5 jaanuar 2017

Raivo Vare: raamat neile, kes tahavad kestvat tulemust

Foto: Meeli Küttim

Kui lugesin ingliskeelses maailmas tunnustatud kolumnisti ja mitme tuntust kogunud raamatu autori David Brooksi teost „Tee iseloomuni” - alustasin originaaliga ja jätkasin pisut hiljem hea eestikeelse tõlkega -, siis ma rõõmustasin ja üllatusin korraga.

Rõõmustasin, sest paljud raamatus esitatud mõtted kõlasid minu elukogemuse tõttu veenvalt, ja üllatusin, sest ei oodanud, et seni minu silmis enamjaolt muudele teemadele pühendatud Äripäeva raamatute hulka oli nüüd sattunud pisut teistsugune, inimese sisemist mina analüüsiv teos. See raamat kutsub tänapäevases kuulsuse- ja saavutusekeskses maailmas omaenese rolli mõtestama ning jääma raskustest hoolimata alati kindlaks tulemuslikule pühendumisele. 

Võin seda raamatut soovitada igale inimesele ja kindlasti neile, kes tegutsevad loomingulises, avaliku elu või äri valdkonnas. Eriti soovitan seda neile, kes tahavad kestvat tulemust, olgu nad juhid või mitte.

Raamatus rõhutatakse, et kõigil on elus raskeid perioode, mil nad tunnetavad, et on segaduses. Nagu autor ütleb, „mõrasuses” pole midagi häbenemisväärset. Ta toob näiteks anglo-ameerika kultuuriruumi kuuluvad väljapaistvad isikud, kuulsad kindralid, ühiskonnategelased, kirjanikud ja tippsportlased, isegi Püha Augustinuse, aga ka lihtsad inimesed, kes on raamatu tegelastele või autorile endale sellest kirjutanud. Nad kõik on oma mina teadvustamisel läbi käinud sarnase teekonna ja kas mõnes mõttes või ka otsesõnu põhjast läbi käinuna tõusnud kõrgemale tavapärasest rööprähklevast, osaliselt edevusest ja rohkem-on-parem-arusaamast kantud eluviisist.

Kaks Aadamat. Autor rõhutab, et igaühes meis on kaks „Aadamat”. Esimene on lihtsustatud, saavutusvajaduse põhine ja teine püüdleb väärika, kuid empaatilise, oma nõrkusi ületava tervikliku isiksuse poole. Just sellele teisele Aadamale kuulub autori poolehoid. Kuigi ameerikaliku traditsiooni kohaselt on tekstis palju kristlikule raamistikule viitavat, siis sisuliselt on tegu üldinimliku eetilis-moraalse imperatiivi leidmisele pühendatud rännakuga, mis lausa otsesõnu tõukub Emmanuel Kanti filosoofilisest kõvera puu kujundist. Kõvera puu kujund sümboliseerib autori jaoks inimese mina arengukäiku. 

Varem või hiljem tekib inimesel vajadus oma elu korrastada, anda sellele iseenda ja teiste jaoks sügavam mõte ning vabaneda kõigest, mis seda takistab. David Brooks tõestab näidete varal, et ajaloo väljapaistvatel isikutel on olnud tugev soov oma elu mõtestada, olgu siis seda kannustanud juba varajases lapsepõlves ilmnenud vajadus raskustega toime tulla või hilisemas elus, näiliselt eduka karjääri tipphetkel kerkinud sisemine sund. Selle mõtestamise tulemuseks on väärikuse ja otsustavuse, kannatlikkuse ja mõistmise, sihikindluse ja pühendumise vundamendil rajanev tegevus, mis ongi kinnistanud neile inimestele koha ühiskonna mälus ja inimeste südameis. 

See on raamat tõelistest edulugudest - nii inimese enda kui ka maailma jaoks.

Vaata raamatu "Tee iseloomuni" kohta lähemalt SIIT.

Vaata rohkem juhtimisraamatuid SIIT.

David Brooks keskendub oma raamatus sügavamatele väärtustele, millele meie elu peaks toetuma. Brooks kutsub meid astuma välist edu rõhutava kultuuri vastu ning seadma uuesti tasakaalu need kaalukausid, millest ühel on nn CV-voorused - rikkus, kuulsus ja staatus -, teisel nn ürgsed voorused, need, mis moodustavad inimolemuse tuuma - lahkus, julgus, ausus ja truudus.

Autor: David Brooks

Ilmumisaeg: 15.12.2016

Lehekülgi: 416

Kirjastus: Äripäev

Loe raamatu kohta lähemalt SIIT.

Autor: Raivo Vare, endine tippjuht, avaliku elu tegelane ja ettevõtja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004