12 jaanuar 2018

Visualiseerimine aitab mõtlemist ja koostööd parandada

Foto: Pexels.com

Kui sa leiad ennast aeg-ajalt küsimuste ees, kuidas korrastada efektiivsemalt oma mõtteid, näha meeskonnaga suurt tervikpilti, teha keerulised teemad lihtsamaks, seada selgemaid eesmärke, pidada tõhusamaid koosolekuid, teha oma esitlused põnevamaks ja selgemaks, siis võib appi tulla visuaalne mõtlemine ja lihtsustamine.

Ühe rohkem väidetakse laias maailmas, et äriprobleemide lahendamise tulevikuvõti on just nimelt visuaalne mõtlemine, sest kasutades oma sünnipärast võimet näha – nii silmade kui kujutlusvõimega –, annab see meile täiesti uue viisi avastada varjatud ideid, neid intuitiivselt arendada ja jagada teistega viisil, millest nad lihtsasti aru saavad.

Iga juht, algataja või esineja soovib, et tema mõtted jõuaksid kuulajani ja tema ideed oleks arusaadavad. Uusi projekte algatades või muutusi ette võttes tahame innustada meeskonnakaaslasi ning soovime, et kõik oleksid protsessi kaasatud ja töötaksid ühise eesmärgi nimel.

Ameerika juhtimisfilosoof Margaret Wheatley on öelnud, et kõige jõulisem vahend oluliste muudatuste algatamiseks on omavaheline vestlus. Vestlus tähendab tegutsemist, see loob ruumi ideede ja tegevuse kujundamiseks ja muutmiseks. Järelikult peab heal juhil olema oskus luua vaba ja avatud keskkond dialoogiks, kus leiavad aset tõeliselt sisukad vestlused. Tänapäeval on aga sisukate vestluste pidamiseks üha vähem ja vähem aega, meid kurnab info üleküllus ja probleemide lahendamine tundub muutuvat aina keerulisemaks.

Seetõttu on hakanud väga paljud juhid üle maailma parandama lisaks vestlusoskustele ka oma visuaalseid võimeid. Nad on saanud aru, et visuaalne mõtlemine toetab efektiivset dialoogi ja suudab lahendada iga probleemi. No hea küll, kui mitte just lahendada, siis vähemasti annab probleemi visuaalselt kujutamine hea ülevaate sellest, millises „jamas” parajasti ollakse.

Visuaalne mõtlemine ja lihtsustamine tähendab oma mõtete visuaalset kirjapanekut ja esitamist. See tähendab, et ühele pildile on võimalik mahutada kogu idee ja protsess ning anda olukorrast täielik ülevaade. Sõnad ja mõtted pannakse paberile strateegiliselt korrastatuna ja graafiliselt kujutades.

Visuaalne lihtsustamine on eelkõige tööriist, mis hõlmab endas:

– kiirete ja lihtsate joonistusvõtete omandamist;

– strukturueeritud mõtlemist;

– tervikpildi nägemist;

– oluliste küsimuste küsimist.

Visuaalselt mõtlemise jaoks ei ole vaja muud kui paberit ja markereid, vajadust luua suurt pilti ja sisu. Ja see suur pilt on valmis tekkima. Kõik algab soovist teha asju teisiti, mõtelda kastist välja, olla julge! Kui oled juba esimese joone paberile tõmmanud, tekib sinna ka teine ja kolmas. Jah, see tahab natuke julgust ja pealehakkamist, sest enamik meist arvab, et ei oska joonistada, aga tegelikult ei oma joonistamine siin üldse nii suurt rolli, kui arvatakse – lihtsalt raami tekste, loo struktuuri, näita seoseid ja tervikpilti. 

Ja seda kõike ei pea tegema üksi. Kutsu oma kolleegid kampa, sest üheskoos joonistamine kaasab inimesi ja teeb koosloomise nähtavaks. Üheskoos mõtete-ideede üleskritseldamine aitab luua tähenduslikke ja mõtestatud protsesse.

Artikkel on ilmunud Äripäeva Koolituse erilehes.

Autor: Kati Orav, koolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004