26 aprill 2019

Edukaks saamiseks muuda harjumusi

Inimese edukuse määrab tema mõtteviis ja seda saab muuta harjumuste kujundamisega.

Tiit Kolde  

Kuidas saada edukaks? See on ju lihtne – vaja kõvasti tööd teha ja natuke õnne ka... Stanfordi Ülikooli psühholoogiaprofessor Carol S. Dweck ütleb aga, et inimese käitumismustrid ja saavutused elus on määratud isetäituva ennustusena tema mõtteviisi (mindset) poolt. Mõtteviis võib olla kas fikseeritud või arengule suunatud ja saab alguse lapsepõlvest.

Kas oleme siis oma mõtteviisi orjad või saab siin soovi korral ikka midagi muuta? Saab, ent mitte lihtsalt teisiti mõelda proovides.

Füsioloogiliselt vastavad mõtteviisile aju närvirakkude ühendused, mis kinnistuvad olukordade kordumisel. Ajul on mugavam kasutada olemasolevaid ühendusi, kuna uute loomine on energiakulukas. Niimoodi tuttavates olukordades automaatse toimimisega säästetakse ressurssi olulisemate tegevuste jaoks.

Mõtteviis on seega „ajuharjumuste“ komplekt ja seda saab muuta uute harjumuste kujundamisega. Ehk keskenduda tuleb mitte tulemusele (uuele mõtteviisile), vaid muutmise protsessile.

Areng käib kõige edukamalt väikeste korduvate sammude abil. Parem on mitte stressata medali pärast, vaid treenida nagu tšempion. Mitte üritada sünnitada bestsellerit, vaid regulaarselt oma mõtteid kirja panna. Mitte unistada „sixpackist“, vaid treenida ja toituda tervislikult iga päev. Väikeste sammude õnnestumisel kogetakse eduelamust ja see toetab juba järgmisi väikseid samme. Lõpptulemuseks on suur muutus.

Uute harjumuste-ajuühenduste tekkeks on vaja palju kordusi, eri teooriate järgi 20-90 päeva. Kui suudame end kokku võtta, tuleb ka tulemus. Abiks on nipid, nagu näiteks müksamine (nudging) ehk soovitud käitumise toetamine soodsa keskkonna loomisega. Sportimisharjumuse tekitamiseks võib trenniminekut toetada varustuse varem valmispanemisega. Oma plaanist võib teada anda lähikondsetele – niiviisi luuakse endale nii tugigrupp kui lisasurve kokkuvõtmiseks.

Tõhus abi harjumuste muutmisel võib olla coach, kes julgustab võtma vastutust, aitab hoida kurssi ja toetab eesmärkide elluviimisel.

Ka organisatsiooni kultuuri luuakse harjumuste kujundamisega

Organisatsiooni edukust mõjutab tugevasti kultuur, s.o valdav mõtteviis ja hoiakud. Mõtteviis määrab käitumismustrid, kuidas inimesed reageerivad olukordadele ning kuidas organisatsiooni protsesside ja toodete kogumis tulemusi toodavad.

Kuidas aga kultuur kujuneb? Sageli jääb „kultuurijutt“ abstraktseks või arvatakse, et ainus tee ühtse kultuurini jõudmiseks on värvata kindlat tüüpi inimesi. Käsu korras ju mõtteviisi ja hoiakuid ei muuda.

Tegelikult on organisatsiooni kultuuri kujundamine uute harjumuste tekitamine. Tuleb otsustada soovitavad tegevused ja luua nende praktiseerimise rutiin. Iga päev uut käitumist rakendades kinnistavad korduvad kogemused koos seonduvate emotsioonidega ajus uusi ühendusi. Nii luuakse uued harjumused ja muutub ka mõtteviis. Pikapeale kõigi organisatsiooni liikmete poolt praktiseerituna kujunebki kultuur.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004