20 aprill 2017

Nigel Farage ei ole naljanumber

Brexiti eestvedaja Nigel Farage  

Brexiti eestvedaja Nigel Farage, kes tuleval kuul Pärnus esineb, toob vägisi meelde Nordea nõukogu esimehe Björn Wahlroosi aastate eest lausutud sõnad, et lihtsaim viis Euroopa Parlamenti pääseda on osta kuuspakk õlut ja minna tänavanurgale Euroopa Liitu kiruma.

Õllearmastajal Farage’il jookseb Euroopa Parlamendis kaheksateistkümnes saadikuaasta. Mandaadist ei sundinud teda loobuma ka Suurbritannia referendumi tulemus, mis tegi võimalikuks Farage’i unistuse – lahkuda Euroopa Liidust. Vastupidi.

„Ma veedan järgmised kaks aastat fraktsiooni juhina Euroopa Parlamendis, olles epitsentris, kus läbirääkimised (Suurbritannia lahkumise üle – toim.) toimuvad,“ ütles ta intervjuus telekanalile ABC. „Siis vaatame edasi.“

Teade Farage’i kutsumisest maikuus Pärnus toimuvale juhtimiskonverentsile vallandas Eesti sotsiaalmeedias pahameeletormi. Ka Farage’i kolleeg Euroopa Parlamendis Tunne Kelam oli nördinud. „Mida on Farage'il õpetada peale eneseupitamise ning meedia väärkasutamise?“ vastas Kelam Äripäeva kommentaaripalvele. „Kas tuleval aastal võiks juhtimiskonverents kutsuda Pärnusse ka mõne Luganski rahvavabariigi isehakanud juhi, et jagada kogemusi, kuidas mõjutada inimesi oma riigist lahku lööma?"

Farage’i isiku suhtes on raske külmaks jääda. Aastaid on internetis ringelnud videoklipid, kus ta Euroopa Parlamendi kõnevoorudes Brüsseli tippametnikke ja parlamendisaadikuid küll märgadeks kaltsudeks, fanaatikuteks ja korraliku ametita päevavarasteks sõimab. Või mafioosodeks, nagu viimati, kui Euroopa Parlament pani paika oma lähtekohad Brexiti kõnelusteks. Kui Euroopa Parlamendi itaallasest president Antonio Tajani seepeale protestis, noppis Farage osavalt lisapunkti, öeldes, et on valmis tunnistama rahvuslikke helli kohti ja leppima ka sõnaga gängster.

See on teravmeelne ja naljakas ja selline stiil on Farage’ile aastaid fänne toonud. Kuid nüüd on sündmused võtnud tõsise pöörde – britid on teel Euroopa Liidust välja. Euroopa Liidule praegusel kujul Farage tulevikku ei näe ja loodab õõnestustegevust jätkata.

Kahjuks keeldus Farage intervjuust Äripäevale, muidu tahtnuks küsida, millest tema viha ning millist paremat alternatiivi ta näeks väikeriikidele nagu Eesti. Ajalehele Financial Times antud intervjuus põhjendas ta, et tema kops läks üle maksa, kui Prantsusmaa ja Hollandi referendumite „ei“ järel (2005. aastal) Lissaboni leping ikkagi ELi seaduseks sai.

Suurbritannia Iseseisvuspartei UKIP, mida Farage kümme aastat juhtis, tekkis pärast seda, kui toonane peaminister John Major oli 1992. aastal alla kirjutanud Maastrichti lepingule. See leping lõi aluse ELi suuremaks lõimumiseks – ühisturu tekkeks ja euro tulekuks. Pea veerandsada aastat tiris Farage vastupidises suunas.

Nigel Farage esineb 18.-19. mail toimuval Pärnu Juhtimiskonverentsil "Koostöö ja konkurents".SIIT.

Vaata lisainfot

Mõjukas mees

Farage’i roll Brexiti esilekutsumisel viis selleni, et eelmisel aastal võistles ta koos Venemaa presidendi Vladimir Putini ja ootamatult USA presidendiks saanud Donald Trumpiga ajakirja Time aasta mõjukaima inimese tiitlile.

