Hispaanlane, kes juhib Eesti kultuuri

Foto: Vallo Kruuse, Ekspress Meedia

Hispaanlasest Viljandi Kultuuriakadeemia juht Inaki Sandoval, kes esineb peagi Pärnu Juhtimiskonverentsil "Oma saar", usub, et vaatamata erinevatele kultuuritaustadele on eri riikide kultuurivaldkonna asutuste juhtimine sarnane.

„Külastasin Viljandi Kultuuriakadeemiat ühe Erasmuse programmi raames ning mulle meeldis see koht väga. Olin 13 aastat juhtinud Barcelonas Liceu konservatooriumis jazziosakonda ning mõelnud mujale kolimisele,“ meenutab kultuuriakadeemia direktor ning klaveri- ja improvisatsiooniõppejõud Inaki Sandoval, kuidas ta Eestisse jõudis.

Mõeldes muutustele, polnud Eesti esialgu hispaanlase radaril, sest väikeriik ei ole veel nii tugevalt rahvusvahelisel kaardil. Samas tunnistab Sandoval, et talle meeldis väga, mida ta Viljandis nägi. Peatselt hakati akadeemiale uut direktorit valima ja üks asi viis teiseni. „Siin ma nüüd olen ja väga õnnelik selle üle!“ lausub Baskimaalt pärit Sandoval.

Annab alluvatele võimaluse end tähtsana tunda

Kuigi iga riigi kultuuritaust on erinev ning rahvused mängivad rolli, on Sandovali sõnul asukohast sõltumata kultuurivaldkonna asutustel palju sarnasusi. „Juhina on minu jaoks oluline tugev meeskond ning selle muutmine horisontaalseks, kus kõigil on otsuste tegemisel oluline roll. Eriti tähtis on see kultuuris, kus miski pole mustvalge, vaid on alati palju astmeid. Mina olen motiveerija ning organiseerija rollis, kes inimesi kaasab, kuid otsuste vastuvõtmisel on minu juhtimisstiil horisontaalne,“ selgitas ta.

Eduka juhi üheks olulisemaks omaduseks on tema sõnul karisma. Juht on keegi, kes esindab firmat ning kes peab visualiseerima asutuse põhimõtted, väärtused ja eetika. Teiseks peab hea juht hoidma tasakaalu idealismi ja praktika vahel, tegema väga konkreetseid otsuseid, mis on parimad kõigi jaoks – isegi kui need otsused on ebapopulaarsed. Kolmandaks on Sandovali sõnul oluline edasiviiv mõtlemine. Ehk juht peab ette nägema asju, mis veel ei eksisteeri, kuid mis võivad juhtuda ning ta peab ettenägematusteks valmis olema.

Sandoval üritab oma alluvaid alati tähtsana tundma panna ning anda neile arenguvõimalus nii professionaalsel kui ka isiklikul tasandil. „Minu põhieesmärk on neid toetada, et nad oleksid edukad ja produktiivsed. Püüan olla oma alluvate jaoks selline ülemus, keda sooviksin ka endale,“ lisab ta.

Sandovali püüdlusi kinnitasid kultuuriakadeemia tudengid, kes valisid ta mullu parimaks juhiks. „See näitab, et nad usaldavad mind ning see auhind on minu jaoks väga oluline,“ tõdeb ta.

 

Loe pikemalt Äripäevast.

Inaki Sandoval räägib pikemalt oma juhtimisalastest õppetundidest ka 17.-18. mail toimuval Pärnu Juhtimiskonverentsil, vaata lisainfot ja registreeri SIIN.

Pärnu Juhtimiskonverents 2018 "Oma saar"

Esinevad: Ryanairi tegevjuht Michael O'Leary, TransferWise'i asutaja ja juht Taavet Hinrikus, notar Priidu Pärna, KIA autodisainer Björn Koop, Tallinna-Helsingi tunneli eestevedaja Peter Vesterbacka, kunstiteadlane Linnar Priimägi ja paljud teised.

Aeg: 17.-18. mai

Koht: Pärnu Kontserdimaja

Registreeri SIIN

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004