2 november 2017

Sisekliima muutmine on kollektiivne pingutus

Foto: Shutterstock

Pingeid ja “paksu õhku” on aeg-ajalt igas organisatsioonis. See on nagu ilm – mõni päev on ilusam ja päikesepaistelisem, teinekord sajab vihma ja kisub tormiks.

Mõnikord läheb temperatuur nii kuumaks, et ei lase olla ning vahel on õhustik nii jäine, et iga liigutus tundub ülearuse pingutusena. Küsimus on, mis tüüpi päevad meeskonnas ülekaalus on? Kui organisatsiooni sisekliimale saab paralleele tuua aasta otsa kestva kehva suusailmaga, siis on põhjust tegutsemiseks. Erinevalt ilmast on inimeste võimuses organisatsiooni või meeskonna sisekliimat hea tahtmise korral muuta.

Tööinimestena veedame vahel kuni poole ärkvelolekuajast koos oma kaastöötajatega. Kehv läbisaamine meeskonnakaaslaste või juhiga on emotsionaalselt kurnav, mis tähendab seda, et suur osa energiast läheb hoopis tunnetega toime tuleku peale, mitte oma tööülesannetele või näiteks veel vähem uute heade ideede genereerimisele. Iseenesest hea õhkkond ei taga otseselt paremat töösooritust, küll aga takistab halb sisekliima edu saavutamast.

Hea kolleeg aitab hädast

Heade suhete korral on just töökaaslased need, kes ulatavad õigel hetkel abikäe ja aitavad “august” välja ronida. Samas kui kääriva õhkkonna puhul peab igaüks ise vaatama, kuidas hakkama saab. Ma ei ole siiani kohanud inimest, kes sooviks töötada kohas, kus omavahelised suhted on kehvad. Samas on kurb näha seda, kuidas ja kui kiiresti inimesed ebamugava olukorraga ära harjuvad ning seda normaalseks hakkavad pidama, märkamata, kui palju kurja see tegelikult neile endale, aga ka organisatsiooni eesmärkide saavutamisele tekitab.

Eesmärkide saavutamise nimel ei tee koostööd mitte ametikohad, vaid inimesed ja see, kuidas seda tehakse, sõltub omavahelistest kokkulepetest ja suhetest. Just kriitilisel ja kiirel hetkel on väga vajalik, et meeskonna koostöö toimiks võimalikult sujuvalt. Kusjuures enamasti on raskel ajal väljakutsete lahendamise võtmetegur just meeskonnas või organisatsioonis valitsev meelsus.

Sisekliima on käega katsutamatu ja kuna ei ole ühtset retsepti, kuidas seda parandada, siis selle muutmine või teadlik kujundamine ei ole sageli just kerge ülesanne. Üks võimalus on mõningate ühekordsete ettevõtmistega “tuba tuulutada” ehk anda inimestele võimalus natuke mitteametlikus õhkkonnas üksteist taas leida või uute inimeste korral paremini tundma õppida. Üldiselt see laiemas pildis siiski pikaajalist muutust meeskonna igapäevasesse atmosfääri ei too. Samas läbimõeldud plaani ja inimeste hea tahte korral on võimalik juhtida tiimi ka püsivamalt parema õhkkonna poole. 

Sisekliimat üksi ei muuda

Paraku ei piisa ühe inimese soovist või tahtmisest sisekliimat parandada. Seda ei saa keegi ainuisikuliselt teha, vaid kuna sisekliima on kollektiivne atmosfäär, siis peab selle kujundamine samuti olema kollektiivne pingutus. 

Igas organisatsioonis peavad inimesed ise välja mõtlema ja ütlema, milline lahendus neile sobib.

Kuigi ühte ja õiget lahendust sisemise õhkkonna parandamiseks ei ole, saab siiski anda mõned tähised, mis juhatavad otseteed muutuse tekitamiseni. Muutuse tekitamiseks on vaja kolme elementi: inimeste rahulolematust olemasoleva olukorraga, selget visiooni paremast tulevikust ning realistlikke (esimesi) samme sel teekonnal. Üldjuhul hakkab asi liikuma õiges suunas, kui inimesed saavad aru, et nemad ise on selle õhkkonna loojad, mitte kaasalohisevad ohvrid.

Koolituskonverents

8. novembril Original Sokos Viru konverentsikeskuses

Esinevad Hanna Jõgi, Signe Vesso, Georg Merilo, Viktoria Saat, Mihkel Reinsalu, Kristjan Otsmann, Tiit Elenurm, Ilona Nurmela jmt. 

Lisainfo saad SIIT

Autor: Hanna Jõgi, Personalidisain OÜ

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004