Selles rebimises jäi peale Trump, kuid Farage usub, et ka siin oli tema käsi mängus. „Mulle meeldiks oma väikesel moel mõelda, et sellest, mis me Brexitiga korda saatsime, saab ülemaailmse revolutsiooni algus ning et üks osa sellest oli Trumpi võit,“ ütles Farage aasta algul Washingtonis Trumpi ametisse asumise tseremoonial osaledes. Brexitiga sai võimatu korraga võimalikuks.

Farage lõi kaasa ka Trumpi valimiskampaanias, sarjates poodiumilt pankureid, eliiti ja meediat, mis ei esinda „päris inimesi“. Brexit tuli peavoolu kiuste. Trump lubas USA-le oma Brexitit, ainult suuremat, ja nii läkski.

Trumpi presidendiks valimise järel oli Nigel Farage esimene Euroopa poliitik, kes maailma mõjukaima mehega kohtus. Trumpi kampaaniat korraldanud Kellyanne Conway ütles ajakirjanikele, et Trumpile ja Farage’ile meeldib koos arutada vabaduse ja võitmise üle ja mida see maailmale tähendab.

Suurbritannia peaministril Theresa Mayl oli tegemist, et ennast kehtestada. Tal tuli tõrjuda ka Trumpi lahket soovitust teha Farage’ist Suurbritannia suursaadik USAs. Farage imestas, miks ta teeneid ei taheta, kui ta tunneb isiklikult ka Trumpi peastrateegi Steve Bannonit ja justiitsministriks saanud Jeff Sessionsit.

Donald Trumpi esimesed avaldused Euroopa Liidu aadressil võisid olla tugevalt mõjutatud just Farage’i vaadetest. USA presidendi nõunikud uurisid Euroopast, milline riik on järgmisena lahkumas.

Trump ja Farage klappisid omavahel kohe. Mõlemad oskavad ära kasutada inimeste hirme ja rahulolematust. Mõlemad oskavad vemmeldada välisvaenlast – olgu see Euroopa Liit või Hiina terasetööline –, ja ära kasutada inimeste vastumeelsust muutustega kaasa minna. Mõlemad on osavad sotsiaalmeedia kasutajad. Trump ütles hiljuti ajalehele Financial Times, et ilma Twitterita poleks ta Valges Majas.

Nüüd te enam ei naera

Referendumi järel pani Farage parteijuhi ameti maha, sest eesmärk on käes. Ajaloo rattalt pidi maha astuma hoopis senine peaminister David Cameron, kes Farage’i kunagi tõsiselt ei võtnud, kuni UKIPi populaarsuse kasv sundis ta referendumit välja kuulutama. Farage kiidab Twitteris, et tema kunagi põlatud seisukohti esindab nüüd peaminister Theresa May.

„Nüüd ei naera keegi,“ osatas Farage ka Euroopa Parlamendis referendumi järel.

Farage jätkab poliitikaelu kommenteerimist. Sellest aastast on tal oma jutusaade, kuhu inimesed saavad helistada ja arvamust avaldada. „Brexiti ja Donald Trumpi valimisega on Farage aasta kahe suursündmuse keskmes,“ põhjendas raadiojaama tegevtoimetaja James Rea saatejuhi valikut.

Farage’i kutsus poliitikat kommenteerima ka USA parempoolne uudistekanal Fox News.

Ühes oma saates arutles Farage koos Prantsuse Rahvusrinde juhi Marine Le Peniga Saksamaa dikteeritud rangeid tingimusi brittide lahkumiskõnelustele, mis kahjustavad Prantsuse tööliste huvisid. Eetris ütles Farage välja ka lubaduse, et kui kõnelustest asja ei saa ja Brexit osutub „katastroofiks“, pühib ta Suurbritannia tolmu jalgelt ja läheb välismaale elama.

Pärnu Juhtimiskonverentsil esineb Farage teemal: „Brexit – kuidas luua erakordne kampaania?“ 

Autor: Sirje Rank, Äripäev

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004