Rain Vääna • 25 aprill 2016

Õpi usaldama, loobuma ja keskenduma

Nauding on töötada ettevõttes, kui Sinu meeskonnas olevad inimesed kasvavad nõuandjaks ja inspireerijaks.

Rain Vääna  Foto: Raul_Mee, Raul Mee

Minu roll juhina on luua turvaline töökeskkond, julgustada töötajaid saama oma valdkonna tipptegijateks, seadma ambitsioonikaid eesmärke ja äratama loovust. Vastutasuks saan meeskonna, kes panustab hoole ja pühendumisega igapäevaselt ettevõtte toimimisse.

Julgus enda kõrval seisvaid inimesi usaldada tekib siis, kui oled ise tasakaalukas, suudad oma käitumismustreid ja enesetunnet seejuures analüüsida ning vajadusel midagi kiiresti ette võtta olukorra parandamiseks. Enne, kui sinust saab hinnatud ja inspireeriv inimeste juht, on oluline juhtima õppida ennast ja oma emotsioone.

Tunnistan, et ma ei ole seda alati osanud, ikka on tekkinud soov lauskontrollida ja olla ettevõttes kõige targem. See on nõudnud palju tööd iseendaga – suudan end nüüd vabaks lasta, oskan inimesi toetada ja mis kõige tähtsam, olen õppinud neid usaldama.

Mare Porgi juhtitud Tipptegijate Koolil on selle kujunemise protsessis olnud väga oluline roll. Õppisin iseennast kõrvalt vaatama ja hindama. Mina võtsin kaasa hulga oskusi, mis aitavad mul igapäevaselt olla parem juht, meeskonnakaaslane, inspireerija ja kokkuvõttes parem inimene. Siit minu 10 mõtet, mis koolituselt kaasa võtsin.

1. Mis on su isiklik visioon

Kui inimesel ei ole elus isiklikke eesmärke, mille poole ta püüdleb, on tal väga raske mõista ka ettevõttele ja talle kui juhile seatud eesmärke. Tee endale selgeks, kuhu tahad oma elus jõuda. Selleks kaardista oma isiklikud soovid ja ambitsioonid, need aitavad mõista ettevõtte vajadust eesmärke seada.

2. Eesmärgid peavad olema üheselt mõistetavad

Kokkulepitud eesmärgid peavad olema kõigile ühte moodi arusaadavad. Juht seab ettevõtte eesmärgid koos töötajatega ja teeb kõik selleks, et need oleks kuni saavutamiseni pidevalt fookuses.

3. Mindfulness - ole igas hetkes kohal

Tegutse nii, et kogu tähelepanu on suunatud just selle hetke tegevusele. Ei ole vahet kas vead koosolekut, sööd, kirjutad tähtsat dokumenti, spordid või veedad perega aega. Keskendu ainult sellele tegevusele, sest siis selle konkreetse tegevuse vaimset ja füüsilist väärtust. Ära unusta seda hetke nautida.

4. Tippjuhi emotsionaalne mõju ettevõtte tulemusele

Juhina pead kandma vastutust oma emotsioonide ja käitumise eest, millel on tihti suurem mõju kui Sinu erialastel kompetentsidel. Sinu poolt loodud õhkkond on see, millisena näevad kliendid ja tajuvad töötajad Sinu juhitavat ettevõtet.

5. Julgus ennast analüüsida viib edasi

Kui juht ei ole iseendaga rahul, on tal keeruline ka teisi inimesi juhtida. Lisaks eesmärgipärasele ja tasakaalukamale juhtimisele mõjutab eneseanalüüs juhi tervist, elukvaliteeti ja kokkuvõttes ka eluiga. Oskus negatiivsusest ja hirmudest välja murda ja üle olla ning selle asemele endale sobivat teadvustatud positiivsust ja neutraalsust (elamused, meelerahu, kirg, sügav uni, teadlikkus jne) juurde kujundada on kõige selle alus!

