26 märts 2018

Mölakana käituv töötaja organisatsioonile kasu ei too

Foto: Raul Mee

Me kõik teame, et on inimesi, kellega on lihtsalt võimatu suhelda, koostööd teha ja kes on lihtsalt … mölakad. Robert Sutton on aastaid uurinud selliste ebameeldivate inimeste käitumist ning kirjutanud raamatu, mida ta ise kutsub ellujäämisõpetuseks ja milles ta jagab praktilisi nõuandeid nendega toimetulekuks.

Mölaklus võib olla mõne inimese üpris hea edustrateegia, kuid organisatsioonile sellised inimesed üldjuhul kasu ei too. Kaotus tuleb teiste, võimekate, kuid sellise organisatsioonikultuuriga mitte leppivate inimeste lahkumise arvelt. Kuna Eestis on töökäsi väga vähe, tuleks ka meie töökohtades sellele faktile tõsiselt otsa vaadata.

Teiste mölakaks tembeldamisega tasub olla ettevaatlik

Igaks juhuks kutsub Robert Sutton lugejat ka pisut korrale, et mitte igaüht, kes on nõudlik nii enda kui ka teiste vastu, ootab reeglite järgimist ja peab rangelt kinni tähtaegadest, ei tarvitse mölakaks tituleerida. Mölakas on ikkagi isik, kes on alatu, pahatahtlik, muudab reegleid poole mängu ajal ja armastab oma suhtluspartneri isikut rünnata. Raamatu autor manitseb ka kõigepealt iseendale otsa vaatama ja veenduma, et meie enda käitumine teiste suhtes ei oleks mölaklik – ka see on väärt nõuanne.

Ma ei taha hästi nõustuda autori mõttega, et töötades koos mölakatega muutume ise samasuguseks. Ilmselt ikka sarnane tõmbab sarnast ja seda ütleb autor tegelikult kohe ka ise, viidates uuringule, mis näitas, et teistega halvasti käituvad tippjuhid kipuvad välja valima ja edutama enda moodi käituvaid keskastmejuhte. See on veel üks asjaolu, mida käesoleva raamatu juures kiita tuleb: peale eluliste näidete leidub seal arvukalt viiteid tõsiselt võetavatele teadusuuringutele.

Põgenege enne, kui hilja

Raamat ei kajasta problemaatilise käitumise võimalikke algpõhjuseid, aga kuna see ei ole autori esimene selleteemaline raamat, siis võibolla ei pidanud ta vajalikuks end korrata. Kindlasti on igal inimesel omad mölakluse põhjused, kuid kui osata mõnda võimalikku põhjust aimata, võiks mölakatega toimetulemine ehk pisut kergem olla. Oleme ausad, mõne inimese silmanähtava mölakluse taga peidab end kerge või sügav isiksus- või käitumishäire – kahjuks pole ka need juhused harvad. Eks soovitab ka autor teatud juhtudel enda tervise ja tuleviku huvides mölaka lähedusest lihtsalt põgeneda. Muidu oleksite võinud enda töökohaks valida ju psühhiaatriakliiniku. Kui mölakatega koos töötamine ei olnud siiski teie valik, siis lahkuge, enne kui on hilja.

Suhtlemiskoolitajana tundsin lugedes ka kergendust, et mitte ainult meie kodumaa ei kannata mölakauputuse all, kuigi see koolitusi andes võib vahel tunduda, sest selle probleemi üle kaevatakse väga palju. Selgub, et sama probleemiga on silmitsi valdav osa maailmast. Võibolla on meil mölakaid isegi vähem kui mujal, kes teab. Igal juhul soovitan raamatut lugeda, eelkõige selleks, et ellu jääda, kui mõni selline isend ennast kas meelega või kogemata meie teele sätib.

Kuidas mölakatega toime tulla.

Robert Sutton

Ilmumisaeg 20.03.2018

Kirjastus: Äripäev

Vaata lähemalt

Autor: Jaana S. Liigand-Juhkam, OÜ Arikano suhtlemiskoolitaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004