28 juuni 2017

Konflikti kolm palet

Tõnu Lehtsaar, juht, psühholoog, koolitaja  Foto: Raul Mee

Konfliktid kuuluvad inimeseks olemise juurde, sest inimesed on erinevad. Meie väärtused on erinevad, meie huvid ei lange kokku ja me reageerime samadele sündmustele erinevalt.

Olles kümmekond aastat tegelenud konflikti juhtimise koolitamisega, julgen teha juhi seisukohast mõne üldistuse. On kolm konfliktide tüüpi, mis võtavad juhilt aega ja energiat. Need on suhtlemine keeruliste inimestega, muudatustega toimetulek ja organisatsioonisisene alasuhtlemine.

Konfliktis on kõigil külm ja halb

On hämmastav, kui palju probleeme võib üks keerulise hingeeluga inimene tekitada. Tegevusmeetodid võivad olla erinevad: rahulolematus, intrigeerimine, rünnakud, õõnestamine, eemale hoidmine. Keeruliseks teeb asja sageli see, et tegemist võib olla väga hea erialaspetsialistiga.

Kiiresti muutuvas maailmas oleme me õppinud muudatusi juhtima. Siiski on selles vallas ikkagi pingeid palju. Kahe organisatsiooni või üksuse liitmisel ei teki uut tervikut. Inimesed, vahel ka juhtkonna liikmed, ei mõista muudatuste vajalikkust. Mingil hetkel inimene ei tea enam, kus ta organisatsioonis on. Peatselt on tal raske vastata küsimusele, kes ta on.

Alasuhtlemine võib olla nii konflikti põhjus kui ka sümptom. On organisatsioone, kus inimesed on kaotanud visioonitunde ja tõmbunud kas väikestesse rühmadesse või lausa üksindusse. Valitseb külm ja vaenulik kliima. Teiste kohta rohkem oletatakse ja tõlgendatakse, kui kuulatakse ja suheldakse. Kõigil on külm, kellelgi pole soe ja hea.

Mida teha konfliktiolukorras?

Olen sõnastanud endale tõdemuse, et sina ei pea mitte inimese hingehädasid organisatsiooni kaudu lahendama. Haigele hingele pidevalt järele andes hakkavad tegelikult tema hingehädad organisatsiooni juhtima.

Olen sügavalt veendunud, et suhtlemisest paremat vahendit ei ole. Ühele lainele jõudmiseks on vaja palju rääkida, arutada ja vaielda. Teist kuulata suudavad vaid need, kes iseennast ei karda. Ühises vastastikuses lugupidamises selgeks vaieldud arusaamas on tohutu jõud.

Koolitus “Suhtlemine konfliktsetes olukordades”17. augustil ja 16. novembril 2017 Tõnu LehtsaarSIIT.

Kuidas leida konfliktis sobivaim käitumisviis?

Toimub

Koolitaja

Vaata lisainfot

Autor: Tõnu Lehtsaar, juht, psühholoog, koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004