6. Inimene suudab end oma mõtetega hulluks ajada

Inimene on ainus elusolend, kes suudab end vales suunas mõtlemisega nurka ajada. Seega on su suurimaks vaenlaseks su enda korduvad negatiivsed mõtted millega sa mitte midagi ette ei võtta. Loobu neist teadlikult ja mida varem, seda parem. Loobu teadlikult!

7. Viie minuti reegel

Oluline on tundma õppida, kuidas negatiivsed sõnumid või olukorrad mõjutavad füüsilist olekut ehk sinu keha. Konflikti olukorras ära „tulista“ emotsioonide najal, vaid võta alati 5 minutit aega, et analüüsida oma käitumist ja plaanida tegevusi.

Keskendu – ei hala ja ei karju, sest energia hulk, mida kasutad negatiivsete emotsioonide kütmiseks on võrdne energiaga, mis kulub positiivsete tulemuste nimel pingutamisele. Küsimus on alati valikutes - mida teed sina?

Olukorra adekvaatne hindamine - mis juhtus ja millised on tagajärjed? Hindan olukorda (ressursid) ja võtan vastutuse.

Kaalun alternatiive ja otsustan. Kasutan seda sama energiat, mis oleks kulunud halamiseks ja rakendan seda lahenduse leidmiseks ja elluviimiseks.

8. Tunnete läbielamise tasandid

Ma mõistan, et iga olukorra läbielamine ja sellega seotud tunnete teadvustamine on oluline, sest on hiljem abiks enda vaimsetest kriisiolukordadest teadlikul välja aitamisel.

Tajumine. Sõnastamine ja kirjeldamine

Juhtimine. Kontroll

Kehaline väljendumine. Tekkinud tunded.

Teadvustamine. Seoste loomine füüsilise ja vaimse seisundi vahel.

9. Motivatsioon ehk õigus otsustada, kas

Teen/ei tee

Tahan/ei taha

Suudan/ei suuda

Enda paremaks juhtimiseks, on vaja motivatsiooni ehk suurt soovi ennast aidata ja arendada. Hea on teada, et keegi peale minu enda ei saa mind motiveerida. Ma kas tahan paremat elukvaliteeti või siis mitte.

Juht ei saa Sind motiveerida. Ta saab luua selleks parimad tingimused, aga see jääb inimese otsustada, kas need tingimused motiveerivad teda või mitte.

Juhi jaoks on kõige lihtsam viis motivatsiooni tõstmiseks demotivaatorite vähendamine!

10. Julgus loobuda on suurim positiivse energia loomise allikas

Kui tekib tunne, mul lihtsalt ei jätku kõigeks energiat, siis tea, et energia on sinus alati olemas, küsimus on lihtsalt selles, millele sa seda kulutad. See eeldab aga valikute tegemist ja teatud tegevustest loobumist. Suuna oma energia nendele tegevustele, mis toodavad parimaid tulemusi ja suuremat rahulolu.

Tulekul

Äripäeva Tipptegijate Kool

Toimub september 2019 - mai 2020

Koolitaja Mare Porgi juhtimisel läbib 14 Eesti tuntud tippjuhti üheksast moodulist koosneva programmi juhile olulistest teemadest. Leitakse praktilised ning üllatavad lahendused keerulistele olukordadele ja inimsuhete probleemidele. Üheksa kuu jooksul tehakse üle 50 harjutuse, mängulisi teste ning käsitletakse konkreetseid juhtumeid tööelust, kollegiaalsetest ja lähedussuhetest.

Lisainfo leiad SIIT.

Tasub teada

Mare Pork on psühhoanalüütilise taustaga koolitaja, juhtimiskonsultant ja nõustaja. Ta on Tallinna Ülikooli emeriitprofessor. Mare Pork käivitas esimesena Eestis EQ kestvad rühmad tippjuhtidele. Tema töövaldkonnad on juhtide konsulteerimine ja kogemusõpe organisatsioonikäitumise küsimustes, juhtimiskompetentside hindamine ja arendamine, organisatsiooni uuringud. Kõige uuem huviobjekt on inimese võimalused teadvuse seisundite juhtimisel, taju- ja mõtlemise selgust suurendavad tehnikad.

Jaga lugu:
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004