6 november 2018

Miks on valetamine elu lahutamatu osa?

Mis mõjutab valetamist igapäevaelu tasandil? Kui ratsionaalsed või siis ka mitte me seda tehes oleme? Neile ja paljudele teistele küsimustele vastuste otsimisel võib tuge saada Dan Ariely raamatust “Aus tõde ebaaususest”.

Inga Karton  Foto: Ivar Kuldver

Vahest suurim selle raamatu väärtus on selle elulisus, kus elust on võetud uurimiseks probleemipüstitused ning saadud eksperimentide tulemused on näidetega igapäevaellu tagasi seostatud. Nagu iga seletus, seaduspära ei kehti igapäevaelus alati ja sajaprotseniliselt, nii tasub ka selle raamatu lugemisel läheneda oma eluliste kogemuste lahtiharutamisele selle nurga alt, et üldjuhul on asjad nii seatud, nagu kirjas, aga see ei pruugi olla kogu tõde. Muidugi, kui kogu tõde üldse olemas on, ka ebaaususest rääkides. Raamat ei võta vaatluse alla kogu valeuuringute spektrit ja saadud tulemusi, küll see, mis fookuses, on paljude järeleproovitud elulähedaste eksperimentide tulem muhedas vormis.

Raamat aitab mõista ennast ja teisi

Ei oska arvata, kui paljud selle raamatu potentsiaalsed lugejad ennast varem on vaevanud selle üle juurdlemisega, miks ikkagi on aus olla enamasti palju mugavam kui seda mitte tehes ehk valetades. Et miks me kaldume kaalutlema ja ka süümepiinu tundma, kui oleme midagi kokku luuletamas kas või selleks, et enda nahka päästa või kellelegi heameelt valmistada? Või et mis maani, kui üldse, on sünnis vassida, ilma et meid valelikuks pidada ei saaks? Kui te seni pole nende teemade üle pead murdnud, siis annab Ariely raamat selleks ainest omajagu, või kui midagi on jäänud enda või kaaslaste käitumisest kripeldama, siis ka sellel puhul võib raamat parema mõistmise poole edasi aidata.

Valetamine on elu lahutamatu osa

Raamat peatub mitme nurga all neil põhjustel, mis hoolimata kogu kaasnevast ebemeeldivast teeb valetamisest meie elu lahutamatu osa ja võib vahel lausa nakkav olla. Mitte alati ei ole aus olemine see viis, mis parimat soovides sihile viib, kas või selleks et suhteid hoida ja kaaskondseid säästa. Samal paradoksaalsel moel võib igasugune “aktsepteeritud” ebaaususe taunimata jätmine tuua kaasa valekäitumise levimise vohamiseni välja. Nii joonistab ka see raamat oma nurga alt välja inimene-keskkond koosmõju sellele, kas ja kuidas mingi käitumine, antud juhul siis ebaaus käitumine, ilmneb või siis ka mitte ning kujuneb interaktsioonis meie sise- ja väliskeskkonna võimaluste-vajaduste vahel.

Loe lisaksLoe lisaks

Dan Ariely "Aus tõde ebaaususest"

Väljaandja: Äripäev

Lisainfot saab SIIT.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004