Jaga lugu:

Head pearaamatupidajat on raske leida

Pearaamatupidajat otsivad ettevõtjad kurdavad üha enam, et ei leia sobilikku kandidaati – küll napib soovijatel kogemusi, küll erialateadmisi või kommunikatsioonioskusi. Mõnikord kandideerivad aga inimesed, kes asjast üldse suurt midagi ei tea, ent loodavad lihtsalt oma “kiirele õppimisvõimele”

Kas tööturul napib tõesti pearaamatupidajaid? Ja millised on ootused heale raamatupidajale või pearaamatupidajale?

CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt tõdes ajakirjas Raamatupidamise Praktik hiljuti, et kuigi juba mõnda aega on räägitud raamatupidajate ületootmisest ja sellest, et raamatupidajaid jääb kohe-kohe hulgaliselt ilma tööta, on Eestis olukord praegu vastupidine – nõudlus ületab pakkumise. Auväärti sõnutsi avaldati 2017. aastal finantsvaldkonnas 8% rohkem tööpakkumisi kui 2016. Kiireim kasv oli kolmandas ja neljandas kvartalis, kus selle sektori tööpakkumisi avaldati aasta võrdluses vastavalt 10% ja 17% enam.

“Nõudlus töökäte järele finantsvaldkonnas ületas meie andmetel tööjõu pakkumise kasvu, kuna kandideerimiste arv tööpakkumiste arvu suurenemise tempos püsida ei suutnud. Seepärast tunnetasid paljud tööandjad, et töötajate otsingud on muutunud keerulisemaks. Sügisel CV Keskuse ja sõltumatu uuringute agentuuri Palgainfo Agentuur tehtud ühisest tööturu-uuringust selgus, et 86% finants- ja kindlustussektoris tegutsevate tööandjate hinnangul on töötajate leidmine muutunud keerulisemaks,” selgitas Auväärt.

Finesta Balticu värbamiskonsultant Ave Merilo tõdeb, et pearaamatupidajalt oodatakse innovaatilisust ja soovi ennast pidevalt arendada. Oluline on valmidus omandada ja kasutada uusi tarkvaralahendusi, kinnijäämine vanadesse mudelitesse ja harjumustesse on takistuseks.

Ootused sõltuvad firmast

“Oluline on, millisesse firmasse kandideeritakse. Vahel oodatakse IFRSi ja/või konsolideerimiskogemust või näiteks eelnevat töötamist börsiettevõttes. Igal juhul on kogemus olulisel kohal, tüüpiline ootus on vähemalt kolm aastat (ja isegi rohkem) eelnevat töötamist pearaamatupidajana,” tõdeb Merilo ja lisab, et loomulikult olenevad ootused ettevõtte suurusest ja arengufaasist. Väikese firma pearaamatupidajalt oodatakse hoopis teistsuguste oskuste kogumit kui suurfirma puhul.

Plusse annab Finesta kogemusel juurde varasem töö raamatupidamisettevõttes, kus ollakse harjunud töötama paljude ettevõtetega. Olulisel kohal on keeleoskus – muidu igati sobilik kandidaat võib kõrvale jääda puuduliku keeleoskuse tõttu.

“Mingis osas hakkavad mängima ka isiksuseomadused ja tiimisobivus. Kuna amet on sageli stressirohke, siis oodatakse kandidaadilt kindlasti keskmisest kõrgemat stressitaluvust ja oskust pingelistes olukordades rahulikuks ning analüüsivaks jääda,” võtab Ave Merilo ootused kokku.

Audiitorbüroo Deloitte värbab raamatupidajaid klientidele raamatupidamisteenuse osutamiseks. Deloitte Eesti personalijuht Anu-Kadi Soa tõdeb, et raamatupidajaid peetakse ühe enamreguleeritud tegevusala esindajateks ning oskamatus või ebaeetilisus võib põhjustada teenuse tarbijatele suuremat kahju kui muudes sfäärides.

“Lisaks finantsarvestusele eeldame kuluarvestuse, finantsanalüüsi, rahanduse ja eelarvestamise head tundmist. Olulist rolli mängib hea ajaplaneerimise oskus, mis on vajalik efektiivseks töötamiseks paralleelselt mitme projektiga. Samuti ootame raamatupidajalt märkimisväärset iseseisvust, vastutusvõimet ning soovi luua Deloitte’i klientidele lisaväärtust nende juhtkonnale kasuliku nõu ning asjalike ettepanekute jagamise kaudu,” selgitab Soa kandidaadile esitatavaid ootusi.

Konkurents tihedam kui varem

Ka Soa tunnistab, et konkurents on tihe ja kompetentseid töötajaid on keerulisem leida kui kunagi varem, olenemata valdkonnast.

“Värbamisel peamiste kriteeriumite, nagu erialane töökogemus ning raamatupidamis- ja maksualaste seaduste tundmine, täitmisega reeglina probleeme ei ole. Samas, mida spetsiifilisem on ametikoht, seda väiksem on sobivate kandidaate valik. Kuna Deloitte’i klientuuri moodustavad erinevate sektorite ettevõtted (sh rahvusvahelised), saavad takistuseks peamiselt rahvusvaheliste standardite mittetundmine ja vähene inglise keele oskus,” toob ta välja kandidaatide peamised komistuskivid.

Koolitus: Raamatupidajast pearaamatupidajaks

Maksuarvestus. Juhtimisarvestus. Finantsarvestus. Andmeanalüüs. Finantsalane inglise keel.

Korraldaja: Äripäeva Akadeemia

29.08-15.11

Lisainfot saab SIIT.

Jaga lugu:
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Enimloetud
Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004liina.leiten@aripaev.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee