10 jaanuar 2019

Me saame rohkem tehtud, kui keskendume katkematult kõige tähtsamale

Cal Newport, raamatu "Süvenemine" autor  

Miks me teeme seda, mida oleme alati teinud? Lihtsam on minna kergema vastupanu põhimõttest lähtudes sama teed.

Püsikoosolekud, kiire e-kirjadele vastamine ja ootamatult sisse sõitvate tööülesannete lahendamine jätavad mulje, et oleme hõivatud, kuid teadmustöötajate töö tegelik väärtus on ebaselge ning see muudab töö pinnapealseks ja vähe produktiivseks.

Cal Newporti uues raamatus „Süvenemine. Edule keskendumine hajusas maailmas“ on teaduslike uuringute ja paljude isiklike eluliste näidete abil lihtsalt ja praktiliselt ära selgitatud, miks midagi tõeliselt väärtuslikku saab maailma luua süvenenud tööga, mis vastandub pinnapealsele tööle.

Minu silmis toob see raamat tagasi terve talupojamõistuse, mis on vahepeal ärikultuuris hajunud. Märkasin, et vaatasin lugedes tagasi oma elus ette tulnud tööolukordadele ja raamatu kontekstis loodud kõrvalpilk tõi esile palju naeru. Digitaalsed töövahendid võivad teha meie elu kergemaks. Sellegipoolest võiksime enne mõne töövahendi kasutamist esitada endale küsimuse, kas see on parim selle konkreetse ülesande sooritamiseks? Kui palju aega kuluks värskelt ülikooli lõpetanud inimesele selle ülesande selgeks õpetamiseks? Kui vähe, siis on tegemist pinnapealse tööülesandega. Selliseid järelemõtlemise kohti pakub raamat suurel hulgal.

Süvenemine nõuab oma aja kaitsmist

Süvenenud töötamine nõuab aja planeerimist ja vastutuse võtmist selle aja kaitsmise eest ning aitab seega leitud selguse abil kindlasti parandada teadmustöötajate tööviljakust. Me saame rohkem tehtud, kui keskendume katkematult kõige tähtsamale. Seda tõestatakse raamatus korduvalt huvitavate paralleelide ja näidetega. Struktuur võimaldab pühenduda ja alles siis on võimalik kasutada piiritut loovust. Meie aja kõige suuremad geeniused ja produktiivsed loomeinimesed on olnud struktuursed ajakasutajad.

Olen kuulnud, kuidas paljud noorema ja vanema põlvkonna inimesed otsivad tööl tähendusrikkust, teisisõnu tähendusrikast tööd. Cal Newporti raamatust võite leida salavõtme – viisi, kuidas muuta iga töö tähendusrikkaks.

Risto Sulu

HT Coachingu koots

Süvenemine

Ilmummisaeg: detsember, 2018

Autor: Cal Newport

Kirjastus: Äripäev

Autor: Risto Sulu, HT Coachingu koots

Jaga lugu:
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004