Jana Jukina • 23 november 2016

Raimo Ülavere: juhtimisoskusi tuleb treenida

Foto: Raul Mee

Juhid peaksid tegema vähem ja juhtima vähem, siis saaksid inimesed paremaid tulemusi saavutada, rääkis Raimo Ülavere konverentsil Koolitus 2017.

"Paljudest juhtimiskoolitustest pole kasu, sest seal räägitakse juhid heroilisteks müütilisteks olenditeks, keda tegelikkuses pole olemas. Õpetatakse, milline juht peaks olema. Kuna juht läheb tagasi oma organisatsiooni ja keskkonda, siis tegelik käitumine pärast koolitust ei muutu, inimene käitub endiselt keskkonna järgi. Juhtimine on mingi asja saavutamine ja ära tegemine, sellest aspektist tuleks koolitustel lähtuda," rääkis Raimo Ülavere oma ettekandes "Miks vähem juhtimist tähendab paremat juhtimist?". 

Mis on juhtide koolitamise eesmärk?

Eesmärk ei ole uute teadmiste saamine ega muutus hoiakutes, eesmärk peaks olema muutus käitumises. Teadmiste ja tegemise vahel on tihti kuristik. Me teame teoreetiliselt, kuidas peaks käituma, mis ei ole mõistlik jne, aga tegelikkuses me ei käitu alati vastavalt oma teadmistele. Teistmoodi mõtlemisest pole kasu, kui juht kuskil omaette teisiti mõtleb.

Miks juhtimiskoolitused ei toimi?

Me ei mõõda. Kas juhid hakkavad või ei hakka teistmoodi käituma pärast koolitust? Me mõõdame tihti seda, kas koolitus meeldis või ei meeldinud, aga sellel pole õppimisega mingit seost. Õppimine on raske ja ebameeldiv tegevus. Edukad inimesed tegelevad tähendusliku harjutamisega – teevad päevast päeva mingit õppimist teadlikult, see ei ole mõnus, aga see teeb neid paremaks.

Intellektuaalne avakosmos. Me õpetame juhtidele erinevaid asju – kuulamist, läbirääkimisoskusi, veenmist, eelarvete tegemist, inimestega suhtlemist, kaasamist jne. Kui juht läheb tagasi organisatsiooni, kus pole võimalik neid asju rakendada, isegi kui juht tahab, siis pole nende teadmistega midagi peale hakata. Kui aga peakontor ootab millegi ära tegemist, siis pole juhtidel aega kaasata, asi tuleb kiiresti ära teha ja kaasamine jääb tagaplaanile. Õpitud asjad ei hakka päris elus tööle. Tihti otsitakse uusi ja põnevaid koolitusteemasid ja oodatakse, et imed hakkavad juhtuma, aga need ei pruugi üldse mõjuda.

Müütilised juhid. Tihti räägitakse juhi kuvanditest, mis on valed. Juht peab olema suurepärane esineja, inimeste ees rääkija, lipuga vehkima ja olema puhas ekstravert. Statistiliselt on aga edukamad juhid introverdid. Meie aga õpetame neid lipuga vehkima. Paljudel juhtudel oleks vaja õpetada vait olema ja mitte segama.

Raimo Ülavere soovitused, kuidas saada koolitustelt paremaid tulemusi: 

Mõõda. Mida mõõdad seda saad. Kui sa ei mõõda käitumise muutumist, siis sa ei tea, kas see on muutunud. Mõõtmiseks saab näiteks küsida inimestelt, kes selle juhiga koostööd teevad, lihtsal skaalal hinnangut – kas käitumine on parem, sama või kehve. Hinnata tuleks täpselt seda, mida juht muuta üritab.

Vähem juhtimist. Kas see, mida kavatsen teha, aitab kaasa? Kui vastus on mõistusega jah, siis tee. Kui vastus on ei, siis ära tee.

Vähendada ettekujutust müütilisest juhist. Erinevad tiimid vajavad erinevat juhti, ühtainsat müütiilist ideaali pole olemas.

Rohkem trenni. Vähem on vaja uusi teadmisi ja rohkem konkreetse asja harjutamist. Ka juhtimisel saab pidada treeningpäevikut. Kui juhtidel on liiga palju teadmisi, siis on ka segadus liiga suur.

Hoida tervet mõistust. Nagu spordiski on vaja osata lõdvestuda. Juhtidel on paljud asjad peas kinni, tuleb osata lõdvestuda.

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004