8 juuni 2016

Margus Kaur: loovus ja innovatsioon peaksid olema iga tänapäevase ettevõtte prioriteetide hulgas

Ed Catmulli „Loovuse kompanii“ ei ole pelgalt juhtimisraamat. Selles on ülevaade autori elust ja püüdlustest. See kõneleb ühe ettevõtte saamis- ja eduloost. Lisaks annab raamat nagu muuseas ka ülevaate arvutianimatsiooni ajaloost, millega autor on olnud otseselt seotud. Mitmekülgsus teeb sellest teosest tänuväärse lugemise mitmesuguste huvidega inimestele: juhtidele, arvutientusiastidele, filmisõpradele.

Pixari filmid on mind alati köitnud. Kuigi animatsiooni žanrist võiks eeldada nooremale vaatajaskonnale suunatust, kõnetavad Pixari filmid ilmselt kõiki ja on erakordselt edukad, viimane kui üks. Raamat räägibki Pixari juhi kogemuste põhjal, mis on sellise edu taga.

Loovuse teema seob raamatu üheks tervikus. Autori sõnul ei ole loovusel otsest valemit, saab vaid tekitada loovuse tärkamiseks võimalikult soodsa keskkonna. Kuidas luua sellist keskkonda, kus sünnivad ideed ja kus neid kasvatatakse, täiuslikkuseni arendatakse, juhul kui nad seda väärivad? Kuidas ära tunda, kui nad seda ei vääri? Raamat annabki tervikliku ülevaate põhimõtete mudelist, mis sellise keskkonna loomise võimalikuks teeb.

Loovus ja innovatsioon peaksid olema iga tänapäevase ettevõtte prioriteetide hulgas. Kindlasti on nad tähtsal kohal Microsofti ja Skype’i jaoks, just seepärast panin enda jaoks mõttes kõrvale uusi ja huvitavaid leide: kuidas rakendada loovuse jaoks väga olulist avameelsust töökeskkonnas ja mis on juhi ülesandeks avameelsuse tõkestajate kõrvaldamisel; kuidas edukuse põhjuste analüüs on vähemalt sama oluline kui läbikukkumiste analüüs; kuidas hinnata inimesi probleemide lahendamise initsiatiivi ja oskuse järgi; kuidas vigade ennetamine võib olla oluliselt kulukam kui nende parandamine.

Iga ettevõte on oma eripäradega ja ka tegevusvaldkondade vahel on suuri erinevusi. Käesolev raamat näitab nii seda, kuidas loovust soosiva keskkonna loomine Pixaris õnnestus, kui ka seda, kuidas Pixari mudelit rakendati äärmiselt edukalt teises sama valdkonna ettevõttes (Disney Animationis). Kas sama mudelit, samu läbivaid põhimõtteid on võimalik kasutada loovuse õitsengu soodustamiseks, sõltumata ettevõttest ja selle tegevusalast? See jääb igaühe enese avastada. Mina sain siit hulganisti uusi vaatenurki ja mõtteid, mida katsetada.

 

Margus Kaur

Skype Technologies OÜ Eesti üksuse teenuste halduse juht

„Loovuse kompanii“ oli Mark Zuckerbergi raamatute aasta üks soovitusi. 2015. aasta vältel kutsus Mark Zuckerberg Facebooki kaudu iga kahe nädala tagant lugema üht valitud raamatut ning loetu üle arutlema.

Financial Times, Huffington Post, Amazon, New York Times ja paljud teised nimetasid „Loovuse kompanii“ üheks aasta parimaks äriraamatuks.  

Vaata raamatu kohta lähemalt SIIT.

Autor: Margus Kaur

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004