Pärnu Juhtimiskonverents

Toomas Tamsar: Naised, tegutsege!

TOOMAS TAMSAR

20. aprill 2016, 00:01
Khalida Brohi, noor pakistanlanna, kes võitleb naiste õiguste eest

Mida on pistmist naiste aumõrvadel islamimaailmas ja Pärnu Juhtimiskonverentsil? Nimelt kutsusin Juhtimiskonverentsile esinema Khalida Brohi, noore pakistanlanna, kes peab võitlust naiste aumõrvade vastu.

Maailma noorim Nobeli rahupreemia laureaat ei ole mees. On hoopis Pakistani tüdruk Malala Yousafzai, kes sai preemia 17-aastaselt selle eest, et võitleb laste õiguse eest haridusele.

Pärnu Juhtimiskonverentsile oleme kutsunud esinema ühena peaesinejatest Khalida Brohi, samuti noor naine Pakistanist, kellel küll veel ei ole Nobeli preemiat. Tema on tuntust kogunud sellega, et võitleb naiste aumõrvade vastu. (Teate, eks – isad ja pojad tapavad oma pere naisi ja neil on selleks loomulikult õigus.) Ta teeb seda Pakistani külanaistele hariduse, töö ja eneseusu andmise läbi. Alguse sai asi sellest, et mõrvati tema sõbranna, kes tahtis abielluda oma südame, mitte meeste kokkulepete järgi.

Khalida Brohi annab mõtteainet kuhjaga. Esiteks, olgem ausad, võidelda naiste tuleviku eest Pakistanis on päris kangelaslik tegu. Nii Yousafzai kui Brohi on saanud korduvalt tapmisähvardusi ja seda on ka reaalselt üritatud teha. See on pisut teine olukord kui Eestis kõva häälega sookvootidest rääkida. On vaja ikka suurt tahet, et asju päriselt teha.

Teiseks, tarkus. Probleemi ei minda lahendama tagajärgedega võideldes. Algatuseks ta küll üritas veenda inimesi, et see on vale tegu. Ei jõudnud sellega kusagile. Üks tüdruk ei veena inimesi milleski, mis on kultuurinormidega vastuolus. Aga Khalida õppis kiiresti. Probleemi lahendatakse juurte ehk põhjuste juures, milleks on Pakistanis naiste roll ja allasurutus, ka äralõigatus haridusest. Seejärel hakkas ta naistele pakkuma tööd ja selle juures ka õpetust ja julgustust. Külanaised käisid koos ja tegid peent käsitööd. See sobis. Khalida pani käima ettevõtluse – peen käsitöö sai maha müüdud ja naised said ka oma sissetuleku. Haridust, mida muidu naistele ei oleks pidanud pakkuda, sai anda töö käigus möödaminnes. Ja nii käib kultuuri ja väärtushinnangute muutmine rohujuuretasandil.

Niikaua kui Eestis ütlevad emad tütardele “kullake, lase nüüd olla, sa oled ju tüdruk…” on palgalõhe regulatsioonidega ravimine ainult tagajärgedega võitlemine. Tunnustus siinkohal ettevõtlike naiste ühendustele, kes püüavad üksteist toetada, et julgustada naisi oma saatust ja tulevikku enese kätte võtma. Ja ehk on naisvõitlejatel ka sellest kõigest midagi õppida.

Kolmandaks, alandlikkus. Khalidas pole grammigi “tegija” upsakust. Uue aja liider teenib ühiskonda.

Neljandaks, maailm on lahti. Me oleme lugenud-vaadanud-õppinud Londoni ja USA juhtimisgurudelt, kellel lihvitud esinemised, mille eest küsitakse kümneid tuhandeid. Pärnu Juhtimiskonverents algas motoga “Praktikult Praktikule”. Tegelikud kangelased, kellelt õppida, tulevad mujalt. On need siis Pakistani noored naised või miks mitte Katriin Jüriska, kes samuti Pärnu Juhtimiskonverentsil esineb. Naised, kes teevad asja hingega ja targalt. Ja teevad ära. Muide, teevad ära nii, et selle eest on keegi on nõus oma, mitte võõrast maksumaksja raha kulutama.

Selliseid inimesi loodan ka edaspidi Pärnusse saada. Oleme kutsunud ka Seth Godinit ja Lynda Grattonit ja muid selliseid gurusid. Aga minu jaoks on maailma põnevate paikade või põnevate organisatsioonide juhid, liidrid, ka kangelased, lihtsalt põnevamad.

Aga pealkirjast – midagi pidi pealkirjaks panema. Mina usun, et Eesti naiste potentsiaal on tohutu ja see aeg pole kaugel, kui ka ühiskonna ja ettevõtete võtmepositsioonidel on sooline pilt hoopis teine. Selleks pole vaja riiklikku sekkumist. Ainus mida ei tohi teha, on tüdrukute kastidesse paigutamine – mis on nende erialad ja mis ei ole. 

 

Loe Khalida Brohi kohta ka SIIT.

Khalida Brohi esineb Pärnu Juhtimiskonverentsil "Juht kui õpetaja", mis toimub 19.-20. mail. Konverentsi kohta rohkem lugeda ja registreeruda saad SIIN.

 

Toetajad:

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Privaatsustingimused

Iganädalane valik juhtimisartikleid Sinu postkastis!

Jälgi Konverentsid.ee-d sotsiaalmeedias: