Üliõhuke ärimudel start-upi kiirteel

Funderbeami asutaja ja juht Kaidi Ruusalepp  Foto: Eiko Kink

Pärnu Finantskonverentsil esineb Kaidi Ruusalepp, start-up ettevõtte Funderbeami asutaja ja juht, kes tutvustab uusi trende kapitali kaasamisel firmade arengusse.

Miks oled valinud start-up tee tavapärase palgatöö asemel?

Ma olin börsi ja EVK struktuurides töötanud juba 12 aastat. Kui tööl midagi eriti enam ei üllata, tuleb edasi liikuda. Ettevõtlusesse mineku soov oli mul juba ammu! Kuidagi kujunes nii, et sidusin oma varasemad töökogemused kokku ja asusin start-uppima. Ma olen selles karussellis olnud varsti 3 aastat ja kuigi on kohutavalt raske, siis ma pole kordagi kahetsenud.

Mis on Funderbeam?

Funderbeam on kõige lihtsamat võrdlust kasutades kasvuettevõtete börs. Meie platvormilt saab start-up ettevõte kaasata kapitali ja teisalt investorid investeerida. Seda kõike üle maailma!Samade investeeringutega saab hiljem turul teha tehinguid (osta ja müüa). Kuna kasvuettevõtete kohta, eriti kui räägime tervest maailmast, on infot saada väga vähe või liiga korrapäratult, ehitasime valmis ka andmeanalüütika. Me oleme umbes nagu kasvuettevõtete Bloomberg.

Meie väljakutseks on olemasolev probleem, milleks on kasvufaasis ettevõtete investeeringute kättesaadavus (enamasti on pakkumised väga kohalikud ja ingelinvesteeringud algavad 10 000 eurost) ja teisalt selle investeeringu likviidsuse puudumine. Istud oma varajases faasis investeeringus sees seitse aastat, enne kui miskit juhtub. Kui üldse juhtub.

Kaidi Ruusalepp

Funderbeami asutaja ja juht. Kaidi on olnud Tallinna Börsi ja Eesti Väärtpaberikeskuse juht, osalenud digitaalallkirja ja x-tee juriidika väljatöötamises. Ta on üks Teenusmajanduse Koja asutajatest ja juhatuse liikmetest. Vabal ajal aitab treenida noori orienteerujaid.

Mis on teie ärimudel?

Meie ärimudel on aja jooksul väikestes detailides muutunud, suures plaanis jäänud samaks. Kohe alguses sai Funderbeam loodud selleks, et muutakapitali liikumist maailmas. Me teadsime, et teekonnal on on vaja ehitada valmis andmeanalüütika ning sealt edasi kapitali kaasamise ja kauplemise keskkond.

Kuidas täpselt meie teenused arenesid, millest loobusime, mida parandasime jne - see kõik on olnud aja jooksul muutuv ja muutub veel. Eesmärk oli luua õhuke ja uudne ärimudel.

Me lähme 2016. aprilli keskel oma kogupaketiga avalikuks ja me teenime raha väga traditsioonilisel moel - küsime igakuist tasu osade andmete kasutamise eest ja sisenemistasu investeeringute tegemiselt.

Mis on teie erisus, miks valida just Funderbeam?

Funderbeami erisus on 3in1onBlockchain. Maailmas on keskkondi, mis pakuvad kasvuettevõtete analüütikat või kapitali kaasamist või teenuseid järelturule, aga keegi ei ole neid kolme varem kombineerinud. Maailma suurimad ühisrahastuse platvormid (Seedrs, CrowdCube) toovad välja, et otsitakse nii analüütika kui järelturu võimalusi. Oluline erisus on meie kasutatav tehnoloogia blockchain. Blockchain on tehnoloogia, mis hoiab andmebaasi (nt tehingud ja nende ajalugu) osadeks jagatud kannetena. Kõik osad moodustavad üksteise suhtes lõhkumatu ja kindlas järjekorras oleva ahela. Teoreetiliselt muudab selline meetod andmete omavolilise muutmise väga keerukaks, säilitab tehingute ajaloo ja puudub sõltuvus kesksest registripidajast. See on tõeline tulevik ja võib-olla oleme me tulevikus enne õiget aega, aga eks paistab.

Finantsäri on usalduse äri ja me peame kasutama tehnoloogiat, mis tagab meie teenusele võimalikult kõrge usalduse taseme. Hetkel tundub, et blockchain seda täidab. Lisaks võimaldab see tehnoloogiaga asendada osad vahendajad ja kesksed kehad (nt maaklerid ja keskregister), mis võimaldab teenuse hoida võimalikult õhukese ja seda nii keerukuses kui ka hinnas.

Mis on Funderbeam?

Funderbeam on varajase faasi ettevõtete investeerimis- ja kauplemiskeskkond, mis on üles ehitatud uudsele blockchain tehnoloogiale. Keskkond pakub investeerimisvõimalust varajase faasi ettevõtetesse ning võimaldab hiljem investeeringutega kauplema hakata. Funderbeam annab kasutajatele juurdepääsu andmete analüüsile, et enne otsuse langetamist mõista, mis turul toimub.

Mis on start-up ärimudeli olulisemad komistuskohad?

Oluline aspekt on - katseta, katseta, katseta! Uute teenuste puhul ei saa enam vanade ärimudelitega ja seega peab ka ärimudeleid otsima ning muutma. Ma seetõttu ei nimetaks meie otsinguid mitte komistuskivideks, vaid normaalseks asjade käiguks - katsetasime kuni leidsime toimiva. Kindlasti me muudame ja muutume veel.

Kui saaksid kõike uuesti alustada, siis mis oleks need kolm asja, mis sa teeksid teisiti?

Tagantjärele vaadates on teekond olnud kirju, aga kui suur pilt paika loksub, siis ilmselt ei muudaks midagi. Detailide kallal annab alati norida. Kui võtta midagi nii suurt ette nagu Funderbeam võttis, minna sisuliselt traditsioonilise kapitalituru kallale, siis peab olema väga palju eneseusku ja veenmisoskust, et erinevatest ustest sisse murda.

Ma olen äris lihtsalt nii kaua olnud, et ega ma eriti ei üllatu siin teekonnal millegi üle. Võib-olla kõige jahmatavam suurest ettevõttest tulnu jaoks on see, kui kiirelt start-up ettevõtetes ideid ellu viiakse ja kui palju koodi ollakse valmis nn prügikasti kirjutama. Kui ikka kliente teatud funktsionaalsus ei rahulda/huvita, siis korjatakse see kui ebavajalik kohe maha. Või kuidas tehakse nupp, mille taga tegelikult mingit teenust ei ole - kui kliendid sellel ei kliki, siis teenus ka ei jõua kunagi arendusse. Ärimudel on üliõhukeseks optimeeritud!

Funderbeami ärimudelist ja väljakutsetest kuuled täpsemalt, kui tuled Pärnu Finantskonverentsile, mis toimub juba 14.-15. aprillil Pärnu Kontserdimajas.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004