Rivo Sarapik • 14 aprill 2016

Jukka Ala-Mutka: Võõralt saab parimad ideed

Jukka Ala-Mutka Pärnu Finantskonverentsil  Foto: Raul Mee

Uue toote või teenuse edule tõmbavad kriipsu peale liigne kiindumine ettevõtte olemasolevatesse toodetesse ning ühekülgsus nii ideedes kui töötajates.

Turgu muutvate ärimudelite välja töötamiseks kulub umbes dekaad kuni tosin aastat, tõi Pärnu Finantskonverentsil välja doktorikraadiga soome ettevõtja Jukka Ala-Mutka, kes ise loonud viis firmat. „Mitte midagi ei juhtu üleöö, kuigi tundub, et edu saabus kiiresti.“ Ta illustreeris seda näiteks elektriautode tootja Teslaga, mis hiljuti oma kolmanda mudeli turule tõi ning ööpäevaga sellele veerand miljonit eeltellimust sai. „10 aastat tagasi polnud midagi, brändist rääkimata,“ selgitas ta. „Siis lõi Elon Musk elektrimootoriga sportauto, müüs seda kalli hinnaga, lõi brändi ning müügist ja investoritelt saadud raha investeeris järgmiste mudelite arendusse.“

Valdkonnas suuri muutusi esile toonud firmade – nagu Airbnb, Uber, Southwest Airlines ja Dropbox – ärimudeleid uurinud Mutka sõnul on raske turule tulla millegi murrangulisega, kui selleks otsitakse hüppelauda seni tehtult ja olnult ehk näiteks vaid firma seest. „Et luua maailma muutvat, on vaja firmas viia sisse töökultuur konkureerimiseks,“ selgitas ta. „See on aga raske, kui oled tööstuses sees.“

Näiteks Kanada kullatootja Goldcorp juht Rob McEwen külastas 1990. aastate lõpus IT-konverentsi ning sai seal operatsioonisüsteemi Linux valmimisest (nii-öelda ühistootmine, kus tarkvara kirjutavad paljud inimesed) kuuldes idee. Ettevõte tegi oma kogutud geodeetilised andmed avalikuks ning kutsusid üles inimesi andmeid ära kasutama ja analüüsima, et selguksid mahukad kullamaardlad.

Ettevõte investeeris konkurssi ca pool miljonit eurot, kuid kaevandas saadud tulemustele tuginedes 5,5 mld euro eest kulda.

Järgmine konverents Pärnus:

Pärnu Juhtimiskonverents "Juht kui õpetaja" toimub Pärnu Kontserdimajas juba kuu aja pärast ehk 19.-20. mail. Vaata lisainfot siit.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004