25 mai 2017

John Elvidge: valitsused peavad õppima kohanema globaalsete muudatustega

Foto: Urmas Kamdron

Valitsusmuudatuste ekspert Sir John Elvidge rääkis oma Pärnu Juhtimiskonverentsi ettekandes, et valitsuse koostöö parandamiseks peab viima ministeeriumid ühtse juhtimise alla.

Sir John Elvidge'i eestvedamisel reformiti 2007. ja 2008. aastal põhjalikult Šotimaa keskvalitsuse juhtimismudelit: ministeeriumid kaotati ning nende vastutusvaldkonnad viidi ühtse juhtimise alla. Eesmärk oli luua mõjusalt toimiv organisatsioon, mis muudaks avaliku sektori tegevuse tulemuslikumaks.

Tema põhiline sõnum saalisviibijatele oli, et maailma valitsused peavad muutma funktsioonipõhist valitsemismudelit. „Valitsused peavad õppima tantsima ja kohanema suurte globaalsete muudatustega.“

Praegu on hädas hulk valitsusi, kes on organiseeritud ühe ja sama struktuuri järgi. Kui näiteks ettevõtted oleksid samuti ühtmoodi struktureeritud, peaksime seda kummaliseks, sest see välistaks arengu.

Kinni vanas mudelis

Elvidge'i sõnul on lihtne mõista, miks olukord selline on. „See on mudel, mis töötas ilusti 50–60 aastat, kui tekkis üleminek eelsotsialistlikust riigist postsotsialistliku riigi juurde.“ Tema sõnul võimaldas see valitsustel edukalt edasi liikuda, näiteks sai selle abil juhtida hästi politseitööd. Kuid nüüd on küsimus selles, kas see tänapäeval enam töötab.

Erinevad vaated ei kattu tema sõnul, kui vaatame maailma eraldi tervishoiu ja justiitsküsimuste vaatevinklist. Enamike valitsuste arvates on hea mõte, kui rahandusministeerium on selgelt eraldatud. Kui vaadata seda aga ärisektori perspektiivist, oleks olukorda väga raske põhjendada. Me peame vähemalt endale küsimuse esitama, miks kõik valitsused on nii kinni mudelis, millel puudub ühtne keskvalitsus.

Šotimaa valitsuse reformimise juures peab Elvidge parimaks tõika, et see parandas tuntavalt ühiskonna usaldust valitsuse tegevuse vastu. Juba poolteist aastat pärast tulemusnäitajate määratlemist näitasid küsitlustulemused kodanike rahulolu ja usalduse tõusu, mida saab pidada ilmselgelt edulooks. Ta rõõmustab, et praeguseks on tema järeltulijad keskvalitsuse juhtimismudelit täiustanud ja läinud veelgi kaugemale.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004