Tarmo Tanilas • 4 november 2016

Praktiku pärandus

Foto: Eiko Kink

Autosõitu ei saa õpetada inimesed, kes pole ise kunagi autot juhtinud. Teoreetiliselt on see muidugi võimalik, aga ma ei suuda selliseid juhendajaid tõsiselt võtta. Samamoodi on ka investeerimisega. Mulle meeldib Seppo Saario, sest ta on praktik, kes räägib ausalt oma kuuekümne aasta pikkusest kogemusest finantsmaailmas.

Sattusin investeerimise juurde kakskümmend aastat tagasi ülikooliõpingute ajal, kui lugesin Äripäevast pooljuhuslikult ettevõtete erastamisest. See oli huvitav aeg, kus ühiskond arenes tormiliselt ning iga päev juhtus midagi huvitavat. Värske majandustudengina soovisin ka ise selles uues maailmas osaline olla. Läksin panka ja palusin tellerineiul osta pisikese summa eest Saku Õlletehase aktsiaid.

Mäletan siiamaani ehedalt seda imestusest õhetavat nägu, mis mulle taolise soovi esitamisel vastu vaatas. Kontoris läks äkki kibedaks sebimiseks, tehti paar telefonikõnet ning paluti oodata. Samal ajal muutusid minu järel sabas olevad pensionärid närviliseks ning ei mõistnud kuidagi ootamatu järjekorra kinnihoidja kavatsusi. Viimaks sai pank siiski Eesti Väärtpaberite Keskdepositooriumiga ühendust ning tehing toimus.

Kõik tundus nii lihtne!

Paari nädala pärast olin pangas pärast aktsiate kiiret hinnatõusu tagasi, sooviga oma aktsiad ära müüa. Kordus sama protsess – jälle telleri kõne maaklerile, mida põrnitsesid kõigi kontoris viibinud kodanike uudishimulikud pilgud, tehingu allkirjastamine ning järgmisesse loengusse jooksmine.

See kõik tundus kuidagi liiga lihtne. Ma ei teinud justkui midagi, aga pangakontol oli varasemaga võrreldes enam raha. Aktsiad hakkasid mind sügavamalt huvitama ning soovisin nende kohta enam teada saada. Otsustasin keskenduda kohalikule aktsiaturule, kus kaotamine tundus võimatuna.

Mu lemmiksaateks kujunes Kapital, kus Tiina Joosu särava naeratuse saatel oli väga mõnus oma virtuaalseid võite kokku arvutada. Ernesto Preatoni Eesti Ühispanga aktsiate müük 1997. aasta hilissuvel tundus täieliku rumalusena – mõelda vaid, müüa kindlalt ja pidevalt tõusvat aktsiat! Elu näitas, et elukogenud itaallasel oli siiski õigus. Sügisene börsikrahh ning sellele järgnenud Vene kriis tulid ootamatusena pea kõigile kohalikele investoritele, minule kaasa arvatud.

Kainenemine pärast krahhi

Pärast kiiret portfelli väärtuse tõusu ning veel kiiremat langust algtaseme lähedale otsustasin mõneks ajaks aja maha võtta ja oma senist tegevust rahulikult analüüsida. Hinges oli tühi tunne. Aasta aega palju rabelemist ja lõpptulemus oli null. Piltlikult öeldes olin kogu aeg sõitnud Ferrariga kiirteel ning ei märganud ees ootavat kurvi.

Väga raske oli endale tunnistada, et olin olnud täielik võhik, kes mängis mängu, mille reegleid ta ei teadnud. Lahtiste silmadega ringi käies sattusin Seppo Saario raamatutele, mis avasid mu silmad. Mõistsin, et mul oli olnud esialgu lihtsalt ropult õnne. Olin keskendunud valedele asjadele ning ei osanud hinnata firmade väärtust. See viga tuli parandada, sest investeerimine paelus mind endiselt ka kõige mustematel päevadel.

Praktilised ja ausad näited

Autosõitu ei saa õpetada inimesed, kes pole ise kunagi autot juhtinud. Teoreetiliselt on see muidugi võimalik, aga ma ei suuda selliseid juhendajaid tõsiselt võtta. Samamoodi on ka investeerimisega. Mulle meeldib Seppo Saario, sest ta on praktik, kes räägib ausalt oma kuuekümne aasta pikkusest kogemusest finantsmaailmas.

Tema näited on selged ja elulähedased, millel on väga suur praktiline väärtus algajale investorile oma finantsvabaduse poole liikumisel. Seppo on siiras ning jutustab investeerimisest lihtsalt ja huvitavalt.

Ta jagab lahkelt enda kogemusi, räägib ausalt nii edust kui ka ebaedust ning tõestab ilmekalt, et edukaks investoriks võib hea tahtmise korral saada igaüks meie hulgast.

Mitte loto, vaid sihikindel tegevus

Seppo Saario on elav eeskuju sellest, et investeerimine võiks olla iga inimese eluviis, mille pärliteks on dividendid. Seppo ise on näiteks enda Sanomalt aastakümnetega saadud dividendidega enda alginvesteeringu väärtuse seitsmekordistanud!

Investeerimine ei ole lotomäng. See on sihikindel tegutsemine püstitatud eesmärgi täitmise nimel, mille saavutamiseks pole vaja võtta ülemääraseid riske. Tuleb vaid enda kulutused kontrolli all hoida ning üsna pea märkate, kuidas investeeringutest laekuvad rahavood ning liitintress on muutnud teid finantsiliselt sõltumatuks.

Raamat tõestab ilmekalt, miks tasub olla ahne siis, kui teised on hirmul ja vastupidi. Seppost kolm korda lühema kogemuse najal võin lisada, et tagantjärele vaadates on turgudel alati olnud parimad ostukohad just siis, kui olen ka ise tundnud turgude järjepideva languse pärast lootusetuse tunnet ning ängi. Samuti on oluline meeles pidada, et ülbus tuleb enne langust.

Teadmistele lisaks on vaja praktikat

Heameel on tõdeda, et uuringute kohaselt on eestlaste finantskirjaoskus viimaste aastate jooksul paranenud. Sellest räägitakse üha enam nii koolides kui ka meedias. Juurde on tulnud uusi alternatiivseid investeerimisvõimalusi ning laienenud on info hankimise allikad.

Rahandusalaste teadmiste poolest oleme maailmas esirinnas, kuid selgelt jätab soovida asja praktiline pool. Teame, kuidas on ratsionaalne käituda, kuid millegipärast ei rakenda me piisavalt enda oskusi. Puudu tuleb julgusest ning püsivusest. Kõige raskem on teha esimest sammu.

Levinud on arvamus, et investeerimine nõuab suurt algkapitali. Tegelikult see ei ole niimoodi. Seppo Saario raamatus tuuakse hulgaliselt näiteid, kuidas mitmed miljonärid on alustanud investeerimist väga väikeste summadega. Ilmekaim neist on kahtlemata lugu akadeemik Eino Jutikkalast, kes suri 99aastasena, pärandades oma vara, 22 miljonit eurot Soome Teaduste Akadeemiale. Oluline on püsivus ja võidutahe.

Kui kakskümmend aastat tagasi tuli väärtpaberitehingu tegemiseks sammuda panka ning internetipangast polnud keegi isegi kuulnud, siis praegu võite soovi korral nutitelefoni abil tehinguid teha isegi metsast. Palju lihtsamalt on võimalik leida firmade majandusaruandeid ning samuti on tehingute hinnad kordades odavamad. Finantsilise sõltumatuse saavutamiseks on aga endiselt vaja teha palju tööd, olla sihikindel ning taibukas. Seppo Saario raamat on teile selleks väga hea praktiku pärandus.

Autor: Seppo Saario

Ilmumisaeg: 2016

Lehekülgi: 352

Kirjastus: Äripäev

Vaata rohkem SIIT.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004