20 juuni 2016

Edu toovad kõvad ja pehmed väärtused koos

Foto: Meeli Küttim

Juttu töötajatest kui firma kalleimast varast tuleb tegudega tõestada, leiab juhtimiskonsultant Ülo Vihma.

Pehmetest väärtustest rääkivad juhid riskivad oma kolleegide silmis muutuda pehmodeks, kaotada lugupidamist ja tõsiseltvõetavust. Seetõttu ei peagi paljud juhid nendest suurt midagi, ei soovi sel teemal ei diskuteerida ega koolitusi teha. Heal juhul on see valdkond jäetud personalitöötajate hallata. Personalitöö on aga, teadagi, vaid tugiteenus. Eestis on vähe organisatsioone, kus personalijuht on juhatuses.

Osa pehmet on kõva

Selleteemaliste uuringute tulemustega tasuks juhtidel siiski arvestada. Eriti kõnekad on sellelaadsed uuringud tööstuses, kus põhiväljundid on vägagi kõvad, konkreetsed, mõõdetavad. Näiteks leidsid kaks Austraalia teadlast, Marianne Gloet ja Milé Terziovski, et innovatsioon organisatsioonis sõltub suuresti teadmusjuhtimisest, mille lahutamatuks osaks on vaiketeadmine sellest, kuidas firmas asju aetakse. Praktikas aga käsitletakse teadmusjuhtimist valdavalt kas ainult tootmise ja IT-valdkonna või ainult personalijuhtimise osana, nende kokkupuutepunkte peaaegu ei ole. Teadlased jõudsid järeldusele, et tootmise arendamisel peaksid juhid panema suuremat rõhku personali arendamisele. Parima tulemuse andis see, kui ühendati võrdsel alusel pehmed inimeste arendamise ja kõvad IT-arendamise praktikad.

Teadlased, kes uurivad tööstressi vähendamise võimalusi meeskonna või organisatsiooni lõikes, rõhutavad, et mõlema tasandi sekkumised peavad olema strateegilised. See toob kaasa tippjuhtkonna osaluse ning meetodid, mis suurendavad kaasatust, individuaalset ja organisatsioonilist õppimist, tugevdavad sotsiaalset tugisüsteemi ning töötajate enesejuhtimise ja toimetuleku võimet.

Pehme ja kõva koos

Ei pea kaua otsima näiteid, kus halvad suhted ja tugevad emotsioonid hukutavad firma või toovad kaela võlad. Eesti juhtidel tasub kõrgemalt hinnata pehmete väärtuste mõju äritulemustele. Vähemalt sõnades otsivad paljud juhid võimalusi koostöövaimu suurendada ja töötajaid mitterahaliselt motiveerida, kuid tundub, et sisuliselt neisse uskujaid on vähem. Juttu töötajatest kui firma kalleimast varast tuleb tegudega tõestada. Püsivat edu toovad pehmed ja kõvad väärtused koos.

 

Allikas: Äripäev

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004