20 märts 2018

Mis määrab meie käitumist ja otsuseid?

Jonah Berger uurib oma raamatus otsuste taga peituvaid märkamatuid mõjusid: mis suunab seda, milline idee meile meeldib, mida me ostame, millise töö valime või mida sööme?

Enamasti arvame, et valikud ja käitumine tulenevad meie enda maitsest ja arvamusest. Kanname sellist pintsakut, sest see meeldis meile. Valisime sellise töökoha, sest see tundus huvitav. On ilmselge, et valikud tulenevad meie enda mõtetest ja arvamustest. Teadusuurimused näitavad aga, et see pole sugugi nii lihtne. Ilma et ise arugi saaksime, mõjutab teiste inimeste käitumine meie tegemisi väga suuresti. Isegi võõrastel inimestel on meie hinnangutele ja arvamustele jahmatav mõju.

Sotsiaalne mõju ei suuna siiski meid käituma täpselt teiste järgi. Mõnikord me järgime või jäljendame teisi, teinekord aga väldime teatud valikuid just seepärast, et teised neid eelistavad. Me ei kuula enam seda ansamblit, sest see on muutunud nii populaarseks. Me ei osta minibussi, sest ei taha olla lapsi ringi kärutava pereema moodi. Sotsiaalne mõju sunnib meid niisiis olema ühteaegu sarnane ja erinev. Teisi matkima ja teistest eristuma. Millal leiab aset üks ja millal teine?

Matkimine ja rühmamõtlemine

Mõistes, miks matkitakse, saame ühtlasi õppida, kuidas ise olla mõjudele vähem vastuvõtlik ja kuidas näiteks meeskonnas soodustada eriarvamuste väljakäimist ja vähendada rühmamõtlemist. Rühmamõtlemine avaldub siis, kui konformism ja iha rühmasisese kooskõla järele ajendab rühma tegema halvemaid otsuseid. Need rühmaliikmed, kel pole kindlat seisukohta, kalduvad teisi järgima, ja kui just keegi ägedalt vastu pole, hoitakse oma vastuarvamus enda teada. Rühm läheb sõna lausumata vaikselt ühes suunas, kuid niisama hästi võinuks ta minna ka vastassuunas. Rühmamõtlemist peetakse näiteks kosmosesüstiku Challenger katastroofi peamiseks põhjuseks.

Meeskonna plussid avalduvad ainult siis, kui rühma käsutuses on igaühe individuaalne info. Nende tükkide kokkupanekust võivad sündida paremad otsused kui need, mida osanuks teha igaüks eraldi. Kui aga igaüks järgib lihtsalt teisi või hoiab oma info enda teada, siis läheb rühma väärtus kaotsi. Järelikult on tähtis välja tuua kõigi ainuomane info. Kuidas seda teha? Kuidas julgustada vastuhääletajaid sõna võtma? Seda saab raamatust teada.

Jonah Berger mõtestab äri-, psühholoogia- ja sotsiaalvaldkonna teadustulemused lahti, keskendudes valikute taga peituvatele märkamatutele mõjudele. Mõistes, kuidas sotsiaalne mõju toimib, saame otsustada, millal sellele vastu seista ja millal seda ära kasutada.

Nähtamatu mõju

Käitumist määravad varjatud jõud

Jonah Berger

Ilmumisaeg 20.02.2018

Kirjastus: AS Äripäev

Vaata lähemalt

Autor: Signe Rummo, signe.rummo@aripaev.ee

Jaga lugu:
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004