku tähelepanu teiste märkamiseks.

Kaasates “objekte” meeskonnatöösse ja püüdes nendes kujundada ühtset meeskonnavaimu, võib juht ehmatusega avastada, et sünergia asemel on ta saanud passiivse inimmassi – psühholoogilise hulga. Koos tegutsevatel inimestel sünkroniseerub ka nende psüühiline, emotsionaalne ja füsioloogiline seisund. Inimesed hakkavad ühes tempos hingama, sarnaseks muutuvad pulsisagedus, vererõhk ja muud füsioloogilised protsessid.

Selle tulemusena lülitub välja otsmikusagar, kus toimuvad olukorra teadvustamine, ratsionaalne ja abstraktne mõtlemine ja muud funktsioonid, mis inimest loomariigist eristavad. Domineerivaks saavad keskaju funktsioonid – võitlemine, kaitse, toitumine ja soo jätkamisega seotud tegevused –, mis viib grupi intellektuaalse väljundi potentsiaalist mitu korda väiksemaks.

Tekib grupiteadvus, millel on kõik individuaalse teadvuse tunnused – võime ennast tunnetada, kaitsta, laiendada –, kuid mis ei sõltu ühestki teda moodustavast teadvusest. Kollektiivse alateadvuse kaudu on see võimeline viima grupiliikmete psüühikasse interpretaatoreid, algoritme ja infot, mis hakkavad indiviide juhtima. Selline mass on inertne, juhindudes vaid enese kui terviku heaolust.

Koolitus “Meeskonnatöö varjatud tahud”29. augustil ja 7. detsembril 2017 Margus AlvisteSIIT.

Mida juhid peaksid teadma, aga meeskond mitte?

Toimub

Koolitaja

Vaata lisainfot

Kuidas tunda ära sobivaid meeskonnaliikmeid?

Meeskonda saab moodustada üksnes “subjektidest” – piisava sotsiaalse võimekusega ennast juhtivatest autonoomsetest isiksustest, kes suudavad kompenseerida grupiprotsesside mittesoovitud mõjusid.

Sellised inimesed tunned ära järgmiste omaduste põhjal:

- adekvaatsus olukorra ja iseenda võimekuse suhtes

- ambitsiooni olemasolu

- aktiivsuse ülesnäitamine ambitsiooni realiseerimiseks, sh proaktiivsus

- autonoomsus otsustamisel ja tegutsemisel

- analüüsi ja sünteesivõime

- entusiasm ühiste väljakutsete suhtes

- initsiatiivikus

- valmisolek täita liidri rolli

- huvi teiste isikute suhtes

- sotsiaalne võimekus ja empaatiavõime

- valmisolek konsensuseks.

Värbamisel rakenda lisaks vestlusele alati mõnda grupi­ ülesannet, kus saaksid kandidaate kõrvalt jälgida. 5–10 minuti jooksul avalduvad inimese loomulikud käitumismustrid ja kandidaatide kohta saab oluliselt rohkem infot.

 Psühholoogilise hulga kohta saad rohkem lugeda Gustave Le Boni raamatust “Hulkade psühholoogia”.

Margus Alviste koolitus Äripäeva Akadeemias "Meeskonnatöö varjatud tahud" toimub 29. augustil ja 7. detsembril. Vaata rohkem SIIT.

Autor: Margus Alviste, koